Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kometa Holmes očima polských astronomů

Zajímavý email nám uvízl před pár dny v redakční poště. Věhlas IAN zřejmě přesáhl hranice České republiky. Jak pozorovali kometu Holmes na severu Polska nám popsal Krzysztof Chart z Nicolaus Copernicus University.

Vývoj komety 17P/Holmes sledují astronomové od konce října letošního roku. Zjasnění komety pozorovali také vědci z Nicolaus Copernicus University v polské Toruni, kteří zveřejnili sérii názorných snímků, dokumentujících vývoj komety.

Ilustrační foto...
Obr.: Kometa Holmes zachycená dalekohledem TSC 60/90 a filtrem V.

Astronomové z Torun Centre for Astronomy při zmíněné univerzitě pozorovali kometu pomocí dalekohledu o průměru 0,9 metrů. První snímek komety Holmes, získaný polskými astronomy, se datuje k 26. říjnu, tři dny po ohlášení zjasnění. Následující fotografie pocházejí z 2., 8., 10. a 15. listopadu.

Ze snímků je patrné průběžné zvětšování prachové obálky komety. Dne 15. listopadu měla kometa 7x větší průměr než 26. října. Na internetu (www.astri.umk.pl/holmes) jsou také dostupné fotografie, získané dalekohledem o průměru 0,6 m Astronomického centra v Toruni.

Ilustrační foto...
Obr.: Kometa Holmes zachycená dalekohledem TSC 60/90 a filtrem V. Snímky upraveny barevně tak, aby vyniklo jádro komety.

Kometa se nyní nachází asi 1,6 AU od Země a další její návrat se očekává za 7. let. „Při naších pozorováních jsme zaznamenali změny jasu komety v rozsahu minut nebo dokonce sekund.“, říká Ernest Swierczynski – student na Nicolaus Copernicus University, který se na pozorování komety podílel.

„Na základě zkušeností s podobnými kometami víme, že přibližně 2,5 dne po zjasnění se kometa vrací do normálu. Kometě Holmes to ale potrvá 20-30 dní, což je velmi netypické. Holmes je stále velmi jasná, byť od zjasnění uplynul už téměř měsíc“, řekl Dr. Maciej Mikolajewski z Nicolaus Copernicus University.

Video: vývoj komety 17P/Holmes dne 10. listopadu 2007. Video bylo sestaveno na základě pozorování astronomů z Torun Centre for Astronomy, kteří využili dalekohledu o průměru 0,6 m. Video ve větším rozlišení najdete zde (avi).

Kometa 17P/Holmes se nachází v souhvězdí Persea, blízko nejjasnější hvězdě tohoto souhvězdí. K 15. listopadu měla jasnost asi 3 mag a byla tak dobře patrná triedrem.

Torun Centre for Astronomy je astronomická observatoř, která je situovaná asi 10 km od Toruni. Na observatoři lze najít dalekohledy o průměru 0,6 a 0,9 m pro optickou část spektra a radioteleskopy o průměru 15 a 32 metrů. Nicolaus Copernicus University, pod kterou observatoř patří, je jednou z největších univerzit v Polsku s asi 40 000 studenty.

Ilustrační foto...
Obr.: Kometa Holmes zachycená dalekohledem TSC 60/90 a filtrem V dne 10. listopadu 2007.

Odkazy:


Poznámka: článek byl redakcí přeložen a upraven

Originál článku v anglickém jazyce a přesné kontakty naleznete zde.

Krzysztof Czart

| Zdroj: astri.umk.pl/holmes, Press release - Evolution of Comet Holmes IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 32
Ilustrační foto...
KSC se připravuje na program Constellation
Ilustrační foto...
Hvězdárna Žebrák a Astropraktikum
Ilustrační foto...
GALEX je mezi hvězdami
Ilustrační foto...
Co na to zákon?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691