Velký zájem odborné veřejnosti vzbudila další zpráva ze zasedání Americké astronomické společnosti. Tým vědců vedený Mauri Valtonenem nabízí poněkud bizarní model aktivního jádra galaxie OJ 287 - dvojici černých děr. Hmotnosti té těžší lze ale jen stěží uvěřit.
Není se co divit. Model popisující pozorované změny OJ 287 totiž předpovídá v centru vzdálené galaxie černou díru o hmotnosti neuvěřitelných osmnáct miliard hmotností Slunce! Tento drobeček je navíc obklopen mohutným akrečním diskem, kterým každých dvanáct let proletí jiná, o něco menší černá díra, pohybující se po velmi výstředné dráze. V porovnání s primární složkou vyhlíží ta druhá už docela obyčejně, váží asi sto milionů hmotností Slunce (černá díra ve středu naší galaxie má pro srovnání hmotnost čtyři miliony Sluncí). Dosavadní pozorování přitom podle týmu navrhované řešení podporují. Zjasnění v minulém roce přesně odpovídalo události předpovězené modelem. Astronomové správně určili čas, délku trvání, velikost zjasnění i míru polarizace záření. Ukazuje se prý také, že perioda oběhu děr se zkracuje přesně podle Einsteinovy teorie obecné relativity. Pokud by to byla pravda, jedná se s velkou pravděpodobností o velmi vzrušující systém, který v kosmologicky malé vzdálenosti vystavuje teorii gravitace testu v opravdu extrémních podmínkách. Jenže podle některých zainteresovaných fyziků je celá situace možná přeceněná.
| |
 | Obr.: Aktivní galaxie OJ 287 je slabá hvězda uprostřed snímku. Spirální galaxie v jeho horní části je IC 2423. |
| |
| |
Cole Miller (University of Maryland) například zmiňuje to, že světelné změny u tohoto aktivního objektu pozorujeme takřka neustále a některé, které s oběžnou periodou předložené soustavy vůbec nesouvisí, jsou mnohdy dokonce nápadnější. Také se mu nelíbí dráha lehčí černé díry, podle Millera by měla být výsledná trajektorie takřka kruhová. Excentricitu vycházející z modelu lze vysvětlit pouze další hmotnou černou dírou poblíž, která sice může existovat, ale nikdo ji zatím ,,neviděl''.
Pokud by ale Valtonen a jeho kolegové měli pravdu (což mají zjistit budoucí intenzivní pozorovací kampaně), čeká nás za krátkou dobu velmi dynamická podívaná. Za přibližně deset tisíc let by mělo podle modelu dojít ke splynutí černých děr, které bude provázet ohromné uvolnění energie. OJ 287 je zatím jediný extragalaktický objekt, u kterého pozorujeme pravidelné změny jasnosti v čase. Díky fotografii a citlivým CCD čipům dokonce dlouhých sto let. Zní to vážně docela neuvěřitelně, nemyslíte? Uvidíme tedy co ukáží další pozorování...