Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Deep Impact má nový úkol

Pamatujete si ještě na sondu Deep Impact? Impactor sondy se v červenci 2005 srazil s jádrem komety Tempel 1. Druhá část (orbiter) srážku sledovala a poté se vydala brázdit nekonečné končiny kosmického prostoru...

Orbiter sondy Deep Impact přežil průzkum komety Tempel 1 v červenci 2005 až v nečekaně zachovalém stavu. Vědci si proto pohrávali s myšlenkou využít sondu k průzkumu další komety. Deep Impact už samozřejmě nemá druhý impactor, který by se stylem kamikadze vrhl vstříc jádru komety, nicméně přístroje na palubě sondy pracují a takové blízké setkání s kometou je vždy vědecky cennou návštěvou.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: Deep Impact (Epoxi) má nový cíl.

Před několika dny NASA schválila nový cíl mise sondy Deep Impact. Vědci se delší dobu rozhodovali mezi dvěma vlasaticemi. Nakonec vyhrála kometa Hartley 2, kolem které sonda proletí 11. října 2010. Její kolegyně kometa Boethin se castingu tak říkajíc nezúčastnila. Astronomové ji totiž nemohou ani při nejlepší vůli nikde najít. Podle pravděnejpodobnější teorie se kometa rozpadla na několik velmi malých fragmentů, které pozemským dalekohledům nejsou dostupné.

Nová mise sondy Deep Impact si klade za cíl také výzkum exoplanet. „Pátrání po exoplanetách je jedním z nejpoutavějších výzkumů naší doby“, říká Drake Deming, zástupce šéfa projektu. Vědci jsou v této oblasti velmi optimističtí. Věří, že přístroje sondy mohou objevit nové exoplanety a u některých z nich dokonce studovat jejich atmosféru. Sonda se také podívá na Zemi, aby věděla, jak může taková "exoplaneta" vypadat.

Kolem komety Hartley 2 proletí Deep Impact pod novým projektovým označením Epoxi v říjnu 2010 ve vzdálenosti asi 1 000 km. Při výzkumu budou využity všechny vědecké přístroje, které byly použity během primární mise v létě roku 2005.

Nová mise Epoxi začala v podstatě již 1. listopadu, kdy se motory sondy zažehly na 3 minuty a Deep Impact tak nabral nový kurs. Sonda se v současnosti vrací směrem k Zemi. První ze tří návštěv naší planety čeká staronovou sondu už na Silvestra letošního roku! Deep Impact bude navedena na vyčkávací dráhu, na které zůstane tak dlouho, dokud nenastane ten pravý okamžik pro let ke kometě.

Hartley 2 je velmi zajímavým cílem, neboť se jedná o kometu s poměrně malým aktivním jádrem. Hodnota projektu Epoxi je pouhých 40 milionů dolarů právě proto, že se využilo již existující sondy. Tak popřejme hodně štěstí a při novoročních oslavách zamávejte Drtivému dopadu!


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
V čem se bude měřit na Měsíci?
Ilustrační foto...
Kam za kosmonautikou v květnu?
Ilustrační foto...
Kousek, který není z Plejád
Ilustrační foto...
Hlas Tolimanu
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Je rychlost světla konstantní?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691