Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vánoční obloha

Ačkoli hlavním objektem, který upoutá pozornost, bude Měsíc, jistě se najdou i jiné objekty, na které se vyplatí zaměřit naše pohledy.

Mars a Měsíc

Právě v prosinci nastává opozice Marsu vůči Zemi. Planeta je viditelná celou noc a vrcholí nad jihem kolem půlnoci. V poloze přesně proti Slunci na obloze bude Mars 24. 12. 2007 a právě v tento den ráno nastane zákryt planety Měsícem. O této události již podrobně píše Jiří Dušek v prosincovém přehledu.

Ilustrační foto...

Mezinárodní stanice ISS

Přelety této obrovské základny neuniknou ani pozornosti laika, za předpokladu, že si uvědomuje, co to vlastně nad hlavou vidí. Stanice ISS totiž většinou vypadá jako jasná hvězda pohybující se pomalu oblohou. Její přelet obvykle trvá asi 5 minut (pokud mezitím nezmizí v zemském stínu). Když se vynoří nízko přibližně nad západním obzorem, často si jí ani nevšimneme, ale jak stoupá výše nad obzor, pozvolna svůj jas zvyšuje, překonává svým leskem nejjasnější hvězdy, posléze i jas planet jako je Mars nebo Jupiter a jakmile přeletí na východní část oblohy, bývá nejjasnější. Se Sluncem v zádech se chová jako zrcadlo a pouští se do pomyslného souboje s Venuší o nejjasnější objekt hvězdného vzhledu na obloze.

Ilustrační foto...
Obr.: Přelety ISS pro geografický střed ČR, časy v ostatních částech ČR jsou přibližně stejné. Zdroj: Heavens-above.com

Stanice oběhne Zemi ve výšce přibližně 340 km přibližně za 90 minut. Proto se někdy v předpovědní tabulce přeletů sejdou i dva přelety za jeden večer. Tentokrát vychází poslední výhodné přelety už na týden před Vánoci a poslední večerní přelet bude viditelný právě o Štědrém večeru. Zaměřte se tedy v případě jasného počasí na přelety 18., 19. a 20. prosince, kdy stanice poletí dostatečně vysoko. Ranní přelety nastávají až na přelomu roku a stanice bude ráno dobře vidět až od 3. ledna.

Komety Tuttle a Holmes

Ačkoli je Měsíc obě spolehlivě přezáří, pokud v předvánočním týdnu vydržíte dlouho po půlnoci nebo vstanete nad ránem a máte solidně tmavé nebe nad severozápadem, vyplatí se komety najít. Zkušenost posledních dnů ukazuje, že na okraji měst je 17P/Holmes stále viditelná okem (podobá se přibližně svým jasem nedaleké hvězdokupě h a chí. V dalekohledu s malým zvětšením je stále patrná jako mdlý mlhavý oblak impozantních rozměrů (přes jeden stupeň). Kometa 8P/Tuttle je mnohem slabší, ale viditelná už větším triedrem. Zkušený pozorovatel ji spolehlivě spatří již v 15x70, doporučuji však zatím větší dalekohledy. Její rozměry nepřesahují 10 úhlových minut, jasnost je přibližně 8 až 9 mag. Obě komety doporučuji sledovat bedlivě, Holmes může kdykoli znovu zjasnit, i když tento předpoklad je založen čistě na zkušenosti z roku 1892, Tuttle bude ještě zjasňovat a v novém roce navštíví galaxii M 33 v Trojúhelníku.

Ilustrační foto...
Obr.: Pohled na oblohu na okraji města v předvánočním týdnu.
Ilustrační foto...
Obr.: Zorné pole běžného triedru a dalekohledu. Do středu je vložena fotografie komety 8P/Tuttle, velká kometa 17P/Holmes zabírá více než dva průměry Měsíce.

Planety

Planety jsou nyní viditelné především v ranních hodinách, vzdálenější pak zvečera.
O Marsu již řeč byla. Za zmínku ještě stojí, že nejblíže Zemi bude letos už 18. prosince (přibližně 88 miliónů km, průměr na obloze téměř 16 úhlových vteřin). Vzhledem k tomu, že kolem půlnoci se nachází vysoko v souhvězdí Blíženců, je tato opozice stále poměrně výhodná na sledování albedových útvarů (v dalekohledu přibližně od 10 cm a se zvětšením zhruba 100x a více jsou vidět světlé a tmavé skvrnky).
Saturn mně při pozorování Geminid upoutal jako osamocená, poměrně jasná hvězda v souhvězdí Lva. V dalekohledu zaujme, že jeho prstence se již poměrně dost „zavřely“, takže je obtížnější rozlišit např. mezeru mezi prstenci (Cassiniho dělení).
Venuše je nepřehlédnutelná jasná hvězda ráno nízko nad jihovýchodem. Její fáze již překročila čtvrť a vrací se k úplňku. Velikost se zmenšila na 16“, takže se vzácně podobá Marsu.
Uran v souhvězdí Vodnáře a Neptun v souhvězdí Kozoroha hledejte již večer nad jihozápadem nejlépe s pomocí mapy (a dalekohledu). Uran se dá ještě poměrně dobře rozlišit jako malý kotouček modré barvy, u Neptunu to již bývá velmi obtížné.
Ostatní planety se nachází v okolí Slunce.

Slunovrat

Nejdelší noc letošního roku nastane z 21. na 22. 12. Slunce bude tedy v sobotu před Vánoci nejníže na nebi. Snad Vám tento fakt, že je dva dny před Štědrým dnem a že je tak brzy tma, nevezme dobrou náladu a využijete případné jasné noci k potěšení svému i celé rodiny.


Pokud se vám podaří nějaký ten astronomický úkaz nebo objekt zaznamenat, můžete nám své fotografie zaslat na pozorovani(zavináč)ian(puntík)cz do Instantní pozorovatelny a pokud si nechcete nechat ujít žádný významný úkaz na obloze, pak si zcela určitě aktivujte zasílání alertů.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 4
Ilustrační foto...
STS-123: Endeavour – souhrnné informace
Ilustrační foto...
Neutronová čtyřka
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru - Zdokonalujeme se v
Ilustrační foto...
Těsný průlet planetky 2007 TU24 okolo Země - a
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691