Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jaro a letní čas

Slunce 20. března v 6:48:17 hodin SEČ vstoupilo do znamení Berana a nastala jarní rovnodennost. Na severní polokouli končí astronomická zima a začíná jaro. V okamžiku jarní rovnodennosti je den i noc stejně dlouhá. S každým dalším dnem se délka dne postupně prodlužuje a noc zkracuje, a to až do letního slunovratu.

S jarní a podzimní rovnodenností souvisí i změna zimního a letního času. Zatímco rovnodennost vyplývá ze zákonů nebeské mechaniky, zavedení letního času v České republice se řídí nařízením vlády č. 420/2006 Sb. o zavedení letního času v letech 2007 až 2011. Podle tohoto zákona se v neděli 30. března o druhé hodině středoevropského času (SEČ) posune časový údaj vpřed na třetí hodinu středoevropského letního času (SELČ). Tato noc je tedy o jednu hodinu kratší a letní čas skončí v neděli 26. října 2008, kdy si naopak o jednu hodinu pospíme déle.

Ilustrační foto...
Obr.:

Proč se vlastně mění letní a zimní čas? Letní čas, který je proti běžnému zimnímu času posunutý o jednu hodinu dopředu, vznikl z důvodu úspory elektrické energie, které by bylo jinak třeba pro večerní osvětlení. Letní čas je záležitostí jen zemí mírného pásma, protože délka dne se v tropických zemích v létě a v zimě neliší natolik, aby měl posun času smysl. Stejně tak nemá smysl zavedení letního času v polárních oblastech, kde trvá den a noc půl roku. Letní čas se zavádí ve všech evropských státech s výjimkou Islandu, Grónska a některých norských ostrovů. Na jižní polokouli se zavádí letní čas v opačné části roku než u nás, neboť v době, kdy u nás vládne zima, zde je léto. K přechodům mezi časy dochází v České republice poslední neděli v říjnu (jedna hodina se odečte) a poslední neděli v březnu (jedna hodina se přičte). Letní čas přechází vždy ze 2:00 SEČ (středoevropského času) na 3:00 SELČ (středoevropského letního času). Změna času na zimní probíhá vždy ze 03:00 SELČ na 02:00 SEČ.

Poprvé byl letní čas zaveden za I. světové války v roce 1916, kdy jej jako první ho zřejmě zavedlo Švédsko, následované Německem, Rakouskem-Uherskem a Velkou Británií. Letní čas byl u nás poprvé zaveden v důsledku úsporných opatření za II. světové války v protektorátu Čechy a Morava a fungoval nepřetržitě od 1. dubna 1940 do 4. října 1942. Každoroční změna letního čas byla v Československu zavedena od roku 1979, kdy ke změně na zimní čas docházelo koncem září. Od roku 1996 trvá letní čas až do konce října.

Ilustrační foto...
Obr.: Petrov.

Je třeba upozornit, že i když hovoříme o letním a zimním čase, měli bychom správně hovořit o letním a standardním pásmovém čase. Neboť zimní čas je taková úprava, kdy se časový údaj posouvá o hodinu zpět oproti běžnému pásmovému času (ne tedy letnímu). V Československu byl takovýto zimní čas zaveden pouze jednou od 1. prosince 1946 do 23. února 1947.

Komu změna času tedy prospívá? Změny času nemají žádný nebo jen nepatrný vliv na spotřebu energie a jsou náporem na naši psychiku a vegetativní pochody v těle. Navíc, chudáci astrologové. Při výpočtu horoskopu musí být totiž neustále ve střehu a sledovat, zda byl v okamžiku narození zaveden letní čas, či nikoliv!

Vlastimil Malý

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 27
Ilustrační foto...
V ohnisku: ...co se ještě neuškvařilo
Ilustrační foto...
Kapitáne, trikordér ukazuje, že je atmosféra d
Ilustrační foto...
Instantní galerie 8 – speciál
Ilustrační foto...
Kráter jménem Smart-1
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691