Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Atmosférická mlha u exoplanety

Výzkum exoplanet je jedním z nejdynamičtějších oborů současné astronomie. Je to teprve 12 let, co byla objevena první planeta u cizí hvězdy. V současné době je známo již na 270 exoplanet. U zrodu je také výzkum atmosfér těchto vzdálených světů…

Hubblův kosmický dalekohled (HST) si na své konto připsal další cenný skalp. Jako první v historii odhalil atmosférickou mlhu u exoplanety. „Jedním z dlouhodobých cílů při studování exoplanet je pozorování atmosfér planet zemského typu a tato současná studie je prvním krokem v tomto směru “, říká vedoucí týmu Frederic Pont z Geneva University Observatory ve Švýcarsku.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: Hvězda HD 189733 se svou planetou v představách malíře.

Exoplaneta, u které byla odhalena atmosférická mlha, není jen tak nějakou planetou. Jedná se o starou známou HD 189733b. Tuto exoplanetu již v nedávné době zkoumal kosmický dalekohled Spitzer, který na rozdíl od HST pracuje výlučně v infračervené části spektra. Díky systematickému výzkumu máme o atmosféře této exoplanety dnes již poměrně dobré představy. Více o výzkumu této exoplanety kosmickým dalekohledem Spitzer se dočtete v článcích První teplotní mapa exoplanety a Spitzer zaznamenal další úspěch ve výzkumu exoplanet.

HD 189733b je tak bezkonkurenčně nejprozkoumanější planetou mimo Sluneční soustavu. V silách HST pochopitelně není samotnou planetu spatřit. Kosmický dalekohled využil běžně používané transitní metody. O co jde? Planeta se občas dostane z našeho pohledu před hvězdu. Ve chvíli, kdy světlo z hvězdy přejde skrz okraj planety, zanechají plyny z atmosféry ve spektru nezaměnitelné stopy. Spektrum mateřské hvězdy HD 189733 známe celkem přesně a „to co je navíc“ pochází z exoplanety.

Samotná exoplaneta HD 189733b spadá do kategorie horkých Jupiterů. Tyto planety mají hmotnost srovnatelnou s naším Jupiterem a obíhají okolo své mateřské hvězdy velmi blízko. Vnější teplota exoplanety HD 189733b je asi 700°C. Pozorování z HST naznačují, že okolo planety neobíhají žádné měsíce a také se okolo ní s největší pravděpodobností nevyskytuje žádný prstenec jako například u Saturnu v našem solárním systému.

Ilustrační foto...
Obr.: Hvězda HD 189733 (uprostřed). Poblíž je také mlhovina M27. Zdroj: Digitized Sky Survey 2

Spektrum, získané pomocí HST, je nesmírně přesné. Skromně ale přiznejme, že za úspěchem je také malý průměr mateřské hvězdy, který činní asi 76% průměru našeho Slunce.

Astronomové očekávali, že naleznou stopy sodíku, draslíku a vody, ale nestalo se tak! To naznačuje výskyt atmosférické mlhy, která se nachází ve výšce asi 1 000 km. V naší Sluneční soustavě mají obdobnou mlhu například Venuše nebo Saturnův měsíc Titan. Podle vědců se mlha nejspíše skládá z malých částeček o velikosti méně jak tisícina milimetru. Tato mlha je zřejmě složena ze zrnek železa, křemičitanu a oxidu hlinitého (monokrystal je na Zemi znám jako safír).

V rámci pozorování HD 189733 se astronomové také sekundárně zaměřili na skvrny v atmosféře této hvězdy, které jsou odpovědné za změny jasnosti hvězdy. Jedná se o obdobu slunečních skvrn. V případě HD 189733 ale zaujímají několik procent povrchu a jsou přibližně o 1 000°C chladnější než okolní atmosféra. Podle odhadů může být velikost největší ze skvrn až 80 000 km!

Petr Kubala

| Zdroj: spacetelescope.org IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pamětník 1
Ilustrační foto...
Návrat na Měsíc II (pilotovaný let)
Ilustrační foto...
O svícení 46
Ilustrační foto...
Endeavour se odpojil od ISS
Ilustrační foto...
Kudy letěl bolid aneb kde hledat meteority?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691