Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-122: Průběžné zpravodajství

Fotografie startujícího raketoplánu, průběžně aktualizované události na oběžné dráze. Průběžně AKTUALIZOVÁNO...

Úterý 19. února 2008 12:00 Jak už jsme vás informovali v úvodníku aktuálního vydání, redakci opět sužují problémy s připojením k Internetu. Nemilá záležitost se táhne už více než dva měsíce a souvisí asi s nějakými paranormálními jevy ve firmě, která nás připojuje. Pokud jste tedy nenašli vše podle svého gusta, omlouváme se vám. Doufejme, že přistání budeme moci sledovat v klidu a vše proběhne OK nejen v NASA, ale i v Brně. Misi STS-122 jsme opustili ve chvíli, kdy byl otevřen vstupní uzávěr modulu Columbus. Během následující vesmírné procházky byl doplněn o externí aparatury a stal se tak plnohodnotnou součástí kosmické stanice. Pokud vás aktivity v této laboratoři zajímají, nebo chcete průběžně sledovat průběh jednotlivých experimentů, doporučujeme vám tento link, o který se stará hlavně Evropská kosmická agentura - hrdý konstruktér modulu. Celý EVA 3 trval více než sedm hodin! Raketoplán poté pomocí svých motorků upravil dráhu kosmické stanice a v neděli před večeří se obě posádky rozloučily a spojení mezi raketoplánem a ISS bylo uzavřeno. Přesto se ale podle plánu odpojil raketoplán od ISS až druhý den dopoledne.

Ilustrační foto...
Obr.: Astronaut Stanely Love.

Následoval oblet stanice, během kterého měla posádka raketoplánu zdokumentovat její nový vzhled a vzápětí pak poslední sken povrchu raketoplánu před přistáním. Tato rutinní operace se provádí proto, aby se odhalily případné následky poškození tepelné ochrany během pobytu ve vesmíru. Zatímco pravděpodobnost srážky s kosmickým tělesem je celkem malá, drobný odpad na oběžné dráze představuje dnes celkem velké riziko. S přistávacím manévrem NASA nehodlá nikterak otálet, neboť se blíží okamžik pádu vojenské družice USA 193, kterou se chystá armáda sestřelit. K této operaci ale přistoupí až ve chvíli, kdy bude orbiter bezpečně na Zemi. Úlomky, které budou chvíli po (snad) úspěšném armádním manévru na oběžné dráze, by mohly způsobit tragédii. Dalšího výrazného znečištění troskami satelitu se odborníci neobávají, protože veškerý odpad z této události bude během krátké doby roztaven průletem atmosférou.

Ilustrační foto...
Obr.: Dechberoucí pohled na ISS z paluby raketoplánu po odpojení od stanice.

Bude-li vhodné počasí, přistane Atlantis ve středu, jen několik minut po patnácté hodině. Na IAN začneme (pokud to půjde) s přímým přenosem po obědě, tak nám držte palce kvůli Internetu a raketoplánu kvůli všem.

Ilustrační foto...
Obr.: Když se řekne EVA... Rex Walheim přilepený ke Columbu...

Středa 08:35 Včera po patnácté hodině byl otevřen průlez do modulu Columbus. První inspekce dopadla dobře, zdá se, že je vše v pořádku. Inspekční tým také dokončil analýzu odloupnuté izolace pod ocasním křídlem a usoudil, že tentokrát nebude oprava v rámci speciální EVA zapotřebí a raketoplán se pokusí o přistání i tak. Ve speciální komoře už se chystají Rex Walheim a Hans Schlegel k dalšímu výstupu do kosmu, který začne dnes asi o půl čtvrté. Během tohoto výstupu bude odstraněn NTA (Nitrogen Tank Assembly), který je součástí tepelného systému ISS a naložen do nákladového prostoru raketoplánu k návratu na Zemi. Na jeho místo bude instalována nová dusíková nádrž. Hans Schlegel, který se nemohl ze zdravotních důvodů účastnit první vycházky už je v pořádku, lze se tedy domnívat, že za jeho problémy asi mohl start a nové prostředí. O tom, že tato nová zkušenost může být pro lidský organismus poměrně náročná se přesvědčil i náš kosmonaut Vladimír Remek.

Ilustrační foto...
Obr.: kosmonauté připravující se na EVA 2.

Úterý 08:45 Po sedmi hodinách a padesáti osmi minutách ukončili včera Rex Walheim a Stanley Love náročný výstup do volného prostoru (EVA 1), během kterého připravili modul Columbus k jeho ukotvení ke stanici (ISS). Leland Melvin a Daniel Tani pak pomocí robotické paže přesunuli Columbus k modulu Harmony. Ten se krátce před jedenáctou hodinou stal oficiálně součástí ISS. Evropská kosmická agentura tak završila přibližně dvacet let snažení při vývoji této vědecké laboratoře. Na jeho palubě budou probíhat experimenty s chováním materiálů v malé gravitaci, výzkum chování kostní dřeně, ale také projevy sluneční aktivity.

Ilustrační foto...
Obr.: Modul Columbus zachycený kamerou na palubě ISS.

Pondělí 12:00 Dnes bude mít posádka ISS pilný den. Budíček dnes v 10:45 odstartoval přípravy na kosmickou procházku EVA 1 (15:35), během které bude připraven modul Columbus pro uchycení k ISS. K vytažení Columba z nákladového prostoru dojde od 19:50 za asistence walk-teamu Walheim, Love. Jejich mise skončí ve 22:05, asi dvacet minut nato bude definitivně dokončeno připojení Columba k ISS. Ve 2:45 se posádka opět uloží ke spánku. Pokud sledujete na televizi NASA záběry z vnitřních prostor ISS, všimli jste si možná toho, že posádka pilně cvičí. Každý den mají účastníci letu nařízeno asi dvě hodiny cvičení, aby jim příliš neochabovaly svaly.

Ilustrační foto...
Obr.:

Neděle 19:00 První kosmická vycházka (EVA 1), která se měla konat dnes odpoledne, byla přeložena o den, tedy na pondělí. Důvod zatím není jasný, původně ohlášený tým (Walheim, Schlegel) byl změněn a Schlegela nahradí Stanley Love. Odložením výstupu EVA 1 byla také prodloužena celá mise STS-122 o jeden den. Momentálně se připravuje modul Harmony pro připojení modulu Columbus, inspekční tým také pokračuje v obhlídce místa uvolněné izolace. Doufejme, že za náhradou týmu EVA 1 nejsou zdravotní problémy Hanse Schlegela.

Ilustrační foto...
Obr.: Hans Schlegel.

Sobota 21:30 Před malou chvílí skončil briefing o dosavadním vývoji mise STS-122. Během dne došlo k přiblížení raketoplánu k ISS, otočení orbiteru pro snímkování tepelné ochrany z její paluby a nakonec také k hladkému spojení raketoplánu s modulem Harmony. Přestože ještě nejsou známy oficiální výsledky inspekčního týmu (ten je teď zavalen daty) ukázalo se, že raketoplán postihla podobná nehoda, jako při misi STS-117. Tehdy došlo k odchlípnutí izolace pod ocasním křídlem. Tentokrát se stejná závada projevila na druhé straně orbiteru. Během STS-117 byla izolace ,,přišitá'' v rámci EVA, uvidíme, jak se k tomu postaví NASA v tomto případě. Na oficiální výsledky kontroly povrchu si totiž ještě asi den počkáme. Také došlo k drobnému zatuhnutí počítačů během jejich vzájemné komunikace, problém se nyní řeší. Další informace bude NASA průběžně zveřejňovat zde, poté se objeví jako další update tohoto článku.

16:47 Mírně zrychlený start raketoplánu do fáze odhození hlavní palivové nádrže. Video v reálném čase najdete zde.

Podle prvních zpráv z NASA se zdá, že start proběhl bez jakýchkoliv problémů. Kamery zachytily několik kusů izolační pěny, které se během něj uvolnily a zdá se, že k žádnému incidentu nedošlo. Na definitivní soud je ale pořád brzo, protože detailní inspekce všech dostupných záznamů právě probíhá. Dnes krátce po čtrnácté hodině začala prohlídka tepelné ochrany orbiteru pomocí mechanického ramena, na kterém je umístěna důmyslná aparatura skenující povrch letounu. Celou operaci můžete během odpoledne sledovat na NASA TV. Záznam startu i předletových operací pak najdete zde.

Ilustrační foto...
Obr.: © NASA

Druhá významná událost nás čeká v sobotu, kdy bude tělo raketoplánu asi hodinu fotografovat posádka Mezinárodní kosmické stanice (ISS) během přibližovacího manévru. Celá show vyvrcholí v 18:23, kdy se obě tělesa spojí. Doporučujeme tedy hodinu před spojením naladit internetové vysílání - během těchto okamžiků jsou k vidění skutečně úchvatné pohledy na ubíhající povrch Země, byť se tu a tam ponoří kamery do tmy (nacházejí-li se na neosvětlené části dráhy).

Ilustrační foto...
Obr.: © NASA

Na neděli v 15:35 už je plánovaná první vycházka do volného prostoru (EVA1), během které započne posádka přípravy pro instalaci modulu Columbus k ISS. Závěrečné připojení bude dokončeno po návratu astronautů do ISS. Tedy po desáté hodině večerní. Velmi podrobně popsaný průběh toho, co nás během mise čeká najdete zde.

Ilustrační foto...
Obr.: © NASA

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
První skutečný snímek exoplanety?!
Ilustrační foto...
Další výsledky ze sondy Huygens
Ilustrační foto...
Slzy svatého Vavřince
Ilustrační foto...
Podivné maximum
Ilustrační foto...
Miniponorka DEPTHX
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691