Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Výstřel do tmy

Je to téměř právě jeden rok, co v souhvězdí Blíženců zachytila družice Swift gama záblesk. Podivné na tom je, že se nacházel velmi daleko od nejbližší galaxie.

Gama záblesky dělíme do dvou hlavních kategorií podle toho, jak dlouho trvají. Krátké záblesky jsou pořád velkou záhadou a zřejmě není známý žádný mechanismus, který stojí za jejich vznikem. Druhá skupina záblesků, které trvají o něco déle, je zřejmě důsledkem exploze velmi hmotných supernov, tzv. hypernov. V tomto případě dochází ke zhroucení ohromného objektu, vzniku černé díry a také produkci záření gama. Zmíněný záblesk z konce ledna minulého roku by byl jen jedním z mnoha, nebýt toho, kde se udál.

Ilustrační foto...
Obr.: Takto nějak si představujeme pomalý gama záblesk. Ilustrace Astronomy.com

Po detekci záblesku družicí byl pozorován dosvit také v optické části spektra pomocí několika pozemských dalekohledů. Spektra pořízená na Havajských ostrovech určila červený posuv, ze kterého vychází vzdálenost jevu na necelých deset miliard světelných let. Poté, co dosvit záblesku zeslábl však astronomové nenašli v jeho místě nic. Což je divné, protože hypernovy pozorujeme v místech bohatých na materiál, tedy galaxiích, nebo jejich těsném okolí.

Jedno z možných vysvětlení leží v jiném koutě vesmíru. Známý Hubblův snímek interagující galaxie UGC 10214 totiž ukazuje, kde můžeme hledat podmínky vhodné k takové osamocené show. Velmi hmotné hvězdy žijí krátce, potřebují u svého vzniku hodně materiálu a ten v případě GRB 070127 chybí. Pokud bychom chtěli hledat vysvětlení v tom, že hvězda sem byla vymrštěna, pak bohužel neměla dost času doputovat skoro sto tisíc světelných let od nejbližší galaxie. Je ale možné, že podobně jako u UGC 10214, leží v místě záblesku (doposud) nepozorovaná látka zanechaná zde kolizí dvou nebo i více galaxií.

Ilustrační foto...
Obr.: UGC 10214 (HST).

Tomu by odpovídalo i to, že je to vůbec poprvé, co jsme pozorovali pomalý gama záblesk daleko od nejbližší galaxie. V místech kolidujícího materiálu daleko od srážejících se galaxií se rodí asi jedno procento hvězd. A v přibližně stovce pomalých záblesků s dosvitem (tedy explodujících hypernov) je jedno procento (možná) právě záblesk GRB 070127. Díky mimořádné zajímavosti už se tým objevitelů těší na čas u Hubblova kosmického dalekohledu. Ten by možná mohl ukázat to, co doposud uniklo pozemským observatořím sledujícím zajímavé a zatím úplně prázdné pole dosvitu záblesku.

Redakce IAN

| Zdroj: Astronomy.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nejstarší kousek Země
Ilustrační foto...
Tunguzská katastrofa 100 let poté III
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 97
Ilustrační foto...
MESSENGER: Galerie snímků Merkuru
Ilustrační foto...
Problémy s Plutem (1846 – 2005)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691