Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pozorování na podvečer

Pokračujeme v publikování příspěvků, které se v redakční poště sešly pod hlavičkou naší soutěže Prázdniny pod hvězdami.

Ilustrační foto...Bylo úterý 25. července a nad Prahou po dlouhé době byla k večeru modrá obloha. Jezdívám pozorovat k rodičům, asi 40 km východně od Prahy a proto jsem vyrazil. Teď v létě, když do tmy zbývá ještě hodně času, jsem si našel novou zábavu -- hledám meteorologický balón. Bývá vidět okolo deváté téměř v nadhlavníku a jasnost asi jako Venuše. Několikrát jsem jej pozoroval triedrem, ale okamžik, kdy ve výšce několika desítek kilometrů praskne jsem vždy propásl.

Ten den jsem ale už měl venku připravený 20cm dalekohled na večerní pozorování a balón jsem zachytil nejprve do 50ti a následně do 200násobného zvětšení. To již byla vidět sonda, jak se komíhá pod balónem na tenkém vlasci. Bílý balón byl kouzelně osvětlen Sluncem a připomínal prstencovou planetární mlhovinu -- uprostřed průsvitný. Neustále jsem ho doháněl jemnými pohyby.

Ve svou obvyklou dobu tj. asi 4 minuty po deváté jsem viděl nádherné divadlo a zřejmě dlouho na něj nezapomenu. Když balón praskne a sledujete ho okem, prostě jen zmizí, zhasne hvězda. Ale sledujete-li ho tak, že je tak desetinou zorného pole, uvidíte to, co já. Po balónu zůstal osvětlený mrak plynu, který se zvolna rozplýval, samotný balón se rozlétl snad na tisíc kusů a připomínal rozprsknuvší se jasnou a bohatou světlici.

Jak se drobné kousky snášely dolů, blikaly ve světle zapadajícího Slunce. I když to celé trvalo jen sekundy, něco podobného jsem ještě neviděl. Myslím, že mám na letní podvečery nový druh pozorování.

Aby můj zážitek nebyl osamocený, viděl jsem tu noc ještě kometu Linear S4 hluboko na severozápadě pod ojí Velkého vozu a při zběžné prohlídce okem mi na obloze v oblasti Hadonoše zaujaly dvě nedaleko od sebe rovnoběžně letící družice. Jedna z nich začala zjasňovat -- vyklubalo se z ní Iridium. Jaké ale bylo moje překvapení, když ve chvíli, kdy dostoupila maxima jasnosti, se snad 2, 3 stupně daleko začala rozsvěcet ta druhá. Dvě Iridia v rozpětí snad 10ti vteřin. Ještě chvíli jsem stál jak u vytržení. Počasí však bylo milosrdné, zatáhlo se nejprve cirry se a tak se ta zajímavá pokoukání dala v pohodě vychutnat bez následku zítřejších kruhů pod očima.

Jan Zahajský

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nenasytná galaxie M31
Ilustrační foto...
Astrologové, ufologové a jiní šarlatáni I
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 4
Ilustrační foto...
Instantní hvězdárna: západ Slunce 3. února 20
Ilustrační foto...
Apophis 8
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691