Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak stárnou galaxie?

Edwin Hubble okolo roku 1900 poukázal na to, že Galaxie ve které žijeme není samotná, ale je jen jedním z mnoha hvězdných ostrovů ve vesmíru…

Nyní, o sto let později, provádí výzkum těchto hvězdných ostrovů kosmická observatoř Galaxy Evolution Explorer (GalEX). Misi zahájila NASA v roce 2003 a jejím úkolem je prozkoumat desítky tisíc galaxií v ultrafialové části spektra. Výsledky průzkumu budou využity ke zformulování nové teorie vývoje galaxií.

Podle současné teorie začíná typická mladá galaxie svůj život jako spirála, ve které pomalu vznikají hvězdy. Postupem času se může mladá spirální galaxie sloučit s jinou obdobnou galaxií, nebo dokonce s nepravidelnou galaxií. Poté produkce nových hvězd postupně ustává a z galaxie se stává eliptická.

Ilustrační foto...
Obr.: Čtyři galaxie (NGC 300, NGC 4569, NGC 1291, NGC 1316) v různých fázích vývoje.

„Naše data ukazují, že všechny galaxie začínají život produkcí hvězd“, říká Chris Martin - šéf projektu Galaxy Evolution Explorer z California Institute of Technology. „Poté slučováním a možným účinkem černých děr vývoj nových hvězd ustává“, dodává Martin.

Když astronomové mluví o dnešních galaxiích, zmiňují nejčastěji jejích barvu – ať už modrou či červenou. O tvaru galaxií hovoří už méně často. Většina modrých galaxií jsou menší spirálové nebo nepravidelné, zatímco červené galaxie bývají obvykle větší a eliptické. I když také zde existuje výjimka, potvrzující pravidlo.

Proč je barva klíčovým faktorem při rozdělování galaxií? Právě barva totiž signalizuje do jaké míry se v té či oné galaxii utvářejí nové hvězdy. Mladší hvězdy svítí v ultrafialovým a modrým světlem, takže se galaxie jeví jako modrá. Naopak starší hvězdy svítí především v infračervené nebo červené části spektra. Červené galaxie tak naznačují, že nových hvězd v nich přibývá jen minimálně.

Ve vesmíru v současnosti existuje jakási rovnováha mezi červenými a modrými galaxiemi, obou je přibližně polovina.

Astronomové ale zatím nemají úplně přesné znalosti o tom, jak se z modrých galaxií stávají červené, neboli jakým způsobem galaxie stárnou. Proces „stárnutí“ trvá miliardu let, ale jak ho mají astronomové zachytit během svého života? Jedinou možností je výzkum velkého počtu galaxií, z nichž každá se nachází v určité fázi svého vývoje. Je to stejné, jako by jste chtěli studovat stárnutí člověka a využili jste fotografií několika lidí různého věku. Pokud by jste prohlédli stovky a tisíce fotografií, mohli by jste dát dohromady teorii o stárnutí lidí. Stejně postupují astronomové při výzkumu stárnutí galaxií.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Historie dobývání Měsíce IV (1971 - 2004)
Ilustrační foto...
STS 121 Discovery – průběh letu (8.- 9.červen
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Ve společnosti hvězd
Ilustrační foto...
Dva asteroidy pro Rosettu
Ilustrační foto...
Astronomický víkend v Ostravě
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691