Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pátý rok na Marsu

V lednu 2008 oslavila robotická vozítka Spirit a Opportunity 4 roky od svého přistání na Marsu. Jak vypadá jejich současná aktivita s blížící se zimou na Marsu?

Spirit v posledním týdnu prodělala několik posunů na severním svahu Home Plate, díky nimž postupně zvýšila sklon solárních panelů vůči vodorovné rovině až na 30°. Tento sklon je výhodný pro nadcházející zimu pro co nejvyšší přísun energie ze Slunce. Zároveň se možná podaří setřást největší zrnka prachu nahromaděná na solárních článcích.

Ilustrační foto...
Obr.: Sklon Spirit vůči horizontu je dobře patrný. Sol 1469, 20. únor 2008, RAW snímek NASA/JPL/Cornell.

Spirit nyní snímá také usazeniny na kopci Husband, kde v oblasti zvané El Dorado zachytila stopy prachových větrných vírů.

Ilustrační foto...
Obr.: Změny v oblasti El Dorado, způsobené větrnými víry, snímky NASA/JPL/Cornell, upravil slinted.

Pokud se vozítko dočká dalšího jara, očekává se, že sjede z nynějšího zimoviště, objede Home Plate směrem k východu a bude zde zkoumat podpovrchové uloženiny s vysokým obsahem křemíku.

Ilustrační foto...
Obr.: Zaprášené solární články Spirit, snímky NASA/JPL/Cornell, upravil jvandriel.

Byly podmínky na Marsu opravdu tak vhodné pro existenci života?
Podle objevů Spirit i Opportunity bylo zřejmé, že na Marsu se kdysi vyskytovalo dostatečné množství vody, která by mohla být zdrojem života. Poslední analýzy naznačily, že to s uhnízděním života na Marsu nemuselo být tak jednoduché. Nejprve vědci zvažovali nadměrnou kyselost vody a později bylo zjištěno, že voda byla až příliš slaná. Právě vysoká salinita by byla brzdou života, mohla by zahubit i mikroorganismy.

Ilustrační foto...
Obr.: El Dorado a Husband hill. Snímek ve falešných barvách, NASA/JPL/Cornell.

O tom, jak to vypadá s obsahem a slaností vody ve vyšších marsovských šířkách, by již od května 2008 mohla více promluvit mise Phoenix. Na výzkumy vozítek současných ale nejvíce naváže pojízdná laboratoř, jejíž start by se měl uskutečnit v roce 2009. Tzv. Mars Science Laboratory by měla využít i nové poznatky z mise MER – např. autonavigaci, která byla u současných vozítek dovedena k nikým neočekávané dokonalosti. Nová pojízdná laboratoř bude mnohem větší, než současná vozítka a nebude tedy možné přistání s airbagy. Očekává se její spuštění na povrch z létajícího jeřábu.

Ilustrační foto...
Obr.: Popis pohybu Opportunity, snímek NASA/JPL/Cornell upravil Tesheiner.

Opportunity pokračuje ve výzkumech vnitřních svahů kráteru Victoria. Svah v zátoce Duck Bay je zajímavý na mnoha místech a nelze tedy předpokládat úprk vozítka do jiných míst kráteru. Ostatně stačí si prohlédnout některé záběry a představit si, že kromě té různorodosti kamenů je v nich skryta i dávná minulost Marsu a o zábavu máme postaráno.

Ilustrační foto...
Obr.: Erodované kameny s tenkými plátky a stopa brusky (RAT), falešné barvy, snímek NASA/JPL/Cornell.
Ilustrační foto...
Obr.: Detail předchozího snímku v přibližně pravých barvách.
Ilustrační foto...
Obr.: Pohybující se oblaka nad Meridiani (Opportunity sol 1433), upravil fredk.

Zdroje:
Mapy pohybu obou vozítek (anglicky)
Vozítka zpřesnila představy o podmínkách vhodných k životu (anglicky)
Diskuzní fóra Unmannedspaceflight.com (anglicky)

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Marsovská bouře – příležitost pro Opportuni
Ilustrační foto...
Jsou astronomové i na Moravě a ve Slezsku?
Ilustrační foto...
Dvě stovky hrozivých balvanů aneb 200 PHA
Ilustrační foto...
Nevýznamné výročí významného pracanta
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 91
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691