Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Holešovská hvězdárna po rekonstrukci

Budova hvězdárny v Holešově, která je součástí zámeckého parku, se dočkala úspěšné rekonstrukce. Původní altánek sloužící jako odpočívadlo pro zámecké panstvo, byl předělán roku 1959 na lidovou hvězdárnu, která sloužila veřejnosti, ale také byla zapojena do sítě pozorovatelen umělých družic.

Astronomický kroužek pod vedením profesora Sojáka vznikl již mnohem dříve a ve starých záznamech lze vyhledat poměrně početnou sestavu nejen pracovníků hvězdárny, ale také členů a pozorovatelů. Astro kroužek tehdy pořádal veřejná pozorování za městem i v ostatních obcích a také přednášky, na kterých vystoupil i známý lovec komet A. Mrkos. Vybavení hvězdárny bylo domácího původu, ale díky spolupráci s Rusy získala hvězdárna několik kvalitních triedrů. Astro kroužek definitivně zanikl roku 1987 a od té doby hvězdárna prakticky dvacet let chátrala.

Ilustrační foto...
Obr.: Hvězdárna po rekonstrukci
Ilustrační foto...
Obr.: Interiér kopule a dalekohled

Když jsem se dozvěděl, že město odkoupilo zámek i zahradu, zašel jsem se zeptat co bude s osudem hvězdárny. Naštěstí se plánovalo její využití pro zájemce o pozorování. Jen se hledal někdo, kdo by problematice rozuměl a měl zájem se tak říkajíc o hvězdárnu starat. A tak jsem se dostal na místo "městského hvězdáře". Za několik týdnů jsem dostal klíče a mohl se vrhnout na první velký úklid. To bylo v březnu 2006. Bohužel z vybavení nezůstalo vůbec nic. Dalekohledy a triedry zmizely neznámo kam, knihy se staly obětí plísně či vandalů, kteří se v 90. letech do hvězdárny vloupali a udělali si z astronomické literatury táborák přímo uprostřed přízemí. Co zbylo, jsem se pokusil dát alespoň trochu dohromady, ale většinu knih jsem později dokoupil z antikvariátů apod. Na prvního května 2006 připadl den otevřených dveří, kdy se i přes deštivé počasí na hvězdárnu vydalo několik zvědavců. Od té chvíle byl zájem o hvězdárnu větší a začala se rýsovat myšlenka na rekonstrukci.

Ilustrační foto...
Obr.: Během rekonstrukce
Ilustrační foto...
Obr.: Během rekonstrukce

Opravu nutně potřebovala okna, vstupní dveře, mříže na oknech, okapy, ale samozřejmě i celá fasáda, na kterou se od šedesátých let nesáhlo (kromě sprejerů). Interiér je tvořen prakticky dvěma druhy materiálu - zdivo a dřevo. Když jsem otřel stoletý prach na původním schodišti, zjistil jsem, že jde o docela zachovalé dílo, které stačí sem tam opravit a naleštit. Zdi jsou horší, díky netěsnícím oknům zde převládala vlhkost a sní spojené plísně (hlavně vnitřky skříněk). Pokud jde o horní patro kopule, zde je vše dřevotříska, které stačil nový nátěr. V centru kopule je betonový kvádr na upevnění dalekohledu (dnes jen bezedná díra), který opravit nebyl také problém. Elektrický motor fungoval překvapivě na výbornou, a tak po několika projetích sem a tam lze natočit kopuli na libovolné místo. Do kopule stačilo přidat původní ale i novou astro výzdobu, aby se zde člověk cítil příjemně. Největší atrakcí pro nejmenší je ozvěna v kopuli a samozřejmě pohon, který v mnoha lidech vyvolává dojem pohybující se podlahy a ne stropu.

Ilustrační foto...
Obr.: Interiér přízemí
Ilustrační foto...
Obr.: Během dne otevřených dveří

V červenci zahájená oprava dopadla tedy dobře, jak sami můžete vidět na fotografiích. Hvězdárna byla dne 12. listopadu 2007 předána do rukou veřejnosti za přítomnosti zástupců firmy provádějící rekonstrukci a zástupců města Holešova. Oprava vyšla na 156 tisíc korun, které si rovnou měrou rozdělilo město Holešov a Zlínský kraj. S opravou interiéru hvězdárny se počítá příští rok. Pokud jde o vybavení, máme díky městu a Středisku volného času DUHA nový dalekohled Nextstar 102 SLT, který bohatě stačí na pozorování přesvícené městské oblohy (hlavně Měsíc, planety a jasnější deep sky objekty). Z povedených pozorování přikládám několik záběrů pořízených právě přes tento dalekohled obyčejným digitálem Kodak EasyShare CX 7330.

Ilustrační foto...
Obr.: Měsíc přes dalekohled 28.11.2007
Ilustrační foto...
Obr.: Kráter Plato dne 20.9.2007

Případné další informace lze najít na webu hvězdárny: http://hvezdarna-holesov.wz.cz

Nebo na emailu autora: patrik.trncak(zavináč)centrum(puntík)cz

Patrik Trnčák

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Posádka ISS vystoupila do kosmu
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
Úplné zatmění Měsíce 21. února 2008
Ilustrační foto...
Podivný planetární systém
Ilustrační foto...
Kolik kosmických zabijáků na nás čeká?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691