Čína vyslala minulou středu 24. října k Měsíci svou sondu s názvem Chang'e-1, která v nejbližších dnech zahájí systematický výzkum našeho kosmického souputníka.
Čína má s Měsícem velkolepé plány. Do roku 2020 chce dokonce vyslat kosmonauty, ale je nepravděpodobné, že by to malý tygr na kosmonautickém poli stihl. Chang'e-1 je první z řady čínských kosmických sond, které se v nejbližších letech vydají k Luně. Jejím úkolem je provádět po dobu asi jednoho roku systematický výzkum Měsíce z jeho oběžné dráhy. Vědci se zaměří na získání podrobných informací o topografii a geologii Měsíce. Na základě dat bude vytvořena podrobná mapa, znázorňující rozložení až 14 prvků na lunárním povrchu. Prozkoumáno má být také prostředí mezi Zemí a Měsícem.
Obr.: Start sondy Chang\'e-1. Zdroj: astro.zeto.czest.pl
Chang'e-1 není žádným drobečkem. Její hmotnost je 2 350 kg a postupně má být navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce ve výšce 200 km nad povrchem. Na projektu také spolupracuje Evropská kosmické agentura.
Obr.: Kresba: sonda Chang\'e-1. Zdroj: astro.zeto.czest.pl
Čína připravuje na rok 2012 sondu Chang'e-2, jejímž úkolem bude dopravit na povrch Měsíce pojízdného robota. O pět let později má Chang'e-3 dopravit vzorky Měsíce zpět na Zemi.
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
4.12.2012 - Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...