Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mars ohrožuje planetka

Astronomové objevili planetku, u které existuje pravděpodobnost 1:75, že se 30. ledna srazí s Marsem.

Podle astronomů je pravděpodobnost 1:75, že se Mars 30. ledna 2008 srazí s planetkou. Tak vysoké číslo je skutečně extrémní. Při výpočtu pravděpodobnosti kolize s cizím tělesem se obvykle pracuje s mnohem menšími čísly. Podle aktuálních informací by měla planetka s označením 2007 WD5 prolétnout 30. ledna okolo poledne našeho času ve vzdálenosti 48 000 kilometrů od Marsu. Určitá pravděpodobnost dopadu na povrch rudé planety však stále existuje, astronomové objekt nadále sledují a zpřesňují jeho dráhu.

Ilustrační foto...
Obr.: Modrá šipka znázorňuje směr, ze kterého přiletí planetka 2007 WD5 k Marsu. Oranžový pruh představuje oblast neurčitosti, skrz kterou planetka prolétne. Protože tato oblast zahrnuje i planetu Mars, nelze srážku vyloučit.

Planetku 2007 WD5 objevili astronomové z projektu Catalina Sky Survey, který financuje NASA, dne 20. listopadu letošního roku. Další pozorování z jiných observatoří ukázala, že planetka nepředstavuje potenciální nebezpečí pro Zemi, ale mohla by se srazit s Marsem.

Pokud by planetka skutečně do Marsu narazila, stalo by se tak v oblasti rovníku, nepříliš daleko od místa, kde v současnosti pracuje robot Opportunity. Dopad by vyhloubil kráter, který by svým průměrem odpovídal velikosti slavného kráteru v Arizoně.

Ilustrační foto...
Obr.: Orbitální dráhy Marsu, 2007 WD5 a Země.

„Odhadujeme, že se takové dopady vyskytují na Marsu každých asi tisíc let“, říká Steve Chesley z JPL. „Kdyby 2007 WD5 dopadl 30. ledna na Mars, vypočítali jsme, že by to bylo rychlostí 48 000 km/h a vzniklý kráter by měl průměr asi 800 metrů“, dodává Chesley.

Dopad by uvolnil přibližně stejné množství energie, jako planetka, která v roce 1908 vybouchla nad Sibiří.

Pravděpodobnost dopadu je sice stále malá, kdyby k ní ale přesto došlo, jednalo by se o jednu z největších událostí v historii astronomie. Data, získaná kosmickými sondami i pozemskými dalekohledy, by měla cenu zlata.

Podobnou událost už astronomie jednou zažila. V roce 1994 dopadlo několik fragmentů komety Shoemaker-Levy 9 na Jupiter.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Messenger u Venuše
Ilustrační foto...
Kraví hora
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Jak ovlivnila havárie Columbie dalš
Ilustrační foto...
Další naše články
Ilustrační foto...
Přehled zdrojů světelného znečištění
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691