Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomický víkend v Ostravě

Již po osm let se každé září koná na půdě ostravského planetária a hvězdárny Astronomický víkend určený všem zájemcům o astronomii a kosmonautiku. Tento rok byl věnován jednoznačnému tématu: Deset let Hubblova kosmického dalekohledu.

Již během časných ranních hodin soboty 23. září proudily na hvězdárnu skupinky lidí, kteří byli ochotni vyměnit ranní vyspávání za přednášky astronomů zvučných jmen. Skvělý tým hvězdárny, nehledě na to, zda šlo o demonstrátora či hlavního pracovníka, se staral o zdárný chod akce a směroval návštěvníky do přednáškového sálu, kde měl jako první vystoupit Ing. Marcel Grün -- ředitel pražského planetária i hvězdárny a vyhlášený odborník na astronomii a zejména kosmonautiku, se svoji přednáškou "Oči na oběžné dráze aneb kosmická astronomie na prahu 21. století". Po oficiálním úvodu RNDr. Tomáše Gráfa a několika výstižných Murphyho zákonech, kterých pro nás bylo připraveno ještě dostatek, se ujal slova.

Slovo odborník na kosmonautiku je zcela na místě. Neznám nikoho, kdo by dokázal tak neúnavně vyprávět. Zapamatovat si jednotlivé sondy, rakety, raketoplány či data startů není těžké, ale vysvětlovat elektrické zapojení a ještě porovnat jejich výhody a nevýhody, vyžaduje notnou dávku znalostí a zcela jistě i nadšení. Kromě poutavého povídání o historii, startu a fungování Hubblova dalekohledu se návštěvníci dozvěděli i informace z pozadí těchto projektů, jež často zůstávají veřejnosti skryty.

Ilustrační foto...

Krátkou přestávku se snažili všichni využít k doplnění energie. Díky prozřetelnosti organizátorů byl zřízen bufet, ve kterém by se jistě ztratil nejeden labužník, nemluvě o neustále se usmívající obsluze. Po nasycení našich hladových žaludků jsme se opět ponořili do víru dalších přednášek.

Na řadě byl Mgr. Jiří Dušek s přednáškou "S Hubblem na konec vesmíru aneb kosmické metry". Velmi tajemný úvod, kdy vlastně nikdo nevěděl, o čem je řeč, pomalu a nenásilně přešel k vysvětlení, jak se vlastně měří vzdálenosti v astronomii. Pro některé návštěvníky bylo určitě překvapením, že astronomové doposud neznají přesně stáří vesmíru a že bude trvat ještě hodně dlouho, než tomuto problému přijdou na kloub. Nesmělo chybět ani vysvětlení, proč a jak, právě Hubble přispívá k výzkumu vesmíru.

Po další přestávce pro nás byla připravena přednáška s názvem "Top 30 aneb obrázky plné barev" v podání Tomáše Havlíka z Ostravské hvězdárny. Konečně jsme zjistili, proč jsou obrázky z HST tak barevné (a okousané) a co to vlastně způsobuje. Dokonce nám bylo demonstrováno, jak přesně vědečtí specialisté upravují získaný obraz, který pak zdobí obálku nejednoho magazínu. Přednáška byla zakončena vyhlášením soutěže o nejhezčí objekt, jež HST zaslal z kosmu. První místo patřilo známým "Sloupům stvoření".

Ještě než se všichni rozutekli, tak stačili "demokraticky" hlasovat o večerním programu v planetáriu. Byl zvolen program o bolidu, jež nedávno dopadl do nádrže Morávka. Večer se kupodivu umoudřilo počasí, takže jsme mohli plně využít místního dalekohledu k pozorování oblohy. Dnešek však měl být pouze předehra.

V neděli ráno byl "den D". Tedy určitě pro návštěvníky. V 9:00 začínal svoji přednášku známý astronom doktor Jiří Grygar: "Klíčové objevy HST aneb Galileo Galilei II." Málokdo si nechal ujít přednášku člověka, jež stojí za takovými knihami jako Okna vesmíru dokořán, Vesmír či multimediálním projektem ASTRO 2001, jež přiblížil astronomii široké veřejnosti. V přednášce jsme se vrátili o pár století zpět a vyslechli si o počátcích astronomie, která se zviditelnila hlavně zásluhou Galilea Galileiho, jež žil na přelomu 16. a 17. století a který i s nepatrným vybavením dosáhl na svou dobu převratných objevů. Pak už to byl jen malý krůček v proudu času k HST. Pan Grygar nás provedl dopodrobna historií, jež předcházela vznik a následné vypuštění kosmického dalekohledu.

Konečně jsme se také dozvěděli z jakých důvodů HST v prvních měsících svého života nefungoval a jakým způsobem byla "vyléčena" jeho slepota. Také nám byla nastíněna blízká budoucnost Hubble a jiných, jemu podobných dalekohledů, které se tak stanou očima lidstva do hlubokého vesmíru a snad mu pomohu odpovědět na tisíce nezodpovězených otázek.

Tím se vyčerpaly veškeré informace o tématu semináře a my jsme jen mohli poděkovat přednášejícím za pečlivě připravené příspěvky potleskem. Nesmím také opomenout poděkovat pracovníkům Hvězdárny a planetária v Ostravě za bezchybně zorganizovanou akci, kterých se koná velmi málo, proto potěší vidět tak dobře odvedenou práci.

I když jsem kvůli Ostravskému astronomickému víkendu urazil něco přes 700 kilometrů, zmokl a moc toho nenaspal, nelituji jediného okamžiku stráveného mezi lidmi, pro které je astronomie velkou zálibou a dokáží ji podat ostatním lidem v poutavé formě. A ještě jedna věc... už vím co budu dělat příští rok koncem září.

Oldřich Myslivec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 58
Ilustrační foto...
Ztracený svět
Ilustrační foto...
Sojuz-Apollo po 25 letech
Ilustrační foto...
Odhalené tajemství hvězdy se závojem
Ilustrační foto...
O svícení 12
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691