Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Země a Měsíc jsou nevšedním párem

Až se budete příště toulat městem, nebo vysedávat u dalekohledu a koukat se na měsíc, uvědomte si, že se jedná o vskutku šťastnou náhodu. Astronomové totiž zjistili, že podobných kosmických párů je ve vesmíru poskromnu.

Jak vznikl náš Měsíc? Scénáře, které můžete najít v odborné literatuře, jsou dnes již spíše nostalgickou vzpomínkou, i když…

1. Měsíc je bratrem Země – tato teorie předpokládá, že Země i Měsíc vznikly současně. Jenomže proč potom mají rozdílnou hustotu?

2. Měsíc je synem Země – teorie předpokládá, že Země v minulosti rotovala natolik rychle, že se díky odstředivé síle od Země odtrhl v místě dnešního Tichého oceánu velký kus materiálu a z něj se zformoval Měsíc. Země ale tak rychle nikdy nerotovala, teorie je to sice působivá, ale bohužel nereálná.

3. Měsíc je manželem Země – teorie kalkuluje s tvrzením, že v minulosti si to náš Měsíc mašíroval napříč sluneční soustavou až do chvíle, kdy se přiblížil k naší planetě. Země si ho svou gravitací přitáhla a uvěznila ho. Od té doby Měsíc obíhá okolo Země. Teorie je ale nesmírně nepravděpodobná.

4. Velký impakt – v době, kdy byla naše planeta ještě velmi mladá, procházela každodenním bombardováním. Sluneční soustava byla plná nejrůznějších menších planetisimál, které větší objekty postupně vychytaly svou gravitací. Jednoho dne ale přilétl objekt, poněkud větší než obvykle. Jeho velikost odpovídala dnešnímu Marsu. Zřejmě největší srážka v historii naší planety měla zdrcující následky. Z mladého zemského povrchu bylo katapultováno obrovské množství rozžhaveného materiálu. Ten vytvořil kolem Země prstenec, ze kterého se postupem času zformoval náš Měsíc a to na vesmírné poměry relativně rychle – řádově za několik desítek tisíc let. Tato teorie je dnes obecně přijímána jako nejpravděpodobnější, i když se i po více než 30 letech od jejího uveřejnění najdou lidé, kteří jsou vůči ni skeptičtí.

O vzniku Měsíce se více dočtete na http://mesic.astronomie.cz/vznik.htm.

Ilustrační foto...

Kliknutím na obrázek spustíte animaci vzniku Měsíce.

Nadya Gorlova a její tým z Floridské univerzity prozkoumal pomocí kosmického dalekohledu Spitzer na 400 hvězd se stářím okolo 30 milionů let. Právě v tomto věku bylo naše Slunce ve chvíli, kdy do Země narazil projektil a zahájil tak vznik Měsíce. U hvězd podobných našemu Slunci planetární systémy vznikají podobně. Konkrétně kamenné planety se formují srážkami menších těles (planetesimál). Tento proces podle všeho končí 10 až 50 milionů let po vzniku mateřské hvězdy. Po této době je vznik měsíců impaktní cestou už spíše nepravděpodobný.

Astronomové z Floridské univerzity pomocí kosmického dalekohledu Spitzer pátrali v okolí vybraných hvězd po přítomnosti prachu, který by naznačoval, že již došlo k podobné srážce, kterou kdysi zažila mladá Země. Stopy prachu byly nalezeny ale jen u 1 ze 400 zkoumaných hvězd. Po přepočtení to znamená, že vznik měsíce impaktní cestou lze najít jen asi u 5 až 10% planetárních systémů.

Ilustrační foto...
Obr.: Vznik Měsíce v představách malíře. Zdroj: http://starchild.gsfc.nasa.gov

Nemusíme se ale dívat na vzdálené hvězdy, také u nás doma ve sluneční soustavě je vznik měsíce impaktem vzácný. Měsíce u ostatních planet vznikly buď současně s nimi, nebo byly zachyceny gravitací planety.

Přestože se číslo 5 až 10% může zdát jako velmi malé, není důvod podléhat depresi. Je velmi pravděpodobné, že ve vesmíru existují miliony a miliardy skalnatých planet, takže v absolutních číslech se 5 nebo 10% nemusí vypadat tak beznadějně. Náš Měsíc určitě není jediným mementem po dávné kolizi tělesa se vznikající planetou, kdesi v odlehlé části jedné galaxie…

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, gallery.spitzer.caltech.edu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Záprdek
Ilustrační foto...
STS-122: On-line přenos z přistání
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 25
Ilustrační foto...
Všichni na Jupiter!
Ilustrační foto...
Sága kosmického teleskopu V
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691