Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pořádná blýskanice na Venuši

Venus Express pokračuje ve výzkumu sesterské planety naší Země. Kosmická sonda ESA zaznamenala v atmosféře Venuše velké množství blesků.

Atmosféra Venuše již dlouho přitahuje pozornost astronomů. Snad na žádné z kosmických sond nechyběl alespoň jeden přístroj, který by se nezaměřil na průzkum nepropustné atmosféry druhé planety Sluneční soustavy.

Povrch Venuše je skutečně pekelným místem. Vysoká teplota a tlak nedávají příliš velkou šanci na přežití kosmických plavidel, které by se do těchto nehostinných končin odvážily podívat. Celou hrůzostrašnou scenérii navíc osvětlují blesky. První kvalitní důkazy o přítomností blesků v atmosféře Venuše nyní přinesla sonda Evropské kosmické agentury Venus Express, která provádí výzkum planety z oběžné dráhy.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: povrch Venuše v představách malíře

Přítomnost blesků v atmosféře je pro Venuši vstupenkou do poměrně prestižního klubu těles Sluneční soustavy. Jen na čtyřech planetách byly zatím blesky detekovány. Kromě zmíněné Venuše a Země je to ještě Jupiter a Saturn. Blesky jsou přitom velmi důležité, neboť elektrické výboje rozbíjí atmosférické molekuly na fragmenty, které se pak mohou znovu spojovat.

Blesky na Venuši jsou ale poměrně zvláštní svým původem. Při jejich vzniku nehrají žádnou roli vodní oblaka. Klíčovou ingrediencí je v tomto případě kyselina sírová. Právě ona je základním elementem, ze kterého jsou bouřkové mraky v atmosféře planety složeny.

Nové poznatky byly získány pomocí magnetometru na sondě Venus Express. Více informací by nám mohla přinést připravovaná japonská sonda Venus Climate Orbiter (Planet-C), která na místo určení dorazí v roce 2010.

Evropská kosmonautika na stránkách IAN - http://esa.ian.cz.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jeden takový západ Slunce
Ilustrační foto...
Jasný gama záblesk z Integralu
Ilustrační foto...
Podejte ruku Smrti
Ilustrační foto...
O svícení 47
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2004 - díl B
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691