Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

NASA se pokusí opravit poškozený sluneční panel

Americký úřad pro letectví a vesmír zcela změnil program posledních dní raketoplánu Discovery u Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Na sobotní dopoledne našeho času plánuje úřad výstup do kosmu, jehož cílem bude opravit poškozené sluneční panely. Tento úkol je podle NASA nyní prioritní a má přednost před vším ostatním.

V úterý 30. října došlo k přemístění jednoho ze segmentů příčného příhradového nosníku se slunečními panely na jiné místo. Během přepravy byly sluneční panely složené, o což se už postaraly předešlé mise amerických raketoplánů. Zatímco skládání panelů bylo nesmírně náročné a vyžádalo si několik asistencí astronautů v otevřeném kosmu, jejích rozvinutí mělo být téměř rutinní záležitostí. Vše tomu také nasvědčovalo a úterní rozvíjení panelů šlo jako po másle. Krátce před dokončením ale přišla studená sprcha – jeden z panelů se natrhl.

Ilustrační foto...
Obr.: Poškození na jednom ze solárních panelů, foto: NASA

Malá trhlina, velké problémy

Na jednom z panelů se objevila trhlina o velikosti asi 70 centimetrů. Poškození sice pro stanici nepředstavuje akutní ohrožení. Roztrhnutý panel ale spouští celou lavinu problémů. Díky trhlině nemůže být dokončeno plné rozvinutí panelu, což má za důsledek, že panel není stabilní a lze ho jen velmi omezeně otáčet za Sluncem. Tím pádem nelze plně využít výkon panelů a dodávky energie pro stanici jsou omezeny. Vesmírný komplex přísun další energie potřebuje ke svému rozšíření. Už v prosinci má raketoplán k ISS dopravit evropský modul Colubus a další moduly budou následovat. O tom, zda může roztrhnutý panel tyto mise ohrozit, lze v tuto chvíli jen spekulovat.

Ilustrační foto...
Obr.: Poškození na jednom ze solárních panelů, foto: NASA

NASA zkusí v sobotu opravu

Včera NASA oznámila, že se pokusí nejdříve v pátek při výstupu do kosmu panel opravit. Současně s tím NASA odložila dnešní čtvrtý výstup do kosmu a jeho úkoly. Během výstupu se paradoxně měli astronauti podívat na rotační mechanismus SARJ, který natáčí jiné sluneční panely za Sluncem. Jak ale NASA oznámila, oprava slunečních panelů na segmentu P6 se stala hlavní prioritou zbývající části mise. Dnes úřad „opravářský výstup do kosmu“ posunul z pátku až na sobotu, aby měli technici na Zemi dostatek času vše připravit a naplánovat.

Oprava slunečních panelů se nikdy předtím nezkoušela a ani nikdo z posádky na něco takového není vycvičen. „Jak si zřejmě dokážete představit, jsou zde určité technické věci s tím spojené a my se chceme ujistit, že pro vás máme dobrý plán“, řekl dnes posádce Chris Ferguson, který s ní udržuje kontakt v řídicím středisku v Houstonu.

Čtvrtý výstup do kosmu, jehož jediným úkolem bude oprava slunečních panelů tedy nejspíše začne v sobotu okolo 9. hodiny našeho času. Astronaut Scott Parazynski při něm bude dopraven k poškozenému místu pomocí staničního manipulátoru a speciálního nástavce.

Jeho kolega Doug Wheelock bude celou situaci sledovat a pomáhat s navigací. Plánovaný výstup do kosmu bude jedním z technicky nejnáročnějších v historii budování Mezinárodní kosmické stanice. Cílem opravy je především poškozené místo zafixovat proti dalšímu poškození a dokončit plné rozvinutí panelů. Některá z dalších misí by nejspíše celý sluneční panel vyměnila. ISS má v současnosti tři páry obřích slunečních panelů. V budoucnu přibudou ještě čtvrté.

Další harmonogram mise zatím není jasný. V plánu bylo původně 5 výstupů do kosmu. O osudu a případné náplni toho poslední kosmické vycházky se rozhodne až po sobotním výstupu. NASA také nevylučuje prodloužení pobytu raketoplánu Discovery o jeden den.

Přímý přenos z opravy slunečních panelů můžete sledovat v sobotu dopoledne živě na adrese http://nasatv.ian.cz. Velmi podrobné informace o misi a posádce najdete v českém překladu Press Kitu.


Video ke stažení: Rozvinutí slunečních panelů a jejích protržení

Poznámka: k přehrání videa doporučujeme program VLC Media Player, který je zdarma ke stažení zde.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, spaceflightnow.com (1), spaceflightnow.com (2) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Aktéři nebeského představení
Ilustrační foto...
Tucet vykutálených měsíčků
Ilustrační foto...
Zlatý Bludný balvan za rok 2007 - Tomáš Pfeiff
Ilustrační foto...
Shuttle stokrát jinak
Ilustrační foto...
Boj se světelnými mlýny
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691