Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Budějovice plné výročí

Rok 2007 je rokem několika významných výročí Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti. Tím nejvýznamnějším z nich je 70 let od otevření českobudějovické hvězdárny pro veřejnost (1937-2007).

JUBILEJNÍ SOBOTA K 70.VÝROČÍ ČESKOBUDĚJOVICKÉ HVĚZDÁRNY (1937-2007) 10.listopadu 2007 v Č.Budějovicích

Hvězdárnu začala budovat Jihočeská astronomická společnost (JAS), založená v Českých Budějovicích v roce 1928. Pro veřejnost byla hvězdárna na krumlovských alejích v Háječku slavnostně otevřena 14.listopadu 1937. Českobudějovická hvězdárna je jedinou hvězdárnou postavenou za éry tzv. první republiky na „zelené louce“. Od roku 1957, kdy už byla hvězdárna zřizována ONV, se budovala jako pobočka hvězdárny horská pozorovatelna, nynější Observatoř na Kleti. V roce 1971 byla v Českých Budějovicích otevřena nová přístavba s planetáriem, od roku 1993 se zde používá velkoplošná videoprojekce a datová projekce, rozsáhlá rekonstrukce technického zázemí následovala po katastrofálních povodních v roce 2002 a od roku 2002 je také v provozu nový 1,06-m teleskop KLENOT na Kleti, největší evropský dalekohled určený speciálně pro studium planetek a komet.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice je jediným zařízením svého druhu v Jihočeském kraji. Za sedmdesát let služby veřejnosti ji navštívilo více než dva a čtvrt milionu návštěvníků z řad široké veřejnosti, žáků a studentů, obyvatel Jižních Čech i sousedních krajů, i ze zahraničí. Velký zájem o programy o pro školy potvrzuje, že návštěva hvězdárny a planetária je nedílnou součástí vzdělávání žáků a studentů všech stupňů a typů škol. Návštěvníky z řad široké veřejnosti zajímá pozorování neobvyklých úkazů na obloze (zatmění, jasné planety i komety, přechody planet přes sluneční kotouč atd.), přednášky jihočeských astronomů i pozvaných hostí, audiovizuální pořady, soboty pro rodiny z dětmi, výstavy či letní a novoroční exkurze na Kleti.

V letošním Jubilejním roce připravila hvězdárny a planetárium celou sérii mimořádných akcí. Tou nejhlavnější bude právě nyní v sobotu 10.listopadu 2007 od 10:00 do 21:00 hodin JUBILEJNÍ SOBOTA NA ČESKOBUDĚJOVICKÉ HVĚZDÁRNĚ pro malé i velké návštěvníky – v programu bude obloha v planetáriu, astronomické filmy, výstava JIHOČESKÝ VESMÍR věnovaná objevům planetek na Kleti a jejich jménům, pozorování Slunce a těles na večerní obloze (za jasného počasí). Chceme připomenout dobu, v níž se naše hvězdárna budovala, a proto astronomické programy budou doplněny módní přehlídkou ve stylu 30-tých let, expozicí historických vozidel z 30-tých let a hudbou Swing Tria Avalon.

Jubileu hvězdárny bude věnováno i živé vysílání Českého rozhlasu České Budějovice 106,4 FM v sobotu 10.listopadu 2007 od 15:00 do 16:45 hodin. Zde uslyšíte rozhovory s jihočeskými astronomy i s jejich vzácnými a zajímavými hosty z nejrůznějších oborů a také se vůbec poprvé dovíte výsledky jubilejní planetkové ankety vyhlášené v březnu letošního roku.

redakce

| Zdroj: Hvězdárna ČB IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pioneer 10 už mlčí
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 13
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 9
Ilustrační foto...
Sir Martin Rees pre IAN
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Záhady prostoročasu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691