Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Diamantový prach 3

Další várka Halových jevů z prosince.

Moilanenův oblouk v Paprsku

V českých horách to letos mimořádně padá, o tom se přesvědčil 23.12. Ivo Bartoš poblíž ski areálu Paprsek, jenž leží v největším Moravském pohoří Jeseníky.

Ilustrační foto...
Obr.: Fragmenty hala, parhelia, sloupy a Moilanenův oblouk.

Při pozorování halových jevů na diamantovém prachu mezi 14 - 17 h. pozoroval sloupy a výrazná parhelia s fragmenty malého hala. Vyvrcholení celého úkazu přišlo v 16 h., kdy se ukázal i výrazný moilanenův oblouk. Jde o čtvrtý případ pozorování tohoto oblouku v ČR.

Ilustrační foto...
Obr.: Halo, sloupy se spodním sluncem, parhelia, subparhelium a moilanenův oblouk.

První pozoroval Ivo Březina, který v lednu 2003 v Horních Mísečkách pozoroval jasné halové jevy spolu s moilanenovým obloukem.

Druhý případ je od Milana Martínka, který na Božím Daru v únoru 2004 pozoroval kromě běžných jevů parádní parry sunvex, slabý moilanenův oblouk, první v ČR nafocené helické oblouky a možná i reflexní lowitzy.

Třetí nevýrazný Moilanenuv oblouk pozoroval spolu s výrazným horním dotykovým obloukem 11.1.2006 Emil Březina ve Vsetíně.

Za zmínku stojí i moilanenův oblouk, který pozoroval Jan Bím v Rakousku dne 20.12.2006. Na snímku je halo s moilanenovým a parryho obloukem.

Zde článek na Halo reports.

Moilanenův a difůzní oblouky v Příchovicích

Překrásný komplex jevů pozoroval Petr Kousal dne 25.12. v obci Příchovice. Kromě malého hala, parhelia a sloupu pozoroval také jasný horní dotykový oblouk s výrazným parry sunvex obloukem. Mimo tyto jevy viděl i jasný moilanenův oblouk jehož oblouky se téměř dotýkaly malého hala. To nejlepší však přišlo s pohledem ve směru anthelia, kde byly výrazné greenlerovy a snad i difuzní oblouky. Pozorování greenlerových oblouků je prvním případem v ČR.

Ilustrační foto...
Obr.: Halo a parhelia.
Ilustrační foto...
Obr.: Difůzní oblouky s antihelium.

Další fotografie.

Tento úkaz zachytila také Martina Pištorová při odpolední procházce cestou na rozhlednu Štěpánku v Příchovicích.

Ilustrační foto...
Obr.: Difůzní oblouky.

Obdobný komplex s moilanenovým obloukem nafotil v obci Příchovice i František Kovařík.

Ilustrační foto...
Obr.: Komplex halových jevů s parry sunvex a moilanenovým obloukem.

Podobně i Hana Koukalová v téže obci pozorovala tento výrazný komplex hal. Na jednom ze snímků je možná i velmi slabý helický oblouk.

Stejný den pozorovala několik jevů s infralaterálním obloukem Julia Vachková v Příchovicích.

Zde článek na Halo reports.

Mimořádný halový komplex v Deštné

Zde popis mimořádných prosincových halových jevů v podání Tomáše Tržického.

Jeden z nejvýraznějších úkazů posledních let byl viditelný prakticky celé odpoledne 25. prosince v Deštném v Orlických horách. Oslnivě jasné halové jevy vznikající v poletujících ledových krystalech pohotově zachytil fotoaparátem v mobilním telefonu Roman Svoboda při lyžování na sjezdovce. Úvodní fotografii pořídil kolem 12:09 hod. od horní stanice sedačkové lanovky. Na snímcích je patrná celá řada halových jevů, z nichž některé patří k mimořádně vzácným. Kromě jasného malého hala, levého parhelia, horního dotykového oblouku a cirkumzenitálního oblouku byl pozorovatelný také konkávní Parryho oblouk, supralaterální oblouk a mimořádně vzácný Tapeův oblouk (první pozorování úkazu v ČR!!) a helický oblouk. Tato škála různých halových jevů svědčí o přítomnosti několika typů ledových krystalů ve specifických orientacích v prostoru. Popis zachycených halových jevů s rozlišením jevů vznikajících na různých typech krystalů je zobrazen na tomto upraveném snímku.

Ilustrační foto...
Obr.: Komplex halových jevů.

Dalšímu fascinujícímu záběru dominuje v horní části duhově zbarvený cirkumzenitální oblouk, ke kterému zespodu přiléhá supralaterální oblouk. Nejjasnějším jevem na záběru je pak horní dotykový oblouk malého hala. Jako světlé skvrnky jsou patrné jednotlivé ledové krystaly blízko objektivu. Právě na opačné straně oblohy byly patrné vzácné bělavé protisluneční oblouky.

Ilustrační foto...
Obr.: Difůzní oblouky s antihelium.

Autor snímků Radek Svoboda ještě k pozorování dodává: "...stav vznášejících se ledových krystalků + "počmáraná celá obloha" trval s občasnými přestávkami vpodstatě celé odpoledne až do naší poslední jízdy sedačkou cca v 15:45. Tehdy byl k pozorování poměrně úchvatný výjev dvou vnořených "V" posazených na třpytivém sloupu a to celé z obou stran orámované fragmenty "duhy". Slunce v tu dobu bylo z našeho stanoviště za horizontem a sloup se promítal před tmavé pozadí lesa. Bohužel na sedačce jsem se s prknem v ruce neodvážil začít vybalovat mobil a nahoře už bylo po všem."

Ilustrační foto...
Obr.: Detail na parry suncave oblouk.

Zde článek na Halo reports.

Diamantový prach 2

Martin Popek

| Zdroj: http://ukazy.astro.cz/index.php IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Saturn za Měsícem
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru - Jdeme nakupovat
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 14
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
NGC 7023
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691