Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Portrét mrazivého zrodu

Pokud bychom se chtěli podívat na samotný počátek zrodu sluneční soustavy, museli bychom strojem času urazit něco přes čtyři miliardy let do minulosti. Cestovat v čase lidé neumí, takže pro podobné výlety musíme použít jiný přístroj. Například infračervenou družici Spitzer. Nějakou vhodnou mladou hvězdu jistě najdeme.

Jedna taková se nachází směrem souhvězdí Cefea přibližně osm stovek světelných let daleko. Jmenuje se L1157 a v dalekohledu ji určitě neuvidíte. Obklopuje ji totiž velmi neprůhledné mračno prachu a plynu. Jinak ale celé zákoutí vypadá v infračerveném oboru – té části spektra, která je pro okolní mrak docela průhledná. Kombinovaný snímek ze tři různých IR filtrů družice Spitzer nám velmi detailně ukazuje, co se skrývá v temném oblaku. Větší okolí je na černobíle fotografii pořízené v rámci přehlídky oblohy na Palomarské observatoři. Jak je z obrázku názorně vidět, okolní vesmír je zde vydatně zaprášen (a plný plynu).

Ilustrační foto...
Obr.: © NASA

Co ale zaujalo skupinu zpracovávající data jsou dva nápadné jety, nebo chcete-li výtrysky látky, které ukazují na velmi rané stadium celého systému. Navíc hvězda je slunečního typu, je tedy možné, že naše soustava vznikala před necelými pěti miliardami let podobně. Pro astronomy jsou takové systémy nedocenitelné. V těchto případech je družice pracující v infračervené oblasti téměř jedinou možností, jak se do nitra temného oblaku podívat. Samotná hvězda je titěrná a v měřítku snímku takřka nerozlišitelná, našli byste ji pochopitelně v nejtenčím místě jetu uprostřed. Je to vůbec poprvé, co byla odhalena fáze tak krátce po ustavení hvězdy. Právě v této době se počíná dlouhá cesta formování planetárního disku a postupného zprůhlednění obálky.

Nejteplejší partie jetu jsou na snímku bílé a jejich teplota je asi jen sto stupňů Celsia. Oranžové zabarvení odpovídá materiálu o teplotě nula stupňů. Na délku má asi devět světelných měsíců, ve srovnání s drahou Země je tedy gigantický. Temný pás, který jet ,,omotává'', je tenčící se protohvězdný zámotek, doslova nacucaný prachem. Samotný planetární disk, který by se měl nacházet u mateřské hvězdy, je v tomto rozlišení nepozorovatelně drobný - zabírá méně, než jeden pixel.

Ilustrační foto...
Obr.: © NASA

Ve vzdálenosti asi osmi stovek světelných let si prohlížíme přibližně deset tisíc let mladý hvězdný systém, který jistě poslouží astronomům jako dobrý test teorií rodících se hvězd. Nyní nás čeká poměrně dlouhé období, než se zde vyloupne mladé a nové ,,Slunce'' obklopené (možná) exotickou skupinou planet, komet a vůbec všeho, co tak důvěrně známe(?). Takže za takový milion let na shledanou!

Souvisejícíhttp://spitzer.ian.cz

redakce

| Zdroj: Spitzer IAN.cz

Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Česká Republika v ESA!
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 73
Ilustrační foto...
Dvě zatmění během týdne
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl desát
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery – online přenos ze startu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691