Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nové snímky Phobosu a Deimosu

Kosmická sonda Mars Reconnaissance Orbiter pořídila snímky dvou měsíců planety Mars.

Přístroj CRISM (Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars) na sondě Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) zachytil oba měsíce z oběžné dráhy kolem Marsu ve chvíli, kdy se sonda nacházela na noční straně planety.

Fotografie Phobosu (nahoře) byla pořízena 23. října v 1:19 UTC. Na fotografii lze rozeznat detaily o velikosti 400 metrů. Snímek Deimosu se podařilo získat už 7. června letošního roku ve 20:16 UTC s rozlišením asi 1,3 km.

Ilustrační foto...
Obr.: Phobos (nahoře) a Deimos dole na fotografiích ze sondy MRO

Phobos má průměr asi 21 km a kolem Marsu oběhne za 7 hodin a 39,2 minut. Deimos je menším tělesem o průměru 12 km a kolem planety oběhne za 1 den, 6 hodin a 17,9 minut. Mars se ale kolem své osy otočí za 24 hodin a 37,4 minut. Díky tomu se na marsovském nebi odehrává zajímavé divadlo. Phobos se objeví nad západním obzorem a zapadá nad obzorem východním.

A co by jste na marsovském nebi vlastně viděli? Phobos by jste apatřili jako plošný světelný zdroj o velikosti asi 1/3 průměru našeho měsíce na pozemské obloze. Oproti tomu Deimos se jeví jen jako „jasná hvězda“.

Oba měsíce Marsu objevil astronom Asaph Hall v roce 1877. Detailnější informace ale přinesly až kosmické sondy. Už Mariner 9 a Viking Orbiter ukázaly velmi nízké albedo obou objektů, které odrážejí jen asi 5 až 7% slunečního světla. Především spektroskopická měření naznačují, že oba měsíce jsou původně planetkami, které Mars v minulosti zachytil svou gravitací.

Petr Kubala

| Zdroj: crism.jhuapl.edu, spaceref.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rentgenové okno vesmíru dokořán
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Profesor Plavec vzpomíná I.
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 13
Ilustrační foto...
Exotická exoplaneta
Ilustrační foto...
Kometa C/2007 F1 (LONEOS)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691