Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Máte ještě týden času!

Zní nadpis tohoto článku výhrůžně? Pokud ano, neváhejte a ihned se přidejte k probíhající expedici výzkumu oceánského dna. Proč? Protože se můžete na vlastní oči podívat, jak bude možná vypadat hledání života ve vzdálených koutech sluneční soustavy.

Když poprvé spatřili astronomové snímky Jupiterova měsíce Europa ze sondy Voyager, byli překvapeni tím, jak mladě vypadá. Jeho povrch postrádal impaktní krátery a naopak obsahoval podobné struktury, jaké vytváří pozemský vodní led. Dnes existuje důvěryhodné vysvětlení. Měsíček taje zevnitř a pod ledovou slupkou ukrývá mohutný oceán slané vody. Nasvědčují tomu měření magnetického pole satelitu, jako i dostatek energie pro takové prohřívání - slapové působení obří planety. Je-li tedy Europa těleso s oceánem, který se může prohřívat, nemohli bychom najít stopy života právě zde?

Ilustrační foto...
Obr.: Ledoborec Odeon si razí cestu polárním ledem. © Woods Hole Oceanographic Institution

Přestože od výzkumu tajemného oceánského dna na Europě jsme (bohužel) na hony vzdáleni, v relativní tichosti nastrčila NASA svoje tykadélka do projektů, které právě probíhají na Zemi. Minulý rok v létě ledoborec Odeon podnikl odvážnou výzkumnou cestu nad Gakkelův hřbet, který se ukrývá pod arktickým ledem. Je to jedno z mnoha míst na oceánském dně, kde se dotýkají kontinentální desky a kde pozorujeme vulkanickou aktivitu. Je to také místo, které je podle vědců velmi dlouho (miliony až desítky milionů let) izolováno od okolních ekosystémů. V okolí geologicky aktivních horkých průduchů v oceánském dně objevili biologové relativně nedávno kolonie života, vznikajícího bez přítomnosti slunečního světla. Asi těžko bychom na naší planetě hledali exotičtější místo s tak odlišnou formou organizmů. Právě proto zajímá astrobiology výzkum oceánského dna, právě proto utrácí NASA na podporu podmořských aktivit nemalé peníze.

Ilustrační foto...
Obr.: Podivná oranžová hmota na dně v Gakkelově brázdě.
Ilustrační foto...
Obr.: Podivná oranžová hmota na dně v Gakkelově brázdě.
Ilustrační foto...
Obr.: Z oceánského dna pod arktivkým ledem vylovili také tento zvláštní druh primitivního živočicha.

Právě probíhá další expedice robotů zkoumajících nehostinné podmínky v hloubce. Místo je jiné, úkol stejný. Lokalizovat poblíž kontinentálního švu horké skvrny u tzv. termálního ventilu a odebrat vzorky. K tomu slouží celkem tři různí roboti. První z nich, pojmenovaný Puma, určí přibližnou polohu kde hledat. Následuje ho Jaguár, který prozkoumá podezřelé oblasti detailně a určí místo, kam se vydá třetí z robotů, jenž odebere vzorky a provede další měření, včetně fotografování. Na stránkách expedice přitom můžete být každý den při tom.

Ilustrační foto...
Obr.: Puma v noci.

Pokud na vás z mořských hlubin dýchá tajemno neprozkoumaného stejně jako z Europy, neváhejte a dvanácté expedice za exotickým podmořským životem se určitě zúčastněte. Nemusíte se ani prodírat na palubě ledoborce mrazivým arktickým příkrovem, ani stresovat ze zničení drahého a velmi unikátního přístroje. Můžete si v pohodlí svého on-line křesla proklikat den po dni nové události pomocí internetu. A budete-li nedočkaví další várky novinek jako autor tohoto článku, prohlédněte si určitě velmi rozsáhlý archiv minulých expedic. Jako malou návnadu berte například to, že vědci zřejmě právě odhalili jednu pěknou horkou skvrnu!

redakce

| Zdroj: Dive & Discover IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ohlédnutí za Expedicí
Ilustrační foto...
Aurorální pohotovost
Ilustrační foto...
Nenasytná galaxie M31
Ilustrační foto...
Kometa C/2006 M4 SWAN výrazně zjasnila
Ilustrační foto...
První krůčky Oportunity v kráteru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691