Uplynulý prosluněný víkend se stal termínem oslav 45. výročí otevření Hvězdárny Valašské Meziříčí. Součástí oslav byl Astronomický seminář s názvem Soudobá astronomie aneb 5 let do půlky století, s řadou zajímavých příspěvků.
První hvězdárenská kopule se v malebném Valašském Meziříčí objevila už roku 1928. Tato malá hvězdárnička, přezdívaná jako "kolňa badajna" byla postavena pod vedením Antonína Ballnera. Dnes je z ní už jen kulturní památka, připomínající svým vzhledem roztomilá vozítka typu Velorex. Jen pár metrů od ní stojí hlavní budova s třemi kopulemi postavená v roce 1955. Stavbu hvězdárny s velkým nadšením řídil první ředitel pan Josef Doleček, který v únoru 2000 oslavil již své 88. narozeniny.
Tvar hlavní budovy je skutečně nevšední a lze tvrdit, že zásluhou architektonického návrhu akad. arch. Zdeňka Plesníka se stala jednou z nejkrásnějších hvězdáren v naší republice. V roce 1964 přibyla Valašské hvězdárně další budova odborného pracoviště, která byla vybavována novými přístroji a technikou pod vedením dalšího ředitele ing. Bohuslava Malečka. Zvláštností této kopule je jistě zvedací podlaha, která zaručuje snadnou dostupnost k hlavnímu dalekohledu -- refraktoru 200/3000 mm firmy Zeiss.
Ačkoliv hvězdárna nesídlí zrovna ve stotisícové metropoli, vždy patřila a patří mezi naše nejaktivnější hvězdárny. Známá je především svou přednáškovou činností, v rámci které pořádá pravidelné semináře a přednášky pro veřejnost. Kopule hvězdárny se však jak ve dne, tak v noci otevírají i za účelem odborné a pozorovatelské činnosti. Již od roku 1957 se zde fotograficky sleduje sluneční fotosféra a od 15. června 1970 probíhá i fotografické sledování slunečních protuberancí pomocí protuberančního koronografu 150/1950 mm s polaroidem a Šolcovým dvojlomným monochromatickým filtrem pro čáru H-alfa. V noci se pak provádí sledování zákrytů hvězd Měsícem a proměnných hvězd typu Mira.
Hvězdárna má však i celou řadu jiných aktivit: Sídlí zde například Regionální energetické centrum a také Královská observatoř Valašského království jehož hlavní postavou není nikdo jiný než známý herec a komik Bolek Polívka (který však hvězdárnu ještě nikdy nenavštívil).
Atmosféra na semináři byla velmi přátelská a to nejen zásluhou krásného podzimního počasí, které pestře zbarvilo stromy na pozemku hvězdárny. Zájemci o astronomii si přišli na své zvláště díky poměrně atraktivním přednáškám z různých oborů, které odstartoval již v pátek RNDr. Jiří Borovička, Csc. svým příspěvkem o výzkumu meteorů. Nechyběly v něm čerstvé informace o bolidu Morávka a bolidu Vimperk, které tento rok zazářily nad našim územím. Je škoda, že informace o tak významných událostech se ještě příliš nedostaly za hranice našeho státu. Druhým přednášejícím byl RNDr. Michal Sobotka, Csc., který informoval o optickém pozorování sluneční fotosféry s vysokým rozlišením.
Sobotní program zahájila přednáška ředitele valašské hvězdárny Františka Martinka o družicích, které se podílejí na astronomických experimentech. Jejich bohatý výčet určitě nejednoho přítomného překvapil. Po té bylo na programu povídání známého českého geologa RNDr. Mojmíra Eliáše, Csc. o 45 letech planetologie. Jeho přednáška byla opravdu velmi zajímavá, zvláště díky mnohým fascinujícím poznatkům o povrchových útvarech planety Mars.
Po vydatném obědu pokračoval v přednáškové části RNDr. Milan Rybanský, Csc. povídáním o Tajemstvích Slunce a za dvě hodiny ho vystřídal RNDr. Zdeněk Urban poutavou přednáškou O fenoménu života ve vesmírném kontextu.
Navečer se již do areálu hvězdárny začali sjíždět zvaní hosté a vestibul i s přednáškovou halou se oblékly do nevšedního hávu. První slavnostní projev zazněl z úst odborného pracovníka a jedné z klíčových osobností valašské hvězdárny Libora Lenžy, kterého následovali jiné významné osobnosti včetně přednosty okresního úřadu M. Mirného. Následoval společenský večer s velmi bohatým občerstvením a přátelským posezením, které pokračovalo až do pozdních nočních hodin. Nechyběla ani drobná automobilová kolize v areálu hvězdárny.
Nedělní dopolední program spočíval v dojídání výborných valašských frgálů od ženy pana ředitele a ve sledování přednášky RNDr. A. Vítka, který je už pravidelným účastníkem seminářů. Následovalo slavnostní zakončení a nostalgické rozjíždění účastníků semináře do všech světových stran. Škoda jen, že semináře se nakonec zúčastnilo mnohem méně účastníků, než se původně očekávalo. Ti kdo nedorazili, přišli o zajímavou astronomickou akci přikrášlenou slavnostní atmosférou.