Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Můj největší a nejtajnější průšvih

O průšvizích v novinách, které jsme měli za komunistického režimu, jsem se spolu s dalšími kolegy rozepsal do Mladé fronty před Silvestrem 1989. A všichni jsme to psali s chutí. Honza Plachetka tam popsal, jak po tom, co soudruzi nechali zlikvidovat nádraží Těšnov, považované za jednu z nejkrásnějších staveb ve střední Evropě, otiskl 1. dubna 1985 článek o tom, že bylo odstřeleno nedaleké městské muzeum, na řadě je Smetanovo divadlo a potom i Národní muzeum. Tento apríl považovali soudruzi na městském výboru KSČ, zvláště pak vedoucí tajemník Antonín Kapek, za provokaci. Schytal to šéfredaktor Ivan Kulhánek, Honzovi se naštěstí nic nestalo. A generální prokuratura nakonec s obžalobou přestala počítat. Tady je můj příběh.

Ilustrační foto...Potkal mě ráno zástupce šéfredaktora: „Služba v zahraničním oddělení včera vyhodila zprávu o tom, že Bruce McCandless vystoupil do vesmíru bez špagátu… Měl bys to nějak napravit.“ Ano, byla to událost! První kosmonaut se odvážil opustit svůj mateřský raketoplán, aniž se dal jistit lanem. Domluvili jsme se, že opatřím z ČTK obrázek a napíšu k němu o něco obsáhlejší popisek. Větší článek v úvahu nepřicházel, protože byl únor 1984 a USA u nás pořád měly statut imperialistického státu, se kterým musíme na všech stránkách novin bojovat.

Tisková agentura požadovaný snímek neměla. Pořídil ho tedy náš redakční fotograf z videozáznamu, který zástupce šéfredaktora zachytil ze západní televize. Připsal jsem k tomu několikařádkový text. Za týden nastalo zemětřesení.

Na pravidelné poradě šéfredaktorů na ÚV KSČ se všemocný vedoucí oddělení hromadných sdělovacích prostředků rozčílil. Zakázal prý agentuře vydat fotografie s McCandlessem, Mladá fronta si natruc pořídila vlastní a Pacner k tomu připsal oslavný text! Taková opovážlivost! Na dalších „odpovědných místech“ se tato kritika jako ozvěna opakovala. Co si to Mladá fronta dovolila? Nešťastný zástupce šéfredaktora, který tuhle aféru inspiroval, nakonec přišel na spásný nápad: „Pacner napíše o tom, že taky Sověti připravují raketoplán! Nejsou nijak pozadu, jdou jenom jinou cestou…“ Souhlasil jsem. Ale musím si to důkladně rozmyslet. Měla by to být úvaha o dosavadním vývoji kosmických dopravních prostředků a o jejich perspektivách. Tak bude možné docela přirozeným způsobem psát i o sovětských záměrech. Zalovil jsem v archivu, diskutoval s kamarády… Napsal jsem článek Cesty do vesmíru, zkonzultoval text, a ten byl zařazen do sobotní přílohy na 14. července.

Ilustrační foto...
Obr.: McCandless...

V pátek za mnou přišel šéfredaktor: „My nemůžeme psát o sovětské technice na základě západních údajů! Tu zmínku, že vycházíš z anglických a amerických odborných časopisů, musíš škrtnout…“ Část věty jsem tedy vypustil, takže zdroj, z něhož jsem čerpal, chyběl.V pondělí ráno mi volal zpravodaj francouzské agentury AFP: „Musel jsem kvůli vám v sobotu pracovat – poslal jsem do Paříže dvě stránky z toho vašeho článku o sovětském raketoplánu. Víte, že jste první východoevropský zdroj, který se o tom zmínil? Mám s vámi okamžitě připravit interview.“ Byl jsem šokován. Marně jsem kolegovi z AFP vysvětloval, jak se to všechno stalo. Měl z Paříže příkaz, aby mě přesvědčil za každou cenu. Odmítl jsem. Sotva jsem položil sluchátko, ozval se jeho zvonek znovu – další západní agentura se stejnou žádostí.

Ilustrační foto...
Obr.:

Potom jsem se dověděl, že tento článek zahraniční sdělovací prostředky často citovaly, některé časopisy ho přetiskly. Kamarád, který rok pracoval v Japonsku, mi po návratu říkal, že poslední zpráva z Československa, kterou v tamním anglickém vysílání zaslechl, zněla: „Spolehlivý zdroj z Prahy tvrdí, že Sověti připravují raketoplán…“ Pomalu jsem na to zapomněl. Ale za půl roku jsem se dověděl, že článek měl rozsáhlou mezinárodní dohru, o níž jsem neměl ani tušení. Někteří západní novináři upozornili, že Mladá fronta uveřejnila informaci o sovětském raketoplánu v předvečer sovětsko-amerických jednáních o kosmických zbraních v Ženevě. Nedali Sověti tuhle zprávu československému novináři, aby tím ovlivnili ženevskou schůzku? A co se za tím skrývá?

Ilustrační foto...
Obr.: McCandless...

Tyhle úvahy došly obvyklými kanály až do Moskvy. Článkem se dokonce zabývalo kolegium ministra zahraničí SSSR Andreje Gromyka. Potom nějaký vysoký činitel zatelefonoval z Kremlu do Prahy, aby se tato záležitost vyšetřila. Tento úkol dostal náš bývalý šéfredaktor, který tehdy pracoval jako poradce generálního tajemníka ÚV KSČ. Je to člověk moudrý a racionální. Proto neudělal nic jiného, než zajel do redakce a zeptal se na podrobnosti onoho zástupce šéfredaktora, který vlastně všechno způsobil. Ten mu vylíčil po pravdě celé pozadí téhle aféry.A tím tento můj největší a nejtajnější průšvih skončil. Aspoň doufám.

Vyšlo v MF 30. prosince 1989

PS: V lednu 1990 za mnou přišel jeden člověk a oznámil, že jsem byl v posledních letech pod kontrolou KGB jako možný agent americké CIA. Neměl bych to neměl brát jako poctu?

Karel Pacner

| Zdroj: web autora IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 10
Ilustrační foto...
Těžká Dora
Ilustrační foto...
Kdo hledá najde
Ilustrační foto...
Baby kvasar
Ilustrační foto...
Příroda a světlo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691