Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Šťastné setkání po 14 letech

Hubblův dalekohled, jak už jsme si zvyknuli, pomohl vyřešit další problém. Arizonským hvězdářům totiž asistoval při objevu dvou už čtrnáct let ztracených Uranových měsíců. Šťastné shledání s Ofélií a Cordélií se tak zařadil mezi další triumfy nebeské mechaniky: poloha jednoho satelitu byla předpovězena na základě jeho gravitační interakce s jemným prsteny.

Ilustrační foto...Sedmou planetu sluneční soustavy navštívila na sklonku ledna 1986 dnes již legendární sonda Voyager 2. Pouhý den před tragédií raketoplánu Challenger její kamery zahlédly ve spletité soustavě jemných prstenů, u svazku označovaného písmenem epsílom, dva malé měsíce o průměru šedesát kilometrů, které byly později nazvány Cordélie a Ofélie. Nebeští mechanici sice promptně stanovili parametry jejich drah, vzhled k pozorování omezenému prolétající sondou na pouhé dva týdny však bohužel se značně velikou nejistotou. Chyby v odhadech tak znemožnily předpovědět jejich přesné polohy v následujících desetiletích a oba novopečené satelity zmizely v neprostupné anonymitě temného vesmíru.

Oba přírůstky patří do kategorie tzv. pastýřských měsíců, které zásadním způsobem určují podobu jemných prstenů. Tyto ozdoby velkých planet tvoří drobné prachové částice, které v uzoučkých drážkách vězní dvě družice: Cordélie se pohybuje v ně prstenu espílon, Ofélie uvnitř (viz snímek).

Na záběrech okolí Uranu, které mezi roky 1994 a 1998 pořídil Hubble, se Cordélii a Ofélii zprvu nepodařilo zahlédnout. Před nedávnem však Erich Karkoschka z Arizonské univerzity, jenž mimochodem minulý rok objevil osmnáctý měsíc této planety, podrobil snímky z roku 1997 podrobnější analýze. Ofélie se přitom vyloupla na kompozici několika desítek záběrů poskládaných na sebe a vhodně pootočených ve směru jejího předpokládaného pohybu.

Ilustrační foto...French a Philip Nicholsonovy z Cornell University si poté prohlédli všechna přesná měření prstenu epsílon, která se od roku 1977 sbírají při zákrytech vzdálených hvězd, a nalezli v něm několik vlnek s tloušťkou kolem poloviny kilometru, které vznikají v gravitační náruči dvojice blízkých satelitů. Všechny informace dohromady pak umožnily spočítat parametry dráhy Ofélie výrazně přesněji a dohledat i slabší Cordelii. "Na základě našich údajů dokážeme polohu obou satelitů předpovídat na celá desetiletí dopředu," shrnul výsledky Erich Karkoschka. "A co je ještě důležitější, objev těles na předpověděných polohách potvrdilo oprávněnost hypotézy o pastýřských družicích, jejichž existenci předpověděl v roce 1978 Peter Goldreich."Jeho myšlenky nám v jednoduchosti shrnul redakční kolega Zdeněk Pokorný: "Podle zákonů nebeské mechaniky se družice obíhající na vzdálenější dráze pohybuje pomaleji než tělesa, která jsou blíže k planetě. Budeme-li uvažovat dvě od sebe nepříliš vzdálené družice s trochou drobných částic mezi sebou, pak nejrychleji obíhá vnitřní družice, o něco pomaleji částice a nejpomaleji družice vnější."

"Všimněme si nejdříve vnitřního měsíce," popisuje dál Zdeněk Pokorný. "Když se blíží k pomalejší částici z prstence, svou gravitací ji přitáhne blíže k sobě a trochu zbrzdí. Jakmile však družice částici mine, snaží se svou gravitační silou tuto malou částici, nacházející se teď za družicí, přitáhnout k sobě. Vlastně ji urychlí. Jenže urychlení, kterého se malé částici dostalo po setkání, je větší než zbrzdění, jež nastalo před setkáním, protože teď je částice blíže satelitu, než byla předtím. Získá část pohybové energie od vnitřního měsíce, což jí stačí na to, aby se dostala na 'vyšší' dráhu, tedy dál od planety i vnitřní družice."

"U vnějšího měsíce je tomu opačně. Ten zahání částice blíže k planetě a naopak přebírá část energie od částic prstence. Oba měsíce pozbývají i dostávají kinetickou energii od částic, nicméně rezonancemi s dalšími družicemi mohou být 'uzamčeny' ve svých drahách. Pak ale trvale nahánějí částice prstence k sobě, prstenec zužují nebo alespoň zamezují jeho rozšiřování. Pro tuto svou úlohu dostaly takové družice poněkud neobvyklé, i když docela příhodné označení: pastýřské družice. Jejich úlohou je totiž udržovat částice prstence pohromadě, jako pastýř, který udržuje stádo zvířat v houfu," uzavřel náš příběh Zdeněk Pokorný.

Jiří Dušek

| Zdroj: NASA/JPL/Caltech IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
První dvojitý Trojan
Ilustrační foto...
Odyssey u cíle!
Ilustrační foto...
SOFIA poprvé letěla
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 93
Ilustrační foto...
V ohnisku: Meteory
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691