Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Světelné ozvěny a vzdálenost hvězd

Jedním z nejdůležitějších objektů moderní astronomie jsou cefeidy. Pomocí těchto proměnných hvězd určujeme vzdálenosti v blízkém vesmíru. Zajímavou metodu použil tým na Evropské jižní observatoři a určil tak vzdálenost jedné z nich s nejistotou pouhého procenta!

Proměnné hvězdy baví každého, kdo se občas rád podívá na oblohu. Jsou jedním z mála příkladů toho, že Vesmír není statický, ale neustále se mění. Systematicky jsou zkoumány už více než dvě století, ale stále nás ještě dokáží překvapit. Některé můžeme sledovat i pouhým okem, bez dalekohledu. Kupříkladu Miru, která bývá vidět pohodlně a pak po čase zmizí a k jejímu spatření potřebujete velký dalekohled. Jiná taková proměnná hvězda je RS Puppis, která se nachází na jižní obloze. Jedná se o cefeidu, tedy obrovskou pulsující hvězdu, měnící periodicky svoji jasnost. Už před (cca) sto lety si všimla Henrietta Leavittová zajímavé vlastnosti toho druhu hvězd. Mezi tím jak moc svítí a periodou změn jasnosti existuje závislost. Po kalibrování této závislosti můžeme snadno zjistit vzdálenost cefeidy tak, že určíme periodu změn její jasnosti. Což je úkol takřka triviální a výsledek velmi cenný. Pozorování cefeid se věnoval například Hubblův dalekohled, pomocí vztahu slečny Leavittové jsme tak mohli dokonce určit vzdálenost blízkých galaxií. Cefeidy jsou totiž enormně svítivé objekty a dají se tak vystopovat i v ohromných vzdálenostech.

Ilustrační foto...
Obr.: RS Puppis s bohatým okolohvězdným prostředím.

Asi nejtěžší je ale kalibrace závislosti perioda - svítivost. Doposud jediná rozumná cesta byla pomocí paralaxy, přesto i ta nejpřesnější měření byla zatížena docela velkou chybou. U cefeidy RS Pup však astronomové použili metodu, která jim umožnila určit vzdálenost s přesností na neuvěřitelné jedno procento! Jak se jim to povedlo? Kupodivu docela snadno. Vzpomenete si ještě na proměnnou hvězdu V 838 Mon, která se před časem neočekávaně zjasnila? Na snímcích z velkých dalekohledů se kolem ní postupně začaly nořit ze tmy cáry hmoty, která byla vyvržena do prostoru v dávné minulosti. Tento jev se označuje jako světelné echo (ozvěna). Světlo, které opustí hvězdu, vyletí do prostoru konečnou rychlostí. My si všimneme toho, že se hvězda zjasnila. Pokud sebou nese toto světlo dost energie, může rozzářit také okolní materiál, podobně jako tomu bylo u V 838 Monocerotis. Jenomže právě díky konečné rychlosti šíření světla pozorujeme tuto fázi o něco později než samotné zjasnění. A podobně se podařilo pozorovat astronomům světelné echo u cefeidy RS Pup.


K prohlížení této animace musíte mít Macromedia Flash Plugin.

I kolem této hvězdy pozorujeme nepravidelnou obálku tvořenou převážně plynem. Nehomogenity, které se v ní nachází přitom reagují na proměnnost RS Pup tak, že mění periodicky svoji jasnost. Jak se hvězda zjasňuje, zjasňují se také některé útvary v jejím okolí. Přesným měřením pak získáme průběh jasnosti takřka shodný s tím, jak se mění centrální hvězda. S tím rozdílem, že obě závislosti jsou vůči sobě posunuty v čase. Za to vděčíme tomu, že světlo to nějakou dobu trvá, než od hvězdy doletí ke zhustkům v mlhovině. Pokud známe úhlovou vzdálenost od hvězdy a rychlost šíření světla, můžeme určit vzdálenost zhustku v metrech. No a pokud víme kolik metrů se nachází zhustek od hvězdy a známe úhel, pod kterým tuto vzdálenost vidíme, odvodíme pomocí paralaxy také vzdálenost celé soustavy od nás. V metrech. A s neuvěřitelnou přesností!

Ilustrační foto...
Obr.: Poloha RS Pup.

Je dobré, že nový výsledek pěkně odpovídá dříve určeným hodnotám jinými metodami. Nezávisle jsme si tedy ověřili platnost nejen vztahu slečny Leavittové, ale také určení vzdálenosti pomocí paralaxy. jenomže oproti oběma zmíněným metodám dnes známe vzdálenost s velkou přesností, takže můžeme provést kalibraci vztahu perioda - svítivost mnohem lépe než dřív. A vzdálenosti ve vesmíru jsou veličina, která astronomy obzvláště zajímá - ať už ty malé, nebo i ohromné, kosmologické. Celkem vzrušující, nemyslíte?

redakce

| Zdroj: ESO News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hlas Tolimanu
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 24
Ilustrační foto...
Dvě století infračervené astronomie
Ilustrační foto...
Endeavour se odpojil od ISS
Ilustrační foto...
Geovycházky 12
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691