Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vyzkoušen padák pro Ares

Už se stalo tradicí, že vás na stránkách IAN postupně informujeme o přípravách nového amerického nosiče, který má koncem příštího desetiletí dostat člověka opět na Měsíc. Minulý týden NASA úspěšně vyzkoušela padák pro první stupeň raket Ares I a Ares V.

S testováním padáku, který má zajistit měkké přistání znovupoužitelného prvního stupně nosných raket Ares I a Ares V, začala NASA již v září a pokračovala 15. listopadu v Arizoně. Červeno-modro-bílý padák o průměru téměř 46 metrů se snesl s břemenem z výšky 5 kilometrů. Po třech minutách aparatura měkce dosedla na zemský povrch.

Ilustrační foto...
Obr.: Padák pro první stupeň raket Ares

Na padáku samozřejmě nebyl zavěšen první stupeň nosiče, ale speciální břemeno o hmotnosti 19 tun. Celá aparatura byla vyhozena z výšky okolo 5 kilometrů nad zemí z letadla C-17. Listopadový test nebyl prvním, podobný experiment absolvoval padák již 25. září. Testy potvrdily, že design padáku je vyhovující a pokud vše bude probíhat i nadále dobře, měly by se na něm za několik let snášet k zemi první stupně nosných raket Ares, které budou následně využity při dalších startech.

NASA už má s podobným využitím padáků zkušenosti. Pokud se díváte na starty raketoplánu, pak jste si jistě mnohokrát všimli, že dvojice raket na tuhé palivo (SRB) se přibližně po dvou minutách od kosmického korábu odpoutává a mizí někam pryč. Ale kam? Obě rakety SRB pokračují ještě poměrně dlouho v letu díky setrvačnosti, po té se zastaví a začínají padat k zemi. Po chvíli se otevřou padáky a SRB přistává na mořské hladině a po vylovení, inspekci a naplnění palivem jsou opět využity ke startu raketoplánu. Díky tomu se ušetří nemalý peníz. Podobně bude zachráněn také první stupeň rakety Ares I a Ares V. Motory budou mít ale větší hmotnost než SRB. Z tohoto důvodu se musí volit k výrobě padáku jiný materiál. Zatímco padáky u SRB jsou zhotoveny s nylonu, první stupeň nosné rakety Ares bude využívat padáky s kevlaru, který je pevnější a lehčí než nylon.

Ares ale nebude mít jen jeden padák, ale hned tři. První bude mít za úkol zajistit vytažení druhého padáku, který zaručí, že první stupeň rakety bude sestupovat k zemi v požadované poloze. Jeho průměr bude asi 20 metrů. Nakonec bude vytažen hlavní velký padák, který zpomalí pád a zajistí měkké přistání na mořské hladině.

Ilustrační foto...
Obr.: Padák pro první stupeň raket Ares

Nosné rakety Ares mají nahradit současný raketoplán, který ukončí provoz v roce 2010. Jejích úkolem bude nejen dopravit posádku v lodi Orion k Mezinárodní kosmické stanici, ale ke konci příštího desetiletí také na povrch Měsíce.

S myšlenkou padáku poprvé přišel Leonardo Da Vinci ve svých poznámkách. Jeho myšlenky rozvinul o sto let později Faust Vrancic. Z prvním použitelným padákem přišel Jean Pierre Blanchard v roce 1793.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: science.nasa.gov,  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 81
Ilustrační foto...
Nové oko do vesmíru
Ilustrační foto...
O svícení 20
Ilustrační foto...
Messenger u Venuše II
Ilustrační foto...
Ztracený pásek
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691