Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Holmes začátkem listopadu

Kometa byla konečně dobře vidět na většině našeho území. Podle ohlasů zanechala nesmazatelný dojem v srdcích astronomů i laiků, neboť její vzhled je až nadpozemsky zvláštní. Zatímco při úplňku byla viditelná především vnitřní prachová obálka, nyní když Měsíc svítí jen k ránu, objevila se kolem ní velmi nenápadná obálka impozantních rozměrů.

Pokusme se krátce nastínit vzhled komety na začátku listopadu. Vycházet mohu jednak z vlastní zkušenosti a jednak ze zpráv mnoha pozorovatelů z domova i ze světa. Jak je znázorněno na fotografii, kometa se skládá z několika odlišně vypadajících částí. Zcela uprostřed je vidět slabší hvězdička, těsné okolí jádra. Poněkud dál se ve vnitřní komě vyskytuje jasný oblak, nejčastěji odhadovaná velikost je kolem 3‘ – 4‘. Snadno viditelnou část komety pak tvoří vnější obálka bělavé barvy, ta již svou velikostí dosáhla asi ¼ stupně, tedy poloviny velikosti Měsíce na obloze. Zatímco ve vnitřní části nalézáme především prach, dále směrem ven se nachází velký kulový obal postupně přecházející do okolního prostoru – vnější slabá koma složená z plynů, které patrně unikly v počátcích zjasnění. Tato vnější koma má na obrázku zelenou barvu a je nejlépe viditelná na nepřesvětlené obloze dál od města (viditelnost této obálky závisí jak na tmavosti oblohy, tak na vhodném dalekohledu – spíše se hodí triedr 10x50, 15x70 apod. Záviset to může i na zkušenosti pozorovatele).
Kometa vytvořila také nenápadný ohon (ohony) iontové povahy (modré na barevných fotografiích). V dalekohledu si jej v našich podmínkách patrně nikdo nemá šanci všimnout, ale na velmi tmavých místech kdoví.. Výborně jej zobrazí dlouhé expozice přes fotografický dalekohled.

Ilustrační foto...
Obr.: Popis částí komety podle snímků Martina Myslivce z 31. 10. 2007

Když to tedy shrneme – snadno viditelná část komety má v dalekohledu průměr asi poloviny Měsíce, vnější obálka již Měsíc svou velikostí přesahuje. Fotograficky lze vysledovat vnější komu o průměru více než 1° a ohony více než 2° dlouhé. Pouhým okem je kometa snadno viditelná v souhvězdí Persea jako mlhavá hvězda asi 3. velikosti.

Ilustrační foto...
Obr.: Ohon a vnější koma na snímku z 1. 11. 2007. Pořídil Michael Jäger.

V diskuzích se mimo jiné probíralo, jak mohlo ke zjasnění vůbec dojít. Nejčastěji diskutovanou otázkou bylo, zda došlo k úplnému rozpadu komety, nebo destrukci části jejího povrchu. Světlo do této hádanky možná vnesl známý odborník na komety českého původu Zdeněk Sekanina (nyní v JPL v USA). Podle jeho úvah vycházejících z detailních měření a záběrů centrální části komety se celá událost mohla seběhnout asi následovně: došlo nejspíš k uvolnění hmoty z části jádra, patrně skupiny malých úlomků, které se dále velmi rychle zcela rozpadly. Tuto domněnku podporuje to, že hmota vytvořila velmi rychle prakticky kulovou obálku kolem jádra, která se rozpíná prakticky konstantní rychlostí. V centrální části komety je pozorováno několik souběžných výtrysků tvořených prachem unikajícím pryč. Vypadá to ale zvláštně, jakoby pouze jeden z těchto paprsků vycházel z centrální kondenzace. Z toho by se dalo prý usuzovat, že ostatní by mohly pocházet z malých fragmentů nedaleko jádra, které nejsme schopni detekovat (snad se na ně bude moci podívat HST apod. teleskopy).

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek extrémně zpracovaný pro zvýraznění detailů. Uvnitř jsou vidět výtrysky z oblasti jádra, specielní úpravou byl až nepřirozeně zvýrazněn ohon. Snímek z tituky Spaceweather.com pořídil Sebastian Voltmer.

Z rychlosti rozpínání vnitřní obálky byl odhadnut počátek zjasnění na 23. říjen před půlnocí našeho času. To dobře odpovídá následnému pozorování tohoto zjasnění hned po půlnoci 24. 10. ve Španělsku. Kometa zjasnila přibližně o 14 mag, neboli asi 400 000 krát.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kráteru na dohled
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery – přistání online
Ilustrační foto...
Předsevzetí, zrůdy a kubánské pomeranče
Ilustrační foto...
STS-115: Atlantis – rekapitulace
Ilustrační foto...
XXV. Ebicykl Východniarske Striebro 2008
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691