Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Těsný průlet planetky 2007 TU24 okolo Země - aktualizováno

Ve vzdálenosti 1,4x větší než je vzdálenost Měsíce prolétne 29. ledna ráno okolo Země planetka 2007 TU24. Dosáhne jasnosti přibližně 10,3 magnitud, a bude tak pozorovatelná i menšími dalekohledy.

Aktualizováno:
Radarová pozorování této planetky pomocí Goldstonské antény byla úspěšně zahájena 24.1. První výsledky ukazují, že průměr tělesa je asi 250 metrů , má "zajímavý tvar" (zatím není blíže specifikováno, co se tím myslí) a jeho rotace je značně pomalá.

Planetka 2007 TU24, objevená 11. října 2007 pomocí Catalina Sky Survey (v současnosti nejvýkonnější "kombajn" na hledání blízkozemních planetek), prolétne v nejmenší vzdálenosti 534000 km od Země 29. ledna 2008 v 09:33 SEČ. Toto těleso, jehož rozměry jsou zhruba 150 až 600 metrů, dosáhne již 28. ledna večer jasnosti 12 mag, aby posléze zjasnilo téměř na 10 magnitud - nejpříznivější pozorovací podmínky nastanou večer a v průběhu noci z 29. na 30. ledna. V průběhu následující noci, z 30. na 31., opět zeslábne pod 12 magnitudu.

Planetka bude na obloze prolétávat souhvězdími Andromeda, Perseus a Cassiopea, a poté zamíří do Velké Medvědice, bude tak pohodlně viditelná z našich zeměpisných šířek. Objekt bude pozorován také pomocí radarových antén v Goldstone a Arecibo, což umožní získat přesné informace o jeho velikosti a tvaru. K průletům takto velkých planetek v tak malé vzdálenosti od Země dochází v průměru jednou za zhruba 5 let.

Nepleťte si však tuto planetku s planetkou 2007 WD5, která 30. ledna prolétne v blízkosti Marsu :).

Ilustrační foto...
Obr.: Přibližná vyhledávací mapka pro planetku 2007 TU24. © Dale Ireland

Podrobné vyhledávací mapky pro planetku 2007 TU24 naleznete na této stránce. Mapky jsou vytvořeny pro pozorovatele z Prahy,ovšem na území ČR se polohy planetky na obloze mění jen v rámci asi 1 úhlové minuty, proto je mohou použít i pozorovatelé z dalších míst v ČR a SR. Polohy planetky jsou v mapkách vyznačeny křížkem s odstupem jedné hodiny, pozor, časové údaje jsou ve světovém čase UT (SEČ = UT + 1h).

Chcete-li si být jisti, že jste planetku opravdu spatřili, je dobré pokusit se ji vyhledat ve více časových okamžicích. V době nejlepší viditelnosti urazí planetka na obloze zhruba 2° za hodinu,v dalekohledu její pohyb tedy rozeznáte už po několika minutách. Ještě lepší je pozorované polohy planetky zaznamenat do zakreslovacích mapek, které jsou součástí mapek v odkazu uvedeném výše.

Další odkazy:

Lovu zdar!

Petr Scheirich

| Zdroj: JPL IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jeden světelný úspěch
Ilustrační foto...
ASTRONOMICKÝ TÁBOR
Ilustrační foto...
Hubble si nasadil Koňskou hlavu
Ilustrační foto...
Zákryt Saturnu
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 11
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691