Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vrátíme se k Europě?

Nástup kosmických sond počátkem 60. let minulého století měl kromě jiného za cíl, odpovědět na jednu z nejožehavějších otázek současné vědy. Existuje, nebo existoval život ve Sluneční soustavě kromě naší rodné hroudy také na jiných tělesech? Favority, kteří se dostali do užšího výběru, byli především Mars a Jupiterův měsíc Europa. Zatímco na rudou planetou se létá jako o život (příhodné rčení, že?), Europa zůstává spíše stranou, i když…

Výzkum Jupiterova měsíce Europa není jednoduchou záležitostí. Nejen že je Europa dál než Mars a cesta k ní je náročnější, výzkum samotný skrývá spoustu překážek. Pokud chceme skutečně vyloučit, nebo potvrdit, přítomnost primitivního života na Europě, musíme se dostat skrz tlustou ledovou obálku měsíce. Jak tlustou a co je pod ní? To je předmětem vášnivých spekulací a debat již řadu let.

Ilustrační foto...
Obr.: Chronologický plán výzkumu Europy.

Kdysi se astronomové domnívali, že pod tlustou ledovou slupkou se skrývá oceán, dnes jsou si tímto tvrzením už téměř jistí. Říká to alespoň William McKinnon z Washington University. Vědci se domnívají, že k získání některých údajů o oceánu není potřeba se dostat skrz ledovou slupku. Mnoho informací lze získat na základě kombinace výzkumu magnetického a gravitačního pole měsíce z jeho oběžné dráhy. Vědci jsou schopni získat informace o tloušťce ledu a dokonce i o tom, kolik soli obsahuje oceán pod ním.

Ilustrační foto...
Obr.: Co se ukrývá pod vrstvou ledu na Jupiterově měsíci Europa?

Zatím nejpodrobnější informace o Jupiterově měsíci získala sonda Galileo v 90. letech. Vědci nyní přepracovali data, které sonda získala a „vyždímali“ nové a přesnější informace o chemickém složení Europy. Podařilo se prokázat přítomnost oxidu uhličitého, důležitého elementu pro život, který se nejspíše dostává na povrch z oceánu.

Budoucím misím k Europě mohou významně pomoci také data, získaná sondou Cassini u Saturnova měsíce Enceladus. Ten je pověstný svými ledovými gejzíry.

„Europa je mladé, geologicky aktivní těleso stejně jako Enceladus“, říká McKinnon. Galileo sice na Europě neodhalil žádné ledové gejzíry jako Cassini u Enceladu, nicméně k tomu také neměl potřebné vybavení. „Nyní už víme, co máme hledat a měli bychom očekávat neočekávané“, dodává McKinnon.

Klíčovým přístrojem na palubě budoucího návštěvníka Europy bude radar. Jedině on může určit tloušťku ledové skořápky. Zkušenosti s radarovým průzkumem podpovrchových vrstev mají planetologové pro změnu z Marsu.

Až budou známy podrobnější informace, budeme moci k Europě vyslat také sondu, která se dostane skrz ledovou skořápku a prozkoumá tajemný oceán. Jaké má kapalina v něm složení, vlastnosti? Existuje na Europě alespoň primitivní bakteriální život? Nejen na tyto otázky bude sonda hledat odpovědi. Jeden z jejích možných předchůdců bude již v únoru 2008 testován pro průzkum jezer v Antarktidě. Robot s názvem Wisconsin bude schopen vytvořit trojrozměrné mapy antarktického jezera.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, jsg.utexas.edu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
2006: Praha středem hvězdářského světa
Ilustrační foto...
Online přenos ze startu sondy Dawn
Ilustrační foto...
Obrovská Země
Ilustrační foto...
STS-117: Atlantis – průběh letu (9. – 11. č
Ilustrační foto...
Sonda Phoenix během přistání
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691