German Titov, druhý člověk, který okusil slasti i strasti kosmického prostoru, zemřel ve věku 65 let. Tělo bylo nalezeno večer ve středu 20. září v sauně jeho soukromé rezidence. Podle policejní zprávy ho zřejmě zradilo vlastní srdce a on se pak nešťastnou náhodou udusil oxidem uhelnatým.
Život tohoto jinak "obyčejného" vojenského pilota v řadách sovětských vzdušných sil, změnil zásadním způsobem šestý srpen 1961, kdy se vydal jako druhý člověk této planety na kosmickou cestu kolem světa. Ačkoli ho s jedním obletem předběhl Jurij Gagarin a s kratičkým balistickým skokem i Sheppard s Grissomem, přesto všechno právem patří mezi největší hrdiny dvacátého století. German Titov na oběžné dráze jako vůbec první testoval dlouhodobější vliv beztížného stavu na lidský organismus. Prováděl též jednoduchá meteorologická pozorování, navíc ručně řídil loď Vostok 2 a také jedl, pocítil známou nevolnost, spal a snil.
"Kosmický let je něco jako droga -- jakmile ho jednou vyzkoušíte, už nikdy nechcete nic jiného," prohlásil před časem v jenom televizním rozhovoru. Bohužel, do vesmíru se už nikdy nevrátil. Po tragické smrti Gagarina v roce 1968 mu byla tahle slast -- jako významnému symbolu úspěchů Sovětského svazu, navždy odepřena. Jenom chabou náplastí byla nezbytná popularita, stovky nejrůznějších vyznamenání či malý kráter na Měsíci.
German Titov se narodil 11. září 1935 ve vesnici Verchnyje Žilino u rusko-kazachstánských hranic. Byl zkušebním pilotem, po kosmickém letu pracoval ve výzkumném ústavu a na ministerstvu obrany. V roce 1995 byl jako člen komunistické strany zvolen do dolní komory ruského parlamentu. Po druhé již nekandidoval.
Mnohé z tehdy ohromujících rekordů Titovova letu jsou dávno překonána. Sedmnáct obletů Země, 25 hodin a 18 minut pobytu v beztížném stavu, první spánek, nevolnost či nepravidelný srdeční rytmus... to už dnes nikoho nepřekvapí. Jedna výsada ale Germanu Titovovi kupodivu dodnes zůstala: Ve věku pouhých 25 roků se 6. srpna 1961 stal nejmladším kosmoplavcem. Přejeme mu šťastnou cestu mezi hvězdy!