Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

NASA hledá příčinu poruchy senzorů v ET raketoplánu Atlantis

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájil dnes okolo 13. hodiny našeho času hledání příčiny poruchy senzorů ve vnější palivové nádrži (ET).

Start raketoplánu Atlantis (STS-122) byl původně naplánován na 6. prosince letošního roku, ale poté došlo několikrát k odkladu startu z důvodů poruchy čidel ECO ve vnější palivové nádrži. Čidla hlídají v nádrži s kapalným vodíkem, aby se motory raketoplánu při startu vypnuly v čas. Pro povolení startu je zapotřebí správné fungování všech čtyř čidel.

Ilustrační foto...
Obr.: Technici hledají závadu na čidlech ECO.

NASA dnes připojila ke kabeláži mezi senzory ECO a raketoplánem speciální měřicí přístroje a snaží se najít příčinu poruchy, která stála za několika odklady prosincového startu kosmického korábu. Okolo 13. hodiny našeho času začalo tankování kapalného vodíku do ET a očekává se, že se porucha minimálně na jednom čidle znovu objeví a přístroje ji dokáží lokalizovat. Jako nejpravděpodobnější se jeví právě závada na kabeláži mezi ET a Atlantisem.

Raketoplán Atlantis má k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) dopravit evropský vědecký modul Columbus. Start byl původně kvůli poruše odložen na 2. ledna, ale ke konci minulého týdne se úřad rozhodl start odsunout až na 10. ledna. V tomto případě šlo o odklad kvůli Vánocům. NASA chce dát svým zaměstnancům volno, aby mohli být s rodinami.

Aktuální informace o předstartovních přípravách mise STS-122 najdete zde.

Už v neděli 23. prosince startuje k ISS ruská nákladní kosmická loď Progress M-62 se zásobami. Start zřejmě nebude vysílán živě na NASA TV, ale přílet lodi k ISS ve středu 26. prosince v 9:26 už ano.


Související:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rekonstrukce kopule on-line AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 11
Ilustrační foto...
V Chile vyroste nový dalekohled
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 31
Ilustrační foto...
Přistání raketoplánu Atlantis odloženo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691