Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pozor na světelné znečištění oblohy!

Pokračování přehlídky soutěže Prázdniny pod hvězdami!, kterou jsme na začátku léta vypsali spolu s Amatérskou prohlídkou oblohy a několika sponzory.

Ilustrační foto...Pozorování hvězdné oblohy je vždy zážitek. Mnozí z nás si ale často neuvědomují, že kromě jasné oblohy je nutná i tmavá (neosvícená) obloha. Tu ale ve městech nikde nenajdeme a ve volné přírodě v ČR to také není většinou ideální vzhledem k hustému osídlení. Snad jen na některých místech v horách (zde je ale problémem výhled do různých směrů).

Mně se letos podařilo pozorovat oblohu v Alpách. Musím říci, že čistota ovzduší byla vynikající a tak jsem mohl bez problémů pozorovat volným okem i hvězdy 7. magnitudy.

Jelikož jsem si vzal s sebou i malý hvězdářský dalekohled (o průměru zhruba 8 cm a zvětšení 50x), viděl jsem mnoho hvězd, dvojhvězd, mlhovin, ale i planetky. Mezi nejkrásnější pohledy patřilo sledování mlhoviny NGC 6543 (Kočičí oko v souhvězdí Draka) či pozorování detailů Mléčné dráhy. Protože jsem byl v Alpách v 2. polovině července, nezapomněl jsem ani na kometu Linear (C/1999 S4). Díky temné obloze byly vidět dobře její detaily.

Co dodat závěrem? Lze si jen popřát, aby pozorování oblohy nerušilo světelné znečištění nejen z našich příbytků, ale i ze špatně postaveného pouličního osvětlení (jehož světlo by mělo osvětlovat jen plochu pod osvětlením a ne vše jiné kolem (včetně oblohy)).

Pavel Treml

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Apophis 6 – nové závody o Měsíc
Ilustrační foto...
Bolid z Javoriny
Ilustrační foto...
Pátý rok na Marsu
Ilustrační foto...
Jak vypadá typická galaxie?
Ilustrační foto...
Let raketoplánu II (záznam on-line přenosu)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691