Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-123: Endeavour – průběžné zpravodajství

V úterý 11. března v 7:28:14 SEČ odstartoval podle plánu raketoplán Endeavour. Předstartovní operace i samotný start a navedení na oběžnou dráhu proběhlo podle plánu.

27. března 2008 - 9:35 SEČ Po šestnácti dnech ve vesmíru, po absolvování dvou set padesáti obletů naší planety a s jedním odkladem kvůli oblačnosti nad Floridou, přistál bezpečně raketoplán Endeavour. Tím skončila rekordní mise STS-123, která měla za úkol dopravit na ISS novou část japonské laboratoře Kibo a kanadskou robotickou paži Dextre. Během mise došlo k pravidelnému střídání posádky ISS a Leopolda Eyhartse nahradil na stanici Garrett Reisman. Eyharts pobýval na stanici od minulé mise STS-122 a to celých padesát dní. Další mise k ISS (let STS-124) je plánována na květen tohoto roku...

Ilustrační foto...
Obr.: Endeavour

26. března 2008 - 9:00 SEČ Během úterka pokračovala posádka raketoplánu Endeavour s přípravami na přistání. Proběhl test motorů, pomocí kterých budou provedeny korekce dráhy a také kontrola povrchu letounu před přistáním. To se děje během každé mise a má to vyloučit případné poškození tepelné ochrany během pobytu ve vesmíru. Raketoplán by měl dosednout na Floridě krátce po dnešní půlnoci a manévr bude vysílat NASA TV.

Ilustrační foto...
Obr.: ISS z Endeavour.

24. března 2008 - 23:45 SEČ Dnes byla provedena poslední společná tisková konference obou posádek, byly přeneseny všechny věci dovezené v kabině raketoplánu pro stanici a poté se obě posádky slavnostně rozloučily a došlo k definitivním uzavření průlezu mezi raketoplánem a stanicí ISS. Po kontrole hermetičnosti uzávěrů a po naorientování stanice do polohy, ze které je připravena k odpojení raketoplánu (tyto činnosti již proběhly) je na zítřek v 00:56h našeho času naplánováno odpojení raketoplánu Endeavour od stanice ISS. Poté proběhne tradiční inspekční oblet stanice, při kterém bude posádka raketoplánu fotografovat její nový vzhled. Po ukončení obletu bude raketoplán několika motorickými manévry naveden na samostatnou oběžnou dráhu, ze které bude připraven k sestupu na Zem (na ten si ale ještě dva dny počká).

Ilustrační foto...
Obr.: Posádka raketoplánu na společné fotografii

24. března 2008 - 00:30 SEČ Všechny výstupy do volného prostoru patřící k misi Endeavour STS-123 jsou nyní již úspěšně ukončeny. Posledním z nich byl výstup EVA-5, který byl zahájen v sobotu 22. března 2008 s časovým předstihem v 21:34h SEČ. Astronauti při něm nejdříve asistovali při připojování prodlužovací tyče OBSS na povrch stanice. To proto, protože při příštím letu raketoplánu (Discovery STS-124), je hlavním úkolem doručit na stanici ISS centrální modul japonské části stanice, který až bude vložen do nákladového prostoru raketoplánu Discovery, tak tam již nezbyde místo na prodlužovací tyč OBSS. Pomocí té se ale dělají nutné testy stavu tepelné ochrany raketoplánu na oběžné dráze Země, z čehož vyplívá, že je její přítomnost při každé misi raketoplánu nutná. Proto byla při misi raketoplánu Endeavour STS-123 připojena ke stanici ISS a při další misi raketoplánu si ji po vyložení užitečného zatížení vezme raketoplán opět k sobě.

Ilustrační foto...
Obr.: Ruská kosmická loď Sojuz a za ní raketoplán Endeavour

Další úkoly výstupu byly především opětovná snaha o připojení ploch s experimenty na vnější plošinu modulu Columbus, která se ovšem nyní již podařila - problémy vedoucí k přerušení snah o provedení tohoto úkolu při výstupu EVA-3 nyní nahradil magický, multifunkční nástroj jménem kladivo a zázračně se připojení experimentů nakonec povedlo. Posledním úkolem byla inspekce poškozeného rotačního spoje SARJ (Solar Alpha Rotary Joint). Po úspěšném ukončení všech úkolů výstupu a vzato celkově, tak i celé mise, byl výstup EVA-5 v 03:36h našeho času ukončen (trval 6 hodin a 2 minuty). Po ukončení výstupu a po nutné údržbě a úklidu skafandrů byl jak pro posádku raketoplánu, tak pro posádku stanice ISS zahájen odpočinek.

21. března 2008 - 23:00 SEČ Čtvrtý výstup do volného prostoru uskutečněný astronauty Robertem Beknhenem a Michaelem Foremanem byl dnes ráno úspěšně ukončen. Jeho hlavním úkolem bylo vyzkoušení nové metody opravy tepelné ochrany raketoplánu na oběžné dráze. Ta spočívá v použití speciální dávkovací pistole jménem T-RAD (Tile Repair Ablator Dispenser) a dvousložkové, žáruvzdorné hmoty STA-54 (Shuttle Tile Ablator 54). Ta je pomocí pistole vtlačena do případného defektu na tepelné ochraně raketoplánu a následně uhlazena stěrkou do maximální souvislosti s okolním povrchem. Hmota má schopnost vytvrdnout v kosmickém prostředí a podle všeho by měla v podobě provizorní výplně poškozeného místa tepelné ochrany vydržet průnik raketoplánu zemskou atmosférou při rychlosti necelých 8km/s (ze které se právě vlivem tření o atmosféru za vývoje obrovských teplot raketoplán zbrzdí za přibližně 20 minut na pouhé 3000km/h). Samotné testování této metody probíhalo na přivezených vzorcích tepelné ochrany s různě vytvořenými defekty. Vše proběhlo úspěšně - sami astronauti zvládli všechny vzorky opravit dříve, než se podle plánu předpokládalo a podle všeho byli s tuhnutím a zpracovatelností hmoty velmi spokojeni. Vzorky byly poté přeneseny do nákladového prostoru raketoplánu Endeavour. Po přivezení na Zem budou v laboratořích podrobeny testům, které definitivně potvrdí, nebo vyvrátí možnost efektivního používání této metody opravy. Výstup EVA-4 byl ukončen v 05:28h našeho času s oficiální délkou trvání 6 hodin a 24 minut.

Ilustrační foto...
Obr.: Nově připojený manipulátor Dextre, který bude sloužit k jemným pracím na povrchu Mezinárodní vesmírné stanice a do určtité míry bude schopen nahradit práci astronautů při EVA.

17. března 2008 - 13:20 SEČ Výstup EVA 2 přinesl astronautům poměrně náročnou práci na modulu Dextre. Některé šrouby šly ze svých pozic jen velmi těžko a oba výletníci se při jejich odpojování opravdu nadřeli. Zdlouhavá a úmorná práce se tak protáhla a část úkolů EVA 2 se přesunula na EVA 3. NASA také zveřejnila poutavá videa startujícího raketoplánu z kamer umístěných na motorech SRB (tuhá paliva). Prohlédnout si je můžete ve článku multimedia z mise. V modulu Quest se zatím připravují Linnehan a Behnkenna třetí EVA, která se uskuteční dnes v noci. Napájení Dextre se prozatímně řeší pomocí náhradního připojení, jak nakonec vadný konektor NASA obejde/opraví není ještě jasné.

Ilustrační foto...
Obr.: Linnehan parodující vzhled modulu Dextre...

15. března 2008 - 19:20 SEČ Dnes byl velký den pro Japonskou kosmickou agenturu, když do nového modulu JLP (Kibo) vstoupila Peggy Whitson a japonský astronaut Takao Doi. Tato sekce poté byla naplněna vybavením a zásobami umístěnými do té doby na palubě Endeavour. Kanadský modul Dextre se zatím podařilo napojit na záložní napájecí vstup pomocí staničního manipulátoru. Bude zajímavé sledovat, jak se NASA s problémem vypořádá, i když zatím je možné Dextre pravidelně připojovat a prohřívat pomocí ramene ISS. Rick Linnehan a Mike Foreman se dnes v noci ocitli v modulu Quest ve sníženém tlaku před svojí EVA 2 (jež se odehraje v noci). Před náročným výstupem musí dojít k výraznému snížení obsahu dusíku v jejich krvi.

Ilustrační foto...
Obr.:

14. března 2008 - 18:00 SEČ Výstup do volného prostoru, který probíhal dnes v noci dopadl velmi dobře. Dvojici kosmonautů se podařilo úspěšně splnit všechny úkoly a po více než sedmi hodinách se vrátili zpět do ISS. Proti tomu upload nové verze software k napájení ramena Dextre nevyřešil napájecí problémy a rameno je tak stále bez proudu. Zdá se, že problém je v kabelu spojujícím Dextre s instalační plošinou. Na řadu tak asi přijde připojení Dextre pomocí nezávislého napájení a pozemská kontrola bude muset vymyslet nějaké náhradní řešení. Na Zemi panuje optimismus, podle briefingu by se dnes mělo podařit rameno oživit. Uvidíme. Další EVA (2) je plánována na neděli brzo ráno, zítra dopoledne snad také budeme vědět, zda byl manévr s napájením Dexteru úspěšný či nikoli.

Ilustrační foto...
Obr.:

14. března 2008 - 02:00 SEČ Rick Linnehan a Garrett Reisman se dnes vydají na první EVA (výstup do volného prostoru) připravit japonský modul JLP (Japanese Logistics Module - Pressurized Section), který je základním stavebním kamenem modulu Kibo, jež pro ISS připravilo Japonsko. Jejich hlavním úkolem bude uvolnit modul z nákladového prostoru raketoplánu a připravit snímací systémy na modulu Harmony. Výstup skončí v pátek před devátou hodinou ranní. V rámci jejich výstupu by také měli dokončit instalaci modulu Dextre (robotická manipulační paže) ke stanici. Mezitím bude pozemská kontrola pracovat na řešení problému s napájením Dextre, který se objevil po jeho instalaci ke stanici.

13. března 2008 - 23:00 SEČ Dnes bylo na oběžné dráze živo. Po probuzení posádky začalo přiblížení raketoplánu ke stanici. Během manévru se raketoplán otočil vůči ISS a proběhlo fotografování jeho tepelné ochrany. Na fotografiích se podařilo identifikovat mírné poškození povrchu raketoplánu, zatím není jasné, zda představuje nějaké riziko (pravděpodobně ale ne). Také se podařilo analyzovat dráhu některých objektů (pěna, ptáci, ...) během startu a velmi pravděpodobně ani v jednom případě nedošlo k nárazu do letounu. Výsledky všech fotografických přehlídek však nejsou úplně hotové.

Ilustrační foto...
Obr.:

Po tomto manévru se raketoplán hladce spojil s ISS a po otevření průlezu se obě posádky vřele přivítaly. Garrett Reisman a Richard Linnehan završili přípravy na EVA 1 noclehem ve vzduchotěsném modulu se sníženým tlakem v rámci příprav na EVA 1 (první vesmírná ,,vycházka''). Po spojení se také vyložil z nákladového prostoru raketoplánu modul Dextre, který doplní robotické paže ISS. Bohužel se však nepodařilo zapojit napájení modulu. Protože jeho instalace je možná i bez napájení, pokračuje zatím STS-123 podle plánu. Kanadští inženýři mezitím připravují softwarový balíček, který snad problém vyřeší. Podle vyjádření na tiskové konferenci není tato situace zatím velký problém, protože napájení lze napojit pomocí modulu k ISS a situaci případně dokončit v rámci EVA 1 / 2 nebo 3. V tuto chvíli je Dextre smontován v paletě, která se upevní k ISS, aby se v případě nouzové situace mohl raketoplán od ISS odpojit a uzavřít dveře nákladového prostoru.

Ilustrační foto...
Obr.:
Ilustrační foto...
Obr.:

12. března 2008 - 10:25 SEČ Před několika okamžiky provedl raketoplán orbitální korekční manévr a posádka se postupně připravuje na zasloužený odpočinek. Během noci byla provedena kontrola tepelné izolace raketoplánu. První výsledky naznačují, že nebyla nikde poškozena, přestože během startu došlo pravděpodobně k několika drobným kolizím s odpadající pěnou a také (asi) ptákem, který (snad) potkal špičku letounu necelých deset vteřin po startu. Podle odborníků NASA v tuto chvíli by srážka neměla mít žádný podstatný vliv na tepelnou izolaci letounu, protože vzájemná rychlost obou objektů byla ještě poměrně malá. Další kolo analýzy stavu tepelného štítu proběhne během přiblížení k ISS. Podle ředitele letu je nyní ještě příliš brzy na to, abychom mohli spolehlivě určit případná poškození a jejich rozsah. K definitivnímu vyhodnocení stavu raketoplánu krátce po startu je potřeba několik dní, během kterých pečlivě zkoumá snímky tým v řídícím středisku. Zatím tedy ani není jasné, co přesně kdy raketoplán potkalo a jedná se víceméně o spekulace.

Ilustrační foto...
Obr.: LiftOff...

Během startu došlo také k drobné poruše na elektronice, díky které prozatím nehodlá NASA použít některé z polohovacích motorů. V současné chvíli se pokouší inženýři vyrobit opravný softwarový balíček, který by mohl znovu získat telemetrická data této sekce a pomoci k obnovení jejich funkčnosti. K další závadě došlo v chladícím systému nákladového prostoru. Ten se používá během startu i přistání k regulaci tepla vyzářeného elektronikou. Po dosažení oběžné dráhy se aktivuje (po otevření dveří) jiný chladící mechanismus. Regulační systém, který selhal, je ale dvakrát jištěný a tak byl v okamžiku problému nastartován první záložní, který pracoval bez problémů. Podle letových inženýrů jsou všechny popsané události po startu zatím drobného charakteru a neměly by mít na průběh letu žádný vliv. Ostatní systémy fungovaly skvěle, včetně nových kamer k fotografování externí palivové nádrže a čidel vibrací v křídlech letounu. Ty nezaznamenaly nic, co by nasvědčovalo srážce citlivých míst orbiteru s cizím tělesem. Zítra v noci nás čeká spojení k ISS, na které se posádka už pilně připravuje.


11. března 2008 - 9:50 SEČ Tisková zpráva NASA, jako i tisková konference krátce po startu potvrdila, že celá operace proběhla bez problémů. Raketoplán se odpoutal od rampy v 7:28:14 SEČ a vytvořil tak nad Floridou falešný východ Slunce oslnivým paprskem motorů, které jej hnaly na oběžnou dráhu. Po osmé hodině byl naveden na oběžnou dráhu, otevřely se dveře nákladového prostoru a letoun teď čeká let k Mezinárodní kosmické stanici. Dnes se ještě dočkáme prvního korekčního manévru a inicializace manipulátoru robotické paže. Poté má posádka nařízen odpočinek a spánek.

Ilustrační foto...
Obr.: Endeavour

Ještě dnes večer o půl desáté začne druhý den letu (ano je to šílené, zatímco my dřeme, oni budou spát :) probuzením posádky, který bude následovat další korekční manévr, dojde ke kontrole skafandrů, dokončení konstrukce robotické paže a začne pečlivá kontrola tepelné ochrany raketoplánu. Těsně před dalším odpočinkem posádky bude proveden další korekční manévr. Celý program, jako i opakování záznamů startu můžete sledovat na NASA TV.

Během dne by také měly přibývat fotografie startu v galerii na webu NASA, záznam videa si ale můžete prohlédnout už nyní.

Tento článek bude průběžně doplňován, takže si ho v případě zájmu uložte mezi své záložky...

Související

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Je rychlost světla konstantní?
Ilustrační foto...
Jídelníček z červené planety
Ilustrační foto...
Instantní galerie 30 - noční svítící oblaka
Ilustrační foto...
Dvě stě exoplanet – již brzy
Ilustrační foto...
Z archivu: Rozhovor se Zdeňkem Pokorným
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691