Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-123: Endeavour – souhrnné informace

V úterý jedenáctého března krátce před půl osmou ráno (SEČ) by měl odstartovat k Mezinárodní kosmické stanici raketoplán Endeavour v rámci mise STS-123. Tento let se ponese opět v duchu rozsáhlé mezinárodní spolupráce. V nákladovém prostoru letounu bude umístěna první sekce japonské laboratoře Kibo a kanadská manipulační jednotka Dextre. Celkem by se mělo uskutečnit pět výstupů do volného prostoru a dojde také ke střídání jednoho člena posádky ISS.

STS-123 na IAN


Sedmičlená posádka bude mít během šestnáctidenní mise celou řadu úkolů. Velitel letu je Dominic Gorie, který je skutečným veteránem. Má za sebou tři kosmické lety a také více než šest tisíc nalétaných hodin na více než třech desítkách typů letounů. Pilot mise bude Gregory H. Johnson, který poletí do kosmu poprvé. V roli jednoho ze specialistů mise poletí japonský kosmonaut Takao Doi, který se jako první zástupce svého národa podívá v rámci EVA do volného prostoru. Zbytek posádky pak tvoří Robert L. Behnken, Mike Foreman, Rick Linnehan a Garret Reisman. Před odpojením orbiteru od ISS doplní posádku Léopold Eyharts, kterého na stanici nahradí Reisman. Toho čeká návrat v rámci mise STS-124 během května tohoto roku.

Ilustrační foto...
Obr.: Logo mise STS-123.

Nabitý program pěti EVA (EVA – výstup do vesmíru) začne čtvrtý den letu, kdy Linnehan a Reisman připraví první modul laboratoře Kibo (označený ELM-PS) v nákladovém prostoru raketoplánu k instalaci na modul Harmony. Přesunutí nového modulu provede posádka po skončení této EVA pomocí robotické ruky. O dva dny později Linnehan a Foreman provedou první kroky ke složí paže Dextre, která bude k ISS instalována o další dva dny později během EVA 3 (Linnehan, Behnken). Jedenáctý den letu proběhne EVA 4, během které provede Behnken a Foreman experimenty s novým zařízením pro akutní opravy tepelné izolace orbiteru na oběžné dráze. Výsledky experimentu budou po skončení mise pečlivě analyzovány v NASA. Poslední, pátá EVA, bude věnována přípravám na další let STS-124. Průměrná délka každého z výstupů do kosmického prostoru bude asi šest a půl hodiny.

Ilustrační foto...
Obr.: Posádka STS-123.

Mise STS-123 je už sto dvaadvacátým letem raketoplánu, zároveň se jedná o dvacátý pátý let k Mezinárodní kosmické stanici. Endeavour se podívá do vesmíru už po jednadvacáté a letos to bude druhý, z šesti plánovaných startů raketoplánu. Instalace prvního modulu laboratoře Kibo zároveň povede k zahájení činnosti střediska poblíž Tokia, odkud bude JAXA řídit provoz laboratoře. Kibo, což japonsky znamená Naděje, bude vědecká laboratoř s rozsáhlou částí věnovanou experimentům v kosmickém prostoru. Vzorky, které budou vystaveny dlouhodobým účinkům vně stanice, bude obhospodařovat speciální robotická paže. Celý komplex (Kibo) by měl být sestaven během této a dalších dvou misí raketoplánu. Robotická paže Dextre by měla ulevit v četnosti budoucích EVA. Na konci každého ramene budou kamery, světla a nástroje k uchopení součástí stanice. Dextre bude ovladatelný z útrob ISS, ale také z pozemského řídícího střediska.

Ilustrační foto...
Obr.: Poslední noční start: STS-116 Discovery (2006)...

NASA nyní disponuje třemi letouny (Discovery, Atlantis, Endeavour) schopnými letu. Model Endeavour, který poletí v rámci STS-123 byl vyroben v roce 1991 jako náhrada za letoun Challenger, jež byl zničen v rámci mise STS-51L krátce po startu. Po další havárii (Columbia, STS-107) byla nucena NASA provést rozsáhlé změny (Return To Flight) a se spožděním vrhnout své síly na dostavbu stanice ISS. Letos bychom se měli dočkat také poslední servisní mise Hubblova dalekohledu, který se pohybuje po jiné dráze než stanice a let tak bude atypický v mnoha ohledech. Jako novinku v rámci kontroly tepelné izolace vyzkouší NASA během STS-123 nový systém pro fotografování odhozené palivové nádře (s rozlišením několika centimetrů).

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 18
Ilustrační foto...
Kometa C/2006 M4 SWAN výrazně zjasnila
Ilustrační foto...
Střídání dne a „noci“ na Kraví hoře v Br
Ilustrační foto...
Nad svícnem je tma!
Ilustrační foto...
Budou polární záře?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691