Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-120: Discovery – průběh letu (29.10. - 2.11. 2007)

Přemístění segmentu P6 * Třetí výstup do kosmu * Rozvinutí a poškození slunečních panelů * Přípravy opravy slunečních panelů


STS-120 souhrnné informace

Press Kitt

Multimédia

Přelety a pozice ISS

NASA TV

Odkazy



Průběžné zpravodajství pokračuje v novém článku.


Jedenáctý den letu – 2. listopad 2007

Během dneška budou pokračovat přípravy na zítřejší výstup do kosmu. NASA také upřesnila čas zahájení výstupu do kosmu. Vše vypukne v sobotu v 11:28 našeho času.




Desátý den letu – 1. listopadu 2007

NASA prodloužila misi raketoplánu Discovery o jeden den. K odletu od ISS tak dojde až v pondělí a k přistání ve středu 7. listopadu.

NASA odložila čtvrtý výstup do kosmu až na sobotní dopoledne našeho času. Úřad chce mít více času na jeho přípravu.

Během dneška proběhnou přípravy na zítřejší čtvrtý výstup do kosmu. Jeho úkolem má být pokus o opravu poškozených slunečních panelů. Jak to bude probíhat a další informace přineseme během dne.




Devátý den letu – 31. října 2007

NASA odkládá výstup do kosmu

NASA dnes odložila čtvrteční výstup do kosmu. Během něj měli astronauti znovu blíže prozkoumat rotační mechanismus SARJ, který otáčí slunečními panely za Sluncem a poslední dobou nepracuje úplně správně. Tento úkol ale musí jít nyní stranou, protože při včerejším rozkládání slunečních panelů na segmentu P6 došlo k jejích protržení. Panely sice dodávají energii, ale díky poškození je nelze plně rozvinout, což snižuje jejích stabilitu. Tím pádem je lze jen omezeně natáčet za Sluncem a jejích využití je omezené. To v tuto chvíli nepředstavuje vážnější problém, ale už při další misi v prosinci se má do vesmíru vydat evropský modul Columbus a potřebná energie pro jeho napájení může chybět.

Ilustrační foto...
Obr.: Poškození na jednom ze solárních panelů, foto: NASA

NASA si proto bere jeden den na přípravu pátečního výstupu do kosmu. Jeho novým úkolem bude oprava poškozených slunečních panelů. Nebo přesněji řečeno pokus o jejích opravu. Páteční termín zatím není zcela jistý. NASA pracuje jak jen to jde, ale je možný odklad tohoto výstupu na sobotu. EVA-4 mise STS-120 se může zapsat do historie jako jedna z nejsložitějších v historii kosmonautiky. Zdůrazněme, že na opravu panelů není nikdo v posádce trénován. Jedná se zcela nový úkol a dva astronauti mají na jeho přípravu jen několik hodin.

Ilustrační foto...
Obr.: Poškození na jednom ze solárních panelů, foto: NASA

Dnes má posádka volno. Proběhne tisková konference a přípravy ba zítřejší čtvrtý výstup do kosmu.




Osmý den letu – 30. října 2007

Video ke stažení: Rozvinutí slunečních panelů a jejích protržení

17:55 - řídicí středisko nařídilo posádce, aby stáhla panely o jedno až dvě pole, aby se uvolnilo napětí v poškozeném místě.

Ilustrační foto...
Obr.: Poškození na jednom ze solárních panelů

17:30 - jeden z slunečních panelů se přetrhl, nejedná se snad o vážnější poškození.

Dnešní výstup do kosmu začal v 9:45 a skončil v 16:54. Výstup do kosmu tedy oficiálně trval 7 hodin a 8 minut. Celkově už astronauti strávili při současné misi v kosmu 19 hodin a 55 minut. Rozvíjení druhého slunečního panelu ještě pokračuje.

Ilustrační foto...
Obr.: Rozložení slunečních panelů
Ilustrační foto...
Obr.: Rozložení staronových slunečních panelů

Dnešním úkolem je dokončit připojení segmentu P6 k další části nosníku s označením P5. Na tomto místě již segment zůstane napořád. Během dneška také proběhne třetí výstup do kosmu. Jeho hlavním cílem je připojit segment P6 ke zbytku stanice. Rozvinuty by měly být sluneční panely na segmentu P6. Připomeňme, že jejích skládání při minulých misích bylo velmi komplikované, ale rozložení snad půjde hladce. Možná ještě budou dokončeny úkoly, které se nestihly při druhém výstupu. NASA má také problémy s jedním z rotačních mechanismu, které natáčejí sluneční panely za Sluncem. Při druhém výstupu byl rotační mechanismus, který nepracuje správně, podroben inspekci astronautů, ale moc se nezjistilo. Pod krytem byly nalezeny pouze podezřelé kovové piliny. Astronauti odebrali vzorky a pořídili fotografie. Dneska se možná podívají na druhý rotační mechanismus, aby mohli vědci na Zemi oba mechanismy porovnat a zjistit příčinu problému.

  • Probuzení posádky – 5:38
  • Zahájení třetího výstupu do kosmu (Scott Parazynski a Dan Tani) – 10:28
  • Zahájení rozkládání slunečních panelů – 15:30
  • Ukončení výstupu do kosmu – 17:38
  • Posádka jde spát – 21:38



Sedmý den letu – 29. října 2007

Ilustrační foto...
Obr.: Přesun segmentu P6
Ilustrační foto...
Obr.: Přesun segmentu P6
Ilustrační foto...
Obr.: Přesun segmentu P6

Dnešním hlavním úkolem je přesun části nosníku P6. Segment si převezme mechanický manipulátor raketoplánu od staničního manipulátoru. Poté se mobilní plošina stanice i s mechanickým manipulátorem přesune na levou část příčného příhradového nosníku a opět si segment P6 převezme od mechanické ruky Discovery a přesune ho na konečné umístění na konci nosníku. O připojení se pak znovu postarají astronauti při zítřejším třetím výstupu do kosmu.

Ilustrační foto...

Kromě toho bude pokračovat vybavování modulu Harmony a také bude mít posádka menší volno.

  • Probuzení posádky – 4:58
  • Předání segmentu P6 mezi manipulátory stanice a raketoplánu – 8:08
  • Přesun plošiny s manipulátorem stanice – 8:53
  • Předání segmentu P6 zpět mechanickému manipulátoru stanice – 14:08
  • Posádka jde spát – 21:38

Petr Kubala

| Zdroj: spaceflightnow.com, NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jasný gama záblesk z Integralu
Ilustrační foto...
STS-122: Multimédia z mise 1
Ilustrační foto...
Rozsáhlé změny, které nás čekají...
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 4
Ilustrační foto...
Blíží se zatmění Měsíce
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691