Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tři nové exoplanety WASP

Mezinárodní tým hledačů exoplanet z projektu Wide Angle Search for Planets (WASP) oznámil počátkem listopadu objev tří nových exoplanet.

Všechny tři nové exoplanety byly objeveny týmem z projektu WASP pomocí transitní metody. Ve chvíli, kdy exoplaneta přechází z našeho pohledu přes svou mateřskou hvězdu, dojde k poklesu jasnosti hvězdy. Tento pokles jsme dnes schopni změřit i relativně malými přístroji.

Nově objevené exoplanety patří do známé kategorie „horkých jupiterů“. Jedná se tedy o obří plynné planety, které obíhají velmi blízko svých mateřských hvězd. Teplota atmosféry na nových planetách dosahuje 2 000°C, takže život i na případných skalnatých měsících těchto planet je vyloučen. Nicméně ve větších vzdálenostech od mateřských hvězd mohou obíhat kamenné planety, v současnosti je ale nejsme schopni je odhalit.

Ilustrační foto...
Obr.: Exoplanety WASP při přechodu přes svou mateřskou hvězdu a pro srovnání Slunce s Jupiterem.

Planety obíhají kolem hvězd, které jsou podobné našemu Slunci. Jejich vzdálenost od Země je okolo 850 světelných let. Dvě z nich se nacházejí v souhvězdí jižní oblohy Fénix a třetí je v souhvězdí Lyry. Všechny tři hvězdy mají příliš malou jasnost na to, abychom je zahlédli pouhým okem.

Dvě nové exoplanety s označením WASP-4 a WASP-5 jsou první, které tým objevil ve spolupráci se švýcarskými a francouzskými kolegy pomocí dalekohledu v Jižní Africe. „Tito dva jsou nyní nejjasnějšími přechody planet na jižní polokouli“, říká Dr. Hellier z Keele University.

Ilustrační foto...
Obr.: Osm kamer SuperWASP na Kanárských ostrovech

Třetím novým přírůstkem je exoplaneta s označením WASP-3. Pro její objevení tým využil svého přístroje na severní polokouli, přesněji řečeno na Kanárských ostrovech. Tamní přehlídková kamera SuperWASP monitoruje 400 000 vybraných hvězd a hledá jehlu v kupce sena v podobě exoplanety.


Doporučené odkazy:

Petr Kubala

| Zdroj: sciencedaily.com, superwasp.org IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Odkazy u nás
Ilustrační foto...
Futuristický pohled na Mars
Ilustrační foto...
První signál pro duši světové radioastronomie
Ilustrační foto...
Objevte si Discovery
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 39
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691