Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Valašská hvězdárna slavila

Uplynulý prosluněný víkend se stal termínem oslav 45. výročí otevření Hvězdárny Valašské Meziříčí. Součástí oslav byl Astronomický seminář s názvem Soudobá astronomie aneb 5 let do půlky století, s řadou zajímavých příspěvků.

Ilustrační foto...První hvězdárenská kopule se v malebném Valašském Meziříčí objevila už roku 1928. Tato malá hvězdárnička, přezdívaná jako "kolňa badajna" byla postavena pod vedením Antonína Ballnera. Dnes je z ní už jen kulturní památka, připomínající svým vzhledem roztomilá vozítka typu Velorex. Jen pár metrů od ní stojí hlavní budova s třemi kopulemi postavená v roce 1955. Stavbu hvězdárny s velkým nadšením řídil první ředitel pan Josef Doleček, který v únoru 2000 oslavil již své 88. narozeniny.

Tvar hlavní budovy je skutečně nevšední a lze tvrdit, že zásluhou architektonického návrhu akad. arch. Zdeňka Plesníka se stala jednou z nejkrásnějších hvězdáren v naší republice. V roce 1964 přibyla Valašské hvězdárně další budova odborného pracoviště, která byla vybavována novými přístroji a technikou pod vedením dalšího ředitele ing. Bohuslava Malečka. Zvláštností této kopule je jistě zvedací podlaha, která zaručuje snadnou dostupnost k hlavnímu dalekohledu -- refraktoru 200/3000 mm firmy Zeiss.

Ačkoliv hvězdárna nesídlí zrovna ve stotisícové metropoli, vždy patřila a patří mezi naše nejaktivnější hvězdárny. Známá je především svou přednáškovou činností, v rámci které pořádá pravidelné semináře a přednášky pro veřejnost. Kopule hvězdárny se však jak ve dne, tak v noci otevírají i za účelem odborné a pozorovatelské činnosti. Již od roku 1957 se zde fotograficky sleduje sluneční fotosféra a od 15. června 1970 probíhá i fotografické sledování slunečních protuberancí pomocí protuberančního koronografu 150/1950 mm s polaroidem a Šolcovým dvojlomným monochromatickým filtrem pro čáru H-alfa. V noci se pak provádí sledování zákrytů hvězd Měsícem a proměnných hvězd typu Mira.

Ilustrační foto...Hvězdárna má však i celou řadu jiných aktivit: Sídlí zde například Regionální energetické centrum a také Královská observatoř Valašského království jehož hlavní postavou není nikdo jiný než známý herec a komik Bolek Polívka (který však hvězdárnu ještě nikdy nenavštívil).

Atmosféra na semináři byla velmi přátelská a to nejen zásluhou krásného podzimního počasí, které pestře zbarvilo stromy na pozemku hvězdárny. Zájemci o astronomii si přišli na své zvláště díky poměrně atraktivním přednáškám z různých oborů, které odstartoval již v pátek RNDr. Jiří Borovička, Csc. svým příspěvkem o výzkumu meteorů. Nechyběly v něm čerstvé informace o bolidu Morávka a bolidu Vimperk, které tento rok zazářily nad našim územím. Je škoda, že informace o tak významných událostech se ještě příliš nedostaly za hranice našeho státu. Druhým přednášejícím byl RNDr. Michal Sobotka, Csc., který informoval o optickém pozorování sluneční fotosféry s vysokým rozlišením.

Sobotní program zahájila přednáška ředitele valašské hvězdárny Františka Martinka o družicích, které se podílejí na astronomických experimentech. Jejich bohatý výčet určitě nejednoho přítomného překvapil. Po té bylo na programu povídání známého českého geologa RNDr. Mojmíra Eliáše, Csc. o 45 letech planetologie. Jeho přednáška byla opravdu velmi zajímavá, zvláště díky mnohým fascinujícím poznatkům o povrchových útvarech planety Mars.

Po vydatném obědu pokračoval v přednáškové části RNDr. Milan Rybanský, Csc. povídáním o Tajemstvích Slunce a za dvě hodiny ho vystřídal RNDr. Zdeněk Urban poutavou přednáškou O fenoménu života ve vesmírném kontextu.

Navečer se již do areálu hvězdárny začali sjíždět zvaní hosté a vestibul i s přednáškovou halou se oblékly do nevšedního hávu. První slavnostní projev zazněl z úst odborného pracovníka a jedné z klíčových osobností valašské hvězdárny Libora Lenžy, kterého následovali jiné významné osobnosti včetně přednosty okresního úřadu M. Mirného. Následoval společenský večer s velmi bohatým občerstvením a přátelským posezením, které pokračovalo až do pozdních nočních hodin. Nechyběla ani drobná automobilová kolize v areálu hvězdárny.

Nedělní dopolední program spočíval v dojídání výborných valašských frgálů od ženy pana ředitele a ve sledování přednášky RNDr. A. Vítka, který je už pravidelným účastníkem seminářů. Následovalo slavnostní zakončení a nostalgické rozjíždění účastníků semináře do všech světových stran. Škoda jen, že semináře se nakonec zúčastnilo mnohem méně účastníků, než se původně očekávalo. Ti kdo nedorazili, přišli o zajímavou astronomickou akci přikrášlenou slavnostní atmosférou.

Pavel Gabzdyl, Leon Miš

| Zdroj: Z materiálů HVM a vlastních pocitů. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronomické částky VII
Ilustrační foto...
Šípková Růženka ve vzdálenosti 138 milionů
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Pod vlivem Měsíce
Ilustrační foto...
Vybuchující sondy klíčem ke struktuře planete
Ilustrační foto...
Phoenix pokračuje v letu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691