Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-122: Atlantis – předstartovní zpravodajství

Na Mikuláše hodlá NASA vyslat letos naposled svůj kosmický koráb do vesmíru. Raketoplán Atlantis se vydá zřejmě naposledy k Mezinárodní kosmické stanici. Cílem mise STS-122 je dopravit k ISS evropský vědecký modul Columbus.

Raketoplán Atlantis (STS-122) má odstartovat 7. února 2008!

Připravujeme online přenosy a zpravodajství z mise STS-122, dostupné členům občanského sdružení IAN.

Předstartovní zpravodajství

11. ledna 2008 - Na včerejším meetingu ohlásila NASA další termín, kdy se pokusí o start mise STS-122. Byl zvolen 7. únor 2008. Zajímavé je, že zatím není známa přesná příčina závady čidle, která stojí za zdržením letu. Na termín startu už by ale neměla mít celá záležitost žádný vliv, protože čidla prošla kompletní rekonstrukcí.

4. ledna 2008 - Na včerejším meetingu ohlásila NASA, že její technici dostali pokyn udělat vše pro start 24. ledna. V Marschall centru na Floridě probíhají testy chování čidel - zařízení umí simulovat stejné podmínky, které vedly před pokusem o start k závadě. Pokud by se ohlášený termín nepodařilo stihnout, předpokládá NASA odlet korábu nejpozději do začátku února tohoto roku.

Ilustrační foto...
Obr.: Demontáž čidla z palivové nádrže.

28. prosince 2007 - Předběžně plánovaný lednový start je opět odložen na neurčito. Odklad startu o několik dnů až týdnů si vyžádá oprava vadné elektroinstalace, která způsobuje závadu čidel. V NASA jsou si téměř jisti tím, že tato operace povede k odstranění problému. Na další termín startu si nyní musíme chvíli počkat.

27. prosince 2007 - Probíhají práce na analýze problému s čidly. Kolem podezřelého místa byla odstraněna izolační pěna, aby mohli inženýři zavést sondy. Dnes by také měla být schůzka manažerů mise o dalším postupu příprav.

Ilustrační foto...
Obr.: Technická kontrola postiženého místa

19. prosince 2007 - NASA je velmi potěšena výsledky včerejších testů čidel ECO ve vnější palivové nádrži raketoplánu Atlantis. Testy potvrdily, že problém není v samotných senzorech, ale na kabeláži. Raketoplán Atlantis má odstartovat 10. ledna.

18. prosince 2007 - NASA zahájila dnes okolo 13. hodiny našeho času hledání příčiny poruchy senzorů ve vnější palivové nádrži (ET). Do nádrže bude znovu natankován kapalný vodík a bude se čekat, až se porucha znovu objeví. Speciální přístroje pak lokalizují místo poruchy. Více informací v samostatném článku.

14. prosince 2007 - start raketoplánu Atlantis byl znovu posunut na nejdříve 10. ledna. Důvod je prostý - úřad chce dát svým lidem během Vánoc více volna, aby mohli být s rodinou.

9. prosince 2007 (15:30) - NASA právě oznámila, že odkládá start raketoplánu Atlantis nejméně do 2. ledna 2008, kdy začíná další startovací okno. Do té doby se úřad pokusí vyřešit problém s vadnými čidly. Je pravděpodobné, že Atlantis příští týden poputuje zpět do montážní haly VAB.

Ilustrační foto...
Obr.: Atlantis na startovací rampě 39A dne 7. prosince 2007.

9. prosince 2007 (13:30) - NASA opět odložila z důvodů poruchy jednoho ze senzorů ECO ve vnější palivové nádrži start raketoplán Atlantis. Ještě nedávno by to k odkladu startu nevedlo. nové směrnice NASA ale říkají, že při startu musí fungovat všechny čtyři senzory ECO. Kdysi stačila funkčnost jen tří z nich. Nový termín startu nebyl stanoven, startovací okno trvá do 13. prosince!

9. prosince 2007 (11:55) - podle plánu by mělo začít tankování kapalného vodíku a kyslíku do vnější palivové nádrže.

9. prosince 2007 (10:25) - za 90 minut začne čerpání kapalného vodíku do ET. Pravděpodobnost dobrého počasí se pohybuje okolo 80%.

8. prosince 2007 - NASA se v neděli ve 21:21 pokusí vyslat raketoplán Atlantis k ISS. Vedení úřadu tak rozhodlo před pár okamžiky na svém jednání. Lámat chleba se bude ale až zítra, v 11:55 začne čerpání kapalného vodíku do vnější palivové nádrže (ET). Pokud se problém se senzory ECO objeví znovu, bude start odložen. Senzory budou pod hladinou kapalného vodíku přibližně ve 12:41. Krátce nato budeme vědět, jaká je šance, že Atlantis v neděli odstartuje. Počasí vypadá příznivě - 70% pro start. Začátek online přenosu v IAN bude v 17:00.

8. prosince 2007 - NASA již potřetí odložila start raketoplánu Atlantis. Ten se nevydá k ISS dříve než v neděli ve 21:21.

7. prosince 2007 - NASA odložila start raketoplánu Atlantis na sobotu 8. prosince ve 21:43. Pravděpodobnost dobrého počasí je 60%. Důvodem odkladu je porucha dvou čidel v ET.

6. prosince 2007 - start raketoplánu Atlantis byl odložen minimálně o 24 hodin z důvodů poruchy dvou čidel ECO, které signalizují množství kapalného vodíku ve vnější palivové nádrži.

6. prosince 2007 - dnes ve 22:31 má odstartovat raketoplán Atlantis na misi STS-122. Předpověď počasí je velmi dobrá. Pravděpodobnost dobrého počasí se pohybuje okolo 90%. Zahájení čerpání paliva do ET je naplánováno na přibližně 13:30. Náš online přenos začíná v 18:10, posádka se odebere na startovací komplex o půl hodiny později.

4. prosince 2007 - Pravděpodobnost dobrého počasí během čtvrtečního startu raketoplánu Atlantis se pohybuje nyní okolo 80%. Náš online přenos začíná ve čtvrtek 6. prosince v 18:10.

3. prosince 2007 - posádka dorazila na Floridu. V noci na zítřek začne odpočítávání ke startu.

1. prosince 2007 - NASA dala souhlas ke čtvrtečnímu startu raketoplánu Atlantis. Kosmický koráb odstartuje 6. prosince ve 22:31 našeho času. Posádka dorazí do Kennedyho vesmírného střediska v pondělí v 18:30 našeho času. Odpočítávání ke startu pak začne v úterý v 1:00 našeho času.

30. listopadu 2007 - NASA dnes rozhodne o misi STS-122. Očekává se, že bude potvrzen čtvrteční (6. prosince) termín startu. Tisková konference po poradě vedení NASA nezačne dříve než ve 22. hodin našeho času.

20. listopadu 2007 - posádka dnes na Mysu Canaveral absolvuje tradiční start na nečisto (TCDT). Během něj si vyzkouší všechny předstartovní procedury, včetně takových detailů, jako mávání novinářům při odjezdu na startovací rampu.

Ilustrační foto...
Obr.: Nakládání modulu Columbus do nákladového prostoru raketoplánu Atlantis na startovací rampě 39A

10. listopadu 2007 - dnes byl raketoplán Atlantis přepraven na startovací rampu. Přesun začal v 10:43 našeho času a kosmický koráb dorazil na speciálním pásovém dopravníku na rampu 39A v 17:51. Do montážní haly VAB byl Atlantis přepraven v sobotu 3. listopadu. V té době byl ještě kolega raketoplán Discovery u Mezinárodní kosmické stanice.

Ilustrační foto...
Obr.: Přesun raketoplánu Atlantis na startovací rampu
Ilustrační foto...
Obr.: Montáž raketoplánu Atlantis na vnější palivovou nádrž (ET) a dvojici motorů na tuhá paliva (SRB)

Mise STS-122

Cílem mise je dopravit k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) evropský vědecký modul Columbus. Kromě toho dojde také k výměně jednoho z členů posádky ISS. Daniel M. Tani, který se do vesmíru vydal 23. října na palubě raketoplánu Discovery (STS-120), bude vyměněn za francouzského astronauta. Léopold Eyharts bude v posádce ISS za Evropskou kosmickou agenturu. Během mise se plánují 3 výstupy do kosmu. Atlantis by měl přistát 17. prosince.

Ilustrační foto...
Obr.: Logo mise STS-122

Odkazy

redakce

| Zdroj: astro.zeto.czest.pl, KSC media gallery IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-115: Atlantis – rekapitulace
Ilustrační foto...
Muž, který předpověděl návrat komety
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 81
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 29
Ilustrační foto...
První komerční civilní kosmodrom
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691