Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Mezinárodní kosmická stanice má staronové sluneční panely

Scott Parazynski a Doug Wheelock z posádky raketoplánu Discovery dnes uskutečnili třetí výstup do kosmu mise STS-120. Jeho úkolem bylo především instalovat jeden ze segmentů příčného nosníku, který byl v minulých dnech přesunut na jiné místo. Posádka také rozvinula staronové sluneční panely. Ke konci rozvinování ale došlo k jejích menšímu roztržení.

Vše začalo již při druhé kosmické vycházce do kosmu, kdy astronauti demontovali jednu z částí příčného příhradového nosníku se slunečními panely s označením P6. Nejedná se přitom o žádného drobečka. Hmotnost segmentu je 17,5 tun. Součástí nosníku je dvojice slunečních panelů o celkové délce 73 metrů. Nosník byl několik let umístěn na jiné části vesmírného komplexu a nyní přišla chvíle, kdy měl být přesunut na konečné umístění a připojen k další části dlouhého nosníku. Přípravy započaly již dřívější mise tím, že složily sluneční panely. Úkol to byl ale nesmírně složitý a neobešel se bez několika asistencí astronautů v kosmickém prostoru.

Ilustrační foto...
Obr.: Rozložení slunečních panelů

V neděli nosník P6 uchytil mechanický manipulátor stanice a astronauti ho při druhém výstupu do kosmu demontovali. Včera si celé monstrum převzal manipulátor raketoplánu Discovery tak, aby se manipulátor stanice mohl pomocí speciální plošiny přemístit. Poté si mechanická ruka stanice část nosníku opět převzala. Dnes astronauti při třetím výstupu nosník definitivně připojili. Jednalo se o jednu z nejsložitějších operací v historii budování vesmírného komplexu.

Panely se roztrhly

Třetí kosmická vycházka začala dnes v 9:45. Okolo 15:40 se pak začaly obří sluneční panely opět rozvíjet. Na rozdíl od jejích skládání, šlo nyní vše jako po másle. Ke konci se ovšem jeden z panelů mírně natrhl. Nemělo by se ale jednat o vážnější poškození. Situace se analyzuje a dokončení rozvinutí bylo pozastaveno. Nový vzhled stanice ukazuje obrázek zde. Výstup do kosmu by měl skončil v 16:54. Výstup do kosmu tedy oficiálně trval 7 hodin a 8 minut. Celkově už astronauti strávili při současné misi v kosmu 19 hodin a 55 minut.

Díky staronovým slunečním panelům vzroste celková plocha stanice a tím pádem také jasnost stanice na pozemské obloze. Již dnes ISS při svých přeletech soupeří na obloze s planetou Venuše.

Ilustrační foto...
Obr.: Poškození na jednom ze solárních panelů

Posádku čekají ještě dva výstupy do kosmu a to ve čtvrtek a v pátek. Poté se již začne posádka připravovat na nedělní odlet raketoplánu Disvovery od Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Přistání kosmického korábu je naplánováno na úterý 6. listopadu. Hlavním úkolem současné mise však bylo dopravit k ISS spojovací modul Harmony.


Video ke stažení: Rozvinutí slunečních panelů a jejích protržení

Poznámka: k přehrání videa doporučujeme program VLC Media Player, který je zdarma ke stažení zde.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Asteroid vystrašil astronomy
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2005 (XL.) - díl E
Ilustrační foto...
Stopy astronomie I
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 17
Ilustrační foto...
Dvacettisíc podruhé aneb děsně moc planetek
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691