Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak staré jsou prstence Saturnu?

Nové snímky z kosmické sondy Cassini ukazují, že se prstence Saturnu neutvořily v dobách, kdy se po Zemi procházeli dinosauři, ale před 4,5 miliardami let, kdy vznikal planetární systém.

Larry Esposito z University of Colorado je šéfem týmu, který má na starosti ultrafialový zobrazovací spektrograf na palubě sondy Cassini. Ten uvádí, že data ze sondy Voyager, která kolem Saturnu prolétla v roce 1980, a také pozdější pozorování z Hubblova kosmického dalekohledu, naznačovala, že prstence jsou relativně mladé. Astronomové se domnívali, že prstence vznikly srážkou komety s jedním z měsíců planety před asi 100 miliony lety.

Ilustrační foto...
Obr.: Materiál v Saturnových prstencích se neustále recykluje.

Záběry se sondy Cassini ale ukazují, že prstence nevznikly při jedné okamžité události. Zdá se, že stáří jednotlivých prstenců je rozdílné a materiál, ze kterého jsou prstence tvořeny, se neustále recykluje. Aktuální výsledky průzkumu prstenců sondou Cassini říkají, že Saturn měl prstence od svého vzniku. „Vidíme zde rozsáhlou a rychlou recyklaci materiálu prstenců, ve které jsou ustavičně rozbíjeny měsíce na částice prstence a tyto nové částice se pak promíchávají se starými“, říká Esposito.

Esposito a jeho tým si myslí, že Saturn měl prstence odjakživa a bude je mít ještě mnoho miliard let. Vědci se již v minulosti domnívali, že prstence mají stejné stáří jako planeta a měly by být temnější znečišťováním meteorickým prachem. Ten je ostatně odpovědný za charakteristické spektrum prstenců.

Ilustrační foto...
Obr.: Kliknutím na obrázek spustíte animaci zákrytů hvězd prstenci (mov, 6 MB).

Nové poznatky ze sondy Cassini ukazují, že podíl vířící se hmoty ledu a hornin je mnohem větší, než se původně očekávalo. To vědcům umožňuje vysvětlit, proč se prstence zdají jasnější, než mají být.

Čím více materiálu je v prstenci, tím více je ho tam také pro recyklaci. Recyklovaný materiál se pak rozšiřuje kolem. Pokud je toto znečištění významné, jeho podíl se v prstenci rozředí a to nám pomáhá vysvětlit, proč jsou prstence jasnější, než jsme původně očekávali“, říká Esposito.

Esposito objevil prstenec F v roce 1979. Tehdy využil data ze sondy Pioneer 11. Právě v tomto prstenci vědci objevili díky sondě Cassini pozorováním zákrytů hvězd prstenci 13 objektů o velikosti od 27 metrů do 10 kilometrů. Většina těchto objektů byla průsvitná – část světla vzdálených hvězd prošla skrz tyto tělesa. Vědci to vysvětlují tak, že objekty jsou ve skutečnosti dočasné slepence ledu. Tyto objekty se neustále rozrůstají a pak zase rozbíjejí. Tým dvou z nich dal kočičí jména „Mittens“ a „Fluffy“, protože se neustále objevují a zase mizí a mají tak několik životů jako kočky.

Larry Esposito zdůrazňuje, že prstence tu budou i v budoucnu, ale nebudou to ty samé prstence, které vidíme dnes. Je to s nimi asi jako s velkými městy. Velké metropole sice existují a budou existovat mnoho let, ale jejich obyvatelé se průběžně obměňují tím jak stárnou, a rodí se noví.

Petr Kubala

| Zdroj: saturn.jpl.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 56
Ilustrační foto...
Astronomie a kosmonautika na Euroconu
Ilustrační foto...
Instantní galerie 28
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Trojice zajímavých přednášek...
Ilustrační foto...
Hubble zkoumal atmosféru exoplanety
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691