Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Areografie Marsu 3

Třetí díl aerografie nás zavede do severních oblastí Marsu severním směrem od štítové sopky Elysium Mons, která je hlavní dominantou této oblasti. O Elysium Mons pojednával první díl cyklu a tak ústředním tělesem tohoto dílu se stane přes pět kilometrů vysoká sopka Hecates Tholus.

Ilustrační foto...
Obr.: Hecates Tholus | Zdroj: NASA/JPL/Malin Space Science Systems

Jako první se podíváme na nižší pahorkatinu Galaxias Colles (36.9N × 145.7E), která se nachází severně od sopky Elysium Mons, západně od pohoří Phlegra Montes a na východním okraji planiny Sithonius Lacus. Pahorkatina se táhne přes 613 kilometrů do dálky. Pojmenována byla v roce 1985 dle klasického albedového jména z řečtiny, kde v překladu Galaxias Colles znamená Mléčná dráha.

Ilustrační foto...
Obr.: Galaxias Colles| Zdroj: commons.wikimedia.org |Autor: Martin Pauer

Součástí pahorkatiny je i hora s odvozeným názvem Galaxius Mons (34.8N × 142.2E), které se nachází severním směrem od štítové sopky Elysium Mons. Velikost základny dosahuje 22 kilometrů a vypíná se 3 kilometry nad okolní krajinu. Panují předpoklady, že hora vznikla jako projev podzemní erupce vodního ledu a lávy, která vytvořila těleso hory do dnešní podoby. Pojmenována byla v roce 1991 dle klasického albedového jména, i když se dříve používal název Hrad Ridge, který byl později nahrazen modernějším názvem Galaxis Mons.

Ilustrační foto...
Obr.: Galaxius Mons| Zdroj: commons.wikimedia.org |Autor: Martin Pauer

Ústředním tělesem tohoto dílu je kupovitá hora Hecates Tholus (32.1N × 150.2E), která se nachází severovýchodním směrem od štítové sopky Elysium Mons v oblasti Elysium Planitia. Spadá do vulkanické skupiny Elysium, kde tvoří nejsevernějšího člena této vulkanické skupiny. Hora vznikla v důsledku sopečných erupcí, které vytvořily štítovou sopku o základně 183 km a výšce 5,3 kilometru. Díky výzkumu založenému na snímcích evropské sondy Mars Express se soudí, že hlavní erupce probíhaly z geologického pohledu v nedávné době - před 350 (jiný zdroj uvádí 300 až 100) milióny let. Mnohem blíže současnosti, než se původně soudilo. Tento objev naznačuje, že vulkanismus na Marsu probíhal v mnohem mladší době, než ukazovaly dřívější poznatky a modely. Odhaduje se, že celkové množství vyvrženého magmatu dosáhlo 80 kilometrů krychlových.

Ilustrační foto...
Obr.: Hecates Tholus | Zdroj: commons.wikimedia.org |Autor: Martin Pauer

Během erupcí došlo ke vzniku tří stupňovité kaldery na vrcholku sopky, která v současnosti dosahuje průměru 10 km a maximální hloubky 600 m. Tyto tři stupně napovídají, že došlo k postupnému kolapsu kalder několikrát po sobě. Předpokládá se, že část kaldery a okolních kráterů byla vyplněna ledem a druhotným nánosem hornin. Na základě počítání množství kráterů se došlo k závěru, že vyplněna byla před 5 až 24 milióny let. Nicméně modely atmosféry Marsu ukazují, že za současných podmínek není led na povrchu Hecates Tholus stabilní, takže k jeho vzniku muselo dojít v době, kdy na Marsu existovalo rozdílné klima, jenž se později změnilo na současný stav. Byla ukázáno, že vznik ledovců souvisí s obdobím zvýšeného sklonu Marsovy rotační osy. Na svazích sopky je možno pozorovat vyhloubené kanály vzniklé tekoucí vodou ale i tekoucí lávou, některé mající délku delší než 66 km. Pojmenována byla v roce 1973.

Jako poslední se v tomto dílu krátce zastavíme u pohoří Aesacus Dorsum (36.9N × 153.1E), které se nachází severně od štítové sopky Hecates Tholus a západně od pohoří Phlegra Montes. Pohoří se táhne přes 264 km a pojmenováno bylo v roce 1985 dle klasického albedového jména.

Ilustrační foto...
Obr.: Aesacus Dorsum | Zdroj: commons.wikimedia.org |Autor: Martin Pauer

Areografie Marsu - stručné povídání o dávné historii Rudé planety, její současnosti a výzkumu pomocí kosmických sond. Minulé díly seriálu naleznete zde.

Petr Brož

| Zdroj: www.google.com/mars/ a Seznam zdrojů IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Seminář ISU
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl desát
Ilustrační foto...
Planety zvou na ranní kávu
Ilustrační foto...
Instantní galerie 5 – speciál
Ilustrační foto...
Raketoplán Discovery se připravuje ke startu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691