Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Několik vět: Jan Janík

V pondělí 19. listopadu byla v areálu Hvězdárny a planetária M. Koperníka vyměněna kopule na observatoři Masarykovy university. Pod ní se ukrývá dalekohled o průměru 60 centimetrů, který využívají zaměstnanci a studenti MU. Nejen na rekonstrukci kopule jsme se zeptali Mgr. Jana Janíka, Ph.D. – tajemníka Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty MU v Brně.

Mgr. Jan Janík, Ph.D. je také koordinátorem celé rekonstrukce universitní observatoře…

Od myšlenky rekonstrukce kopule k její samotné realizaci uplynul více než rok. Náhoda tomu chtěla, že jsem měl koncem září roku 2006 možnost neformálně hovořit s kvestorem Masarykovy univerzity a něco málo říci o problémech, se kterými při pozorování na observatoři MU zápolíme. Jen tak mimo řeč mi pan kvestor řekl, že máme požádat vedení MU o investiční prostředky. Vše se pak už rozběhlo velice rychle a já si tak díky jednomu rozhovoru na sebe „ušil bič“ (velký úsměv) a stal se tak koordinátorem této rekonstrukce.

Ilustrační foto...
Obr.: Zdroj: http://astro.physics.muni.cz

1. Z jakého důvodu došlo k výměně kopule a co si od té nové slibujete?

Od roku 1999, kdy byl akreditován nový studijní obor Aplikovaná fyzika – astrofyzika, narostl počet studentů a s tím souvisí i snaha o maximální využití přístrojového času dalekohledu. To však začalo být problematické, jelikož se kopule přestávala občas otáčet, což znepříjemňovalo pozorování.

2. Čtenáře by jistě zajímalo, kolik vůbec v dnešní době taková nová kopule pro 60 cm velký dalekohled stojí?

Cena nové kopule je přibližně 3,1 miliónů korun, přesnější částka bude známa až v momentě kompletního dokončení. Zde bych chtěl ještě jednou poděkovat vedení MU, které nám tyto prostředky poskytlo.

Ilustrační foto...
Obr.: Zdroj: http://astro.physics.muni.cz

3. Nejen kopule ale také budova se dočkala vnitřní rekonstrukce, čeká rovněž dalekohled nějaká větší údržba? A na jak dlouho jste „odříznutí“ od astronomických pozorování?

Jak jsem již zmínil, s nárůstem studentů narůstají i „další“ potřeby. Jednou z nich je mít příjemné pracovní prostředí, jak jsme zvyklí z observatoří našich kolegů z různých zemí světa. Musím upřímně říci, že sociální zařízení, které bylo v létě rekonstruováno v rámci sponzorského daru, připomínalo dříve svým vzhledem spíše obdobná místa, která se nacházejí na východ od Evropy.

4. K jakým oborům astronomie využívá Masarykova universita zmíněný dalekohled?

Primární využívání observatoře Masarykovy univerzity je zaměřeno na výuku studentů a jejich závěrečné práce. V současné době máme v bakalářském oboru Aplikovaná fyzika – astrofyzika 65 studentů, v navazujícím magisterském a doktorském studijním programu Teoretická fyzika a astrofyzika 13, respektive 9. V menší míře se dalekohled používá i pro vědecká pozorování. Za zmínku zde stojí mediálně známý případ zaznamenaného prvního dosvitu GRB 050922c na území České republiky.

Nicméně i veřejnost má šanci se tímto dalekohledem podívat. Oddělení astrofyziky Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky, které tento přístroj spravuje, pořádá jednou ročně tzv. „Noc bez CCD“. Budeme se ale v budoucnu snažit, aby tato akce byla pořádána častěji.

Ilustrační foto...
Obr.: Zdroj: http://astro.physics.muni.cz

Mgr. Jan Janik, Ph.D. je odborným asistentem a tajemníkem Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky. Věnuje se magneticky chemicky pekuliárním hvězdám, dvojhvězdám a fotometrii.


Fotografie z rekonstrukce jsou dostupné zde.


redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak to bylo s vodou na Marsu?
Ilustrační foto...
Raketoplán Discovery odstartoval
Ilustrační foto...
Ruský vesmír v troskách
Ilustrační foto...
Dva astronomové navštíví Českou republiku
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 21
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691