Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nevýznamné výročí významného pracanta

Sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Mars Express má za sebou již 5000 oběhů okolo rudé planety. Zajímavé výročí si ESA připomenula 22. listopadu.

Píše se 25. prosinec 2003 a první evropská sonda v historii dosahuje oběžné dráhy Marsu. Dnes ... téměř po čtyřech letech pokračuje Mars Express (MEX) ve psaní velké knihy o historii i současnosti čtvrté planety sluneční soustavy. Ve čtvrtek si MEX připomenul jubileum v podobě plných 5 000 oběhů okolo Marsu.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: evropská sonda Mars Express (MEX)

Za tu dobu nám sonda zaslala nespočet fotografií, získaných pomocí kamery pro vysoké rozlišení (HRSC). Americké kosmické sondy u Marsu možná mají lepší kamery (např. MRO), ale trojrozměrným barevným snímkům z HRSC jednoduše konkurovat nemohou, alespoň ne z estetického hlediska.

MEX dokázala najít odpovědi na některé otázky okolo dávné přítomnosti vody na povrchu Marsu. Spektrometr pro mineralogické mapování v oblasti viditelného a infračerveného záření OMEGA odhalil minerály na jeho povrchu. Pozoruhodný byl výzkum impaktního kráteru v oblasti Chryse Planitia. Uvnitř tohoto kráteru byla zjištěna tlustá vrstva materiálu, který je možná bohatý na vodní led.

Ilustrační foto...
Obr.: Led v okolí severního pólu Marsu. Credits: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

Pomocí přístroje SPICAM se pak podařilo objevit řídkou vrstvu mraků ve výšce mezi 80 až 100 kilometry nad povrchem planety. Díky kameře HRSC se podařilo sestavit unikátní topografické mapy některých části povrchu Marsu. High Resolution Stereo Camera (HRSC) také mimo jiné přinesla unikátní fotografie oblasti zvané Cydonia, která se proslavila známou „tváří na Marsu“.

Radar MARSIS odhadl na základě více než 300 měření tloušťku vodního ledu pod vrstvou sedimentů. Radar vidí až do hloubky 3,7 km pod povrchem a umožňuje tak vědcům nahlédnout do minulosti rudé planety.

Mise sondy Mars Express byla zatím stanovena nejméně do roku 2009. V současné době od 18. listopadu do 16. prosince čeká sondu několik korekcí oběžné dráhy, což má zajistit vhodnou pozici sondy pro další sledování marťanského povrchu. Tak hodně štěstí a přinejmenším stejně úspěšných dalších 5 000 oběhů!

Ilustrační foto...
Obr.: Tyrrhena Terra - Kráter o průměru 35 kilometrů a hloubce téměř 1 kilometr. Lem kráteru se tyčí asi 400 metrů nad okolní krajinou. Okolí kráteru v okolí asi 50 km je pokryto značným množstvím materiálu, který vznikl při dopadu impaktoru. Snímek pořídila v květnu 2007 kamera HRSC na sondě Mars Express. Credits: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: ESA a Archiv IAN IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Země a Měsíc jsou nevšedním párem
Ilustrační foto...
NASA potvrdil termín startu raketoplánu Atlantis
Ilustrační foto...
V ohnisku: Komety
Ilustrační foto...
Marsovská obloha se trochu pročistila
Ilustrační foto...
Ultrapomalý pulsar
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691