Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jaká je budoucnost kosmické astronomie?

Na oběžné dráze kolem Země pracuje cela plejáda astronomických přístrojů. Přestože každý z nich má poněkud jiné zaměření, nebo pracuje v jiné části spektra, všechny spojuje jedno – nesmazatelně se zapsaly do historie astronomie.

Nejedná se přitom o žádné velké dalekohledy, vždyť i průměr Hubblova kosmického dalekohledu dnes trumfne kdejaká observatoř. Hlavní výhodou kosmických dalekohledů je nerušený pohled na oblohu – žádná atmosféra, žádné světelné znečištění ani mraky.

Ilustrační foto...
Obr.: James Webb Space Telescope (JWST)

Přesto to dnes astronomům nestačí a chtějí větší dalekohled. Jak říká Rachel Somerville z Max Planck Institute v Německu: „Bez zvláštní pomoci nemůžeme rozluštit některé záhady vesmíru. Potřebujeme lepší pozorování, abychom mohli udělat naše modely lepšími“.

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje v roce 2013 vyslat do vesmíru kosmický dalekohled JWST (James Webb Space Telescope). Tento kosmický dalekohled je považován za nástupce současného Hubblova kosmického dalekohledu (HST) i přesto, že bude pozorovat v mírně odlišné části spektra.

JWST se bude od HST také odlišovat svým zrcadlem. Zatímco HST má zrcadlo z jednoho kusu o průměru 2,4 metrů, JWST využije segmentové zrcadlo o průměru 6,4 metrů. To umožní astronomům lépe studovat strukturu a vývoj galaxií apod.

Ilustrační foto...
Obr.: Srovnání velikosti zrcadla dalekohledu JWST, Hubblova kosmického dalekohledu a člověka. Zdroj: space.com

JWST vyvíjí společně NASA, ESA a Kanadská kosmická agentura. Teleskop vynese do vesmíru evropská nosná raketa Ariane 5. JWST bude obíhat okolo libračního bodu L2 ve vzdálenosti okolo 1,5 milionů km od Země, kde bude mít zcela nerušený výhled na vzdálené galaxie. Díky tomu se v žádném případě nepočítá s jakoukoliv servisní misí, jak jsme zvyklí u Hubblova kosmického dalekohledu.

Primární zrcadlo teleskopu se bude skládat z 18 segmentů, se kterými bude možno nepatrně manipulovat a regulovat tak kvalitu obrazu. Celková plocha zrcadla bude 25 metrů čtverečních, což je 7x více než v případě HST. JWST se zaměří na oblast infračerveného záření o vlnové délce 0,6 až 28 mikrometrů. A cena? Podle posledních odhadů se náklady vyšplhají na 4,5 miliardy dolarů, čímž se JWST stane nejdražším astronomickým přístrojem všech dob.

Související článek: Astronomové sní o velkém kosmickém dalekohledu.

Petr Kubala

| Zdroj: space.com, Wikipedia IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Deep Space 1: Trefa do černého
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl první
Ilustrační foto...
Těsný průlet planetky 2007 TU24 okolo Země - a
Ilustrační foto...
Na rozhraní dne a noci
Ilustrační foto...
NEAR se protáhl kolem Erosu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691