Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Další snímky planety Merkur

Je tomu právě týden, co prolétla sonda MESSENGER kolem planety Merkur. Přinášíme vám další várku obrázků, které byly pořízeny kamerami sondy.

Ilustrační foto...
Obr.: © NASA

Tento snímek vznikl necelých sto minut po nejbližším přiblížení sondy k planetě. V zorném poli širokoúhlé kamery se ocitla jižní polární oblast Merkuru včetně rozhraní světla a stínu (tzv. terminátor). Oblasti kolem pólu zajímají planetární geology hlavně proto, že na dně hlubokých kráterů, kam pravděpodobně nikdy nedopadnou sluneční paprsky, bychom mohli najít zamrzlou vodu. Připomeňme však, že podobné pokusy s hledáním vody kolem pólů Měsíce zatím skončily nezdarem.

Ilustrační foto...
Obr.: © NASA

Přibližně hodinu po těsném průletu nad povrchem planety pořídila kamera s vysokým rozlišením tento záběr. Tou dobou už byla sonda asi dvacet tisíc kilometrů daleko, přesto je rozlišení na snímku takové, že jsou vidět i krátery o velikosti necelých dvou kilometrů. Přibližně uprostřed pak vidíme asi padesát kilometrů velký kráter se zajímavou centrální oblastí. Vypadá to, že v kráteru došlo k propadu materiálu, což podle geologů svědčí o možné dávné vulkanické aktivitě pod tímto kráterem.

Ilustrační foto...
Obr.: © NASA

Asi osmnáct minut po průletu nad planetou vznikl obrázek této oblasti. Nejnápadnějším útvarem na něm je rýha ve tvaru Y. Její pravá část, která zasahuje i mimo oblast kráteru, patří mezi podobné útvary, které byly pozorovány zatím na všech záběrech Merkuru. Jsou to pozůstatky z doby, kdy planeta chladla a kůra Merkuru se "scvrkávala". Levá část rýhy, spolu s méně výrazným světlým hřebenem směřujícím od ní dolů, je jiný typ útvaru, připomínající zvrásněné hřbety na dně velkých vulkanických plošin (moří) na Měsíci.

Ilustrační foto...
Obr.: © NASA

Jen několik minut po nejtěsnějším průletu ve výšce 200 kilometrů zaznamenaly kamery sondy MESSENGER tuto oblast, nacházející se na té straně Merkuru, která nebyla až do příletu MESSENGERu nikdy fotografována. Celá scenérie byla snímána několikrát pomocí různě propustných filtrů, aby mohlo být později odvozeno chemické složení povrchu. Přiložený snímek vznikl v červené barvě, na okraji viditelné oblasti spektra (750 nm). Protože optické vlastnosti planetárních povrchů, zejména tzv. regolitu, což je materiál tvořený drobnými úlomky, se liší i v závislosti na úhlu, pod nímž je pozorujeme, byla tato oblast během vzdalování sondy nasnímána z postupně se měnících sklonů. Ze série výsledných snímků bude pak možné dozvědět se o materiálu, kterým je povrch Merkuru tvořen, další podrobnosti.

redakce

| Zdroj: MESSENGER IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 81
Ilustrační foto...
Press Kit k STS-118 v češtině
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery – průběh letu (29.10. - 2.1
Ilustrační foto...
Zlaté století astronomie - díl první
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl čtvrtý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691