Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Globe at Night 2008 aneb Vidíte na hvězdy?

Myšlenka celého projektu je velmi jednoduchá - pokusit se přiblížit moderního člověka o kousek blíž k ještě stále existujícímu kousku životnímu prostředí nad našimi hlavami. Aby si uvědomil, co kdysi tak všedního a přitom ohromujícího mu v našich moderních městech může chybět.

GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) je celosvětový program zaměřený na podporu výzkumu a výchovy dětí na základních a středních školách. Podporuje spolupráci studentů, učitelů a vědců na výzkumu životního prostředí a globálních zemských pochodů za přispění amerických organizací NASA a NSF (National Science Foundation), Univerzitní organizace pro výzkum atmosféry (University Corporation for Atmospheric Research, UCAR) a Coloradské státní univerzity (Colorado State University, CSU).

Ilustrační foto...
Obr.:

Program byl založen v roce 1994 a dnes je rozšířen již do 110 zemí světa včetně České republiky. U nás je koordinátorem tohoto projektu pražské Sdružení Tereza zabývající se ekologickou výchovou; dosud se zapojilo 123 českých škol.

Od roku 2006 probíhá každoročně v tuto dobu GLOBE at Night. Lidé po celém světě vzhlédnou k nočnímu nebi (nebo k tomu, co z něj zbylo) a pozorují souhvězdí Orion. Poté svoje pozorování porovnají s mapkami, které se liší mezní hvězdnou velikostí. Tímto jednoduchým způsobem lze nakonec dojít ke srovnání světelného znečištění na různých místech planety - v minulém roce se o svá pozorování podělilo 8491 lidí z 60 zemí. Všechna shromážděná data a výsledná shrnutí i z minulých ročníků jsou ke stažení na stránkách projektu.

A jak přispět naším pozorováním? Stačí od 25. února do 8. března:
1. zaměřit naši pozici (zeměpisná šířka + délka)
2. najít na obloze souhvězdí Orion
3. porovnat počet pozorovaných hvězd se sedmi mapkami na stránkách projektu
4. odeslat data
5. srovnat svoji situaci s ostatními zúčastněnými

Možná, že tímto projektem nepřispějeme přímo ke zlepšení situace se světelným znečištěním noční oblohy. Jak ale zdůrazňuje poslání projektu GLOBE, jde především o podporu dětí a mládeže, aby "prostřednictvím praktických měření a pozorování poznávaly přírodu kolem sebe, získávaly k ní kladný vztah a s tím i potřebu její ochrany."

A já se tedy ještě stále občas jako dítě cítím - vy ne?

Olga Jedličková

| Zdroj: Terezanet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 47
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 30
Ilustrační foto...
O svícení 43
Ilustrační foto...
Když je Slunce Pacman II
Ilustrační foto...
Ernesto a John
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691