Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Posádka ISS provede další výstup do volného prostoru

Zítra mají členové stálé posádky Mezinárodní vesmírné stanice v plánu provést zatím poslední z plánovaných výstupů do volného prostoru.

Na kosmickou vycházku se vydají astronauti Daniel Tani a Peggy Whitson. Třetí člen stálé posádky ISS Jurij Malenčenko zůstane na palubě a bude kolegům pomáhat jednak s přípravami na výstup a jednak při něm samotném.

Hlavním úkolem výstupu je inspekce problematického rotačního spoje SARJ (Solar Alpha Rotary Joint) na pravoboční části soustavy nosníků ITS. Tento spoj drží moduly solárních fotovoltaických panelů a otáčí s nimi tak, aby byly co nejlépe orientovány směrem ke slunci, čímž se mnohonásobně zvyšuje efektivita výroby elektřiny pro stanici. Ovšem tento spoj již dlouhou dobu vykazuje problémy. Na počátku stálo jen zjištění řídícího střediska MCC Houston, že se neustále zvyšují potřebné dodávky elektřiny do pohonného systému spoje. To by mohlo znamenat, že spoj někde drhne.

Ilustrační foto...
Obr.: Centrální část nosníku ITS-S3/S4 s dole viditelným spojem SARJ, zdroj: http://spaceflight.nasa.gov/home/index.html

Při misi raketoplánu Discovery STS-120 byl během druhého výstupu do kosmu vyhrazen čas na inspekci spoje – Daniel Tani tehdy odmontoval jeden z krytů a nalezl tam množství kovových pilin, vzniklých zřejmě nežádoucím třením dvou, nebo více kovových dílů o sebe. Při zítřejším výstupu bude na inspekci mnohem více času – astronauti odmontují postupně většinu krytů a pokusí se zjistit, kde je problém. Odborníci na Zemi poté situaci vyhodnotí a rozhodnou o dalším vývoji. Rotační mechanismus je funkční, i když s problémy.

Ilustrační foto...
Obr.: Vzorek kovových pilin z poškozeného rotačního spoje SARJ

Za necelý měsíc má k Mezinárodní vesmírné stanici odstartovat raketoplán Atlantis (STS-122). Start byl v prosinci několikrát odložen z důvodů poruchy čidel ve vnější palivové nádrži. Hlavním úkolem mise je připojení vědeckého modulu Columbus. Jeho provoz bude, stejně jako u jiných modulů, poměrně náročný na spotřebu elektrické energie. Další mise raketoplánu je plánována na únor roku 2008 (Endeavour STS-123) a jejím úkolem bude připojit k ISS japonský modul Kibo a instalovat speciální nástavec na staniční manipulátor SSRMS, umožňující velmi jemné práce na povrchu stanice. S rostoucím počtem připojených modulů se budou neustále zvyšovat odběry elektrické energie. Proto je velmi důležité, aby všechny solární panely spolehlivě fungovaly.

Výstup do kosmu začne v úterý 18. prosince okolo 12. hodiny našeho času. Přímý přenos z celého výstupu lze sledovat na adrese http://nasatv.ian.cz již od 10:30 našeho času.

Tomáš Kovařík

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Už jsou tady!
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru - Hvězdné velikosti
Ilustrační foto...
STS-116: Discovery – rekapitulace
Ilustrační foto...
Stroj času-Atomové hodiny
Ilustrační foto...
Halo, je tam někdo?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691