Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Astronauti opravili sluneční panel

Scott Parazynski a Doug Wheelock dnes při kosmické vycházce úspěšně opravili poškozený solární panel na Mezinárodní kosmické stanici (ISS).

Výstup do kosmu začal v 11:03 a jeho úkolem bylo opravit jeden ze slunečních panelů na segmentu P6. Panel se roztrhl při úterním rozvíjení. Trhlina o velikosti asi 70 centimetrů znemožnila dokončit plné rozvinutí slunečních panelů. Díky tomu neměly panely potřebnou stabilitu a nemohly se tak otáčet za Sluncem. Chybějící výkon by znemožnil další rozšíření vesmírného komplexu.

Ilustrační foto...
Obr.: EVA-4

Parazynski byl na místo poškození dopraven pomocí staničního manipulátoru rozšířeného o speciální nástavec (OBSS), který posádka raketoplánu využívá při kontrole náběžných hran křídel. Kolega Doug Wheelock vše sledoval a pracoval jako navigátor pro další členy posádky, kteří ovládali manipulátor.

Ilustrační foto...
Obr.: Nákres - manžety pro zafixování panelu

Po ohlédnutí a zhodnocení situace zahájil Scott Parazynski opravu. Nejdříve byla na panel instalována dlouhá manžeta a poté odstřiženo spletené vodící lanko, které Doug Wheelock pomalu smotal. Následovala instalace ještě dalších čtyř manžet. Jejích úkolem bylo zajistit bezpečné rozvinutí panelů a zamezit jejích dalšímu poškození. Nakonec posádka stanice pomalu rozvinula zbývající část panelu a astronauti vše pečlivě sledovali z blízka. Čtvrtý výstup do kosmu skončil v 18:22. Celkově se jednalo v historii ISS o 96. výstup do kosmu. Letos to pak již astronauti absolvovali kosmických vycházek 19.

Ilustrační foto...
Obr.: EVA-4 - rozvíjení panelu

Pátý výstup do kosmu byl zrušen kvůli náročné přípravě dnešního výstupu. Zítra večer bude průlez mezi raketoplánem a stanicí uzavřen a v pondělí v 11:32 se raketoplán od ISS odpojí. Přistát má Discovery na Floridě ve středu večer našeho času.

Dnes byl do montážní haly VAB přepraven raketoplán Atlantis. Během následujících dní bude připojen k vnější palivové nádrži (ET) a dvojici motorů na tuhá paliva (SRB). Atlantis má do vesmíru odstartovat 6. prosince a jeho úkolem je k Mezinárodní kosmické stanici dopravit vědecký modul Evropské kosmické agentury (ESA) Columbus.

Ilustrační foto...
Obr.: Dnešní přeprava raketoplánu Atlantis do montážní haly. Autor: Chris Miller/Spaceflight Now

Fotografie z přesunu raketoplánu Atlantis na startovací rampu najdete zde.


Video ke stažení

Poznámka: k přehrání videa doporučujeme program VLC Media Player, který je zdarma ke stažení zde.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Den kdy svět slyšel zprávu TASSu
Ilustrační foto...
První teplotní mapa exoplanety
Ilustrační foto...
Hubble zachytil planetu Fomalhaut b
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 46
Ilustrační foto...
Jak se jmenuje nejmladší pulsar v Galaxii?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691