Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí

Chodíte po Zemi a občas zvednete oči k nočnímu nebi s němou otázkou „co se tam nahoře všechno skrývá?“. Věříte na splnění přání ve chvíli, kdy vidíte „padat hvězdu“ a chtěli byste vědět, kdy jich padá nejvíc, protože jedna nikdy nestačí? Chcete se naučit rozeznávat hvězdy od planet v té spleti jiskřivých světýlek na nebi? Říkáte si, jak asi vypadá náš soused Měsíc víc zblízka?

Znáte z knih a internetu spoustu astronomické teorie, ale nemáte možnost pořídit si dalekohled a pozorovat na vlastní oči to, co znáte jen z obrázků? Obýváte se svým dalekohledem jedno z mnoha velkých měst plných světelného znečištění a o Mléčné dráze si necháváte pouze zdát? Byli jste někdy návštěvníky některé z hvězdáren otevřených pro veřejnost a v dlouhé frontě před dalekohledem si říkali, jaké by to asi bylo, mít dalekohled v kopuli alespoň na jednu noc jenom pro sebe? Potom je Astronomická expedice v Úpici určena právě vám!

Ilustrační foto...
Obr.: Z minulých expedicí...

Nezáleží na tom, jestli jste úplný začátečník, nebo pro vás astronomie není zrovna španělskou vesnicí, astronomická expedice je tady pro každého studenta střední či vysoké školy ve věku od 15 do 25 let. Během šestnácti dní se spolehlivě naučíte rozpoznávat souhvězdí, podíváte se do oblastí vzdáleného vesmíru na mlhoviny, hvězdokupy a dokonce i do jiných galaxií, naučíte se pozorovat proměnné hvězdy a meteory. V případě zájmu se budete moci zabývat i klasickou a digitální astrofotografií, pozorováním pomocí CCD kamery, nebo radioastronomií.

Teoretické znalosti získáte na mnoha zajímavých přednáškách z oblasti astronomie, meteorologie, kosmonautiky, geologie a dalších, a to nejen od odborných vedoucích (vysokoškolských studentů přírodovědných oborů nebo pracovníků hvězdáren), ale i od předních osobností české vědecké sféry (v minulosti byli zváni například Jiří Grygar, Marcel Grün a Petr Kulhánek). V pestrém programu se v neposlední řadě najde místo i pro pozoruhodné experimenty z různých vědních oborů. Už jste například někdy vyráběli kráter? Zajímalo by vás, co se stane se svíčkou v mikrovlnné troubě? Chtěli byste si zkusit uvařit povrch Slunce? Prostředí úpické hvězdárny je všem experimentům nakloněno!

Astronomická expedice ale není jen šestnáct dní strávených pozorováním astronomických objektů a vstřebáváním teorie. Na pozemku hvězdárny v Úpici, je prostor i pro typicky letní radovánky jako je hraní volejbalu, stolního tenisu, koupání v místním bazénku a mnoho dalších. Ta letošní, jubilejní padesátá, se uskuteční v termínu od 25. července do 10. srpna 2008.

Ilustrační foto...
Obr.: Z minulých expedicí...

Jak probíhá takový typický expediční den? Expedičníci bydlí ve vlastních stanech přímo na pozemku úpické hvězdárny (v budově hvězdárny je samozřejmě kvalitní hygienické zázemí v podobě několika sociálních zařízení a sprch). V 10.30 je budíček a vydává se snídaně. Poté následují přednášky (v přednáškové místnosti hvězdárny nebo pod širým nebem) a za dobrých podmínek pozorování Slunce. Ve 14.00 je oběd, po němž následují další přednášky nebo osobní volno (možnost návštěvy městečka Úpice). Zbytek odpoledne většinou zpestří i nějaký zajímavý experiment. Večeře je v 19.00 a po ní od 20.00 přicházejí na řadu další přednášky, které končí při setmění. Tehdy nastává ten pravý čas začít hlavní expediční aktivitu – celonoční pozorování oblohy, které končí ve 2.30 ráno. A protože je pozorování dlouhé a náročné, přesně o půlnoci se vydává čtvrté jídlo dne – mezi expedičníky nejoblíbenější – půlnočka. V případě zatažené oblohy je pozorování nahrazeno alternativním programem. Více informací o tom, jak to na expedici chodí, získáte na webových stránkách http://expedice.astronomie.cz.

Pokud chcete strávit část léta v kolektivu lidí, které spojuje zájem o astronomii, kosmonautiku a vše kolem nich, neváhejte a pošlete do 15. března 2008 přihlášku na adresu Jan Píšala, Hvězdárna a planetárium M. Koperníka, Kraví hora 2, 616 00 Brno, nebo na email expedice@hvezdarna.cz. Na tyto kontakty také můžete zasílat jakékoliv dotazy, které vám obratem rádi zodpovíme.

Hlavním pořadatelem Astronomické expedice je Hvězdárna v Úpici, spolupořadateli Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, společnost Amatérská prohlídka oblohy a Východočeská pobočka České astronomické společnosti.

Na setkání s vámi se těší

Jana Adamcová

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 32
Ilustrační foto...
Fotogalerie z přechodu Venuše
Ilustrační foto...
Virtuální observatoř
Ilustrační foto...
Rendezvous na večerní obloze
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 14
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691